Advert
8 MART VE YİNE KADIN
Sibel GELBUL

8 MART VE YİNE KADIN

Bu içerik 1362 kez okundu.

Küçük şeylerden mutlu olmayı bilen, herşeye göğsünü geren, canı çıkana kadar dövülendir. Her hatanın suçlusu görülen, erkeğin aldattığında çapkına çıktığı, tecavüze uğrayan kadının adına kahpe koyulandır.

 Her yıl ülkemizde ‘Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ olarak çeşitli etkinliklerle kutlanan Dünya Kadınlar Günü’nünhikâyesini hepimiz biliyoruz Ülkemizde ise 1921 yılında kutlanmaya başlanan Dünya Emekçi Kadınlar Günü, emek veren ve mücadele eden kadınların günü olarak anılmakta.98 Yıl öncesin ’den bu yana; Kadın her 8 Mart'ta adına istatistikler tutulan, 9 Mart'ta da unutulandır.8 Mart bir farkındalık günüdür. Kadınlarımızın değeri bir güne sığdıralamaz. Ne yazık ki her gün yüzlerce kadın fiziksel ve psikolojik şiddete maruz kalmakta. Yıllargeçiyor. Teknoloji son hızıyla devam ediyor. Kadın ölümleri de son hızıyla devam etmekte. Her gün yeni kayıplar verilmekte.

Kadın olmadan olmaz diyen Sivil Toplum Kuruluşlarının Başkanları sizlere sesleniyorum. Başkanlık seçimleriniz de bir kadın aday olduğun da her türlü savaş açarak bezdirip başkanlığı kaptırmıyorsunuz?

Siyasi Liderlere sesleniyorum; Yaklaşan yerel seçim ve öncesin de siyasettekadın sayılarının azlığınıgörüyoruz. Seçim arifesinde sokakta kadın, çarşıdakadın, etkinliklerdekadın, her türlü kadınları hunharca değerlendirmekten imtina etmiyorsunuz. Siyasi arenaya baktığınızda tüm siyasi partiler için sesleniyorum kadınlar nerede? Erkek iktidarının her platformda ağırlıkta olduğu gözle görülür durumda. Kadınların siyasette temsilinde dünya sıralamasında Türkiye son sıralamalarda. Kadınların niteliklerini sıklıkla önemsiz gibi gösteriyorsunuz. Oluşturulan algılarla temsiliyet sayısı yetersiz. Daha kötüsü siyasi beyannamelerde her kadın kendini görebilmeli. ”Annenegidemezsin, kartını iptal ederim, ne işin var evde çocuğa bak. İstediğim yemeği yapacaksın, benden sonra eve gelemezsin” gibi örneklerle psikolojik ve ekonomik şiddetin yaşanmadığı ev yokken ,kapıkapı dolaşıp oy isteyenlerin,bunu politikasına yansıtmalı ve kadının güçlenmesi önündeki engelleri kaldırmaya yönelmesi gerekmezmi!Şiddet sorunu ve bu soruna ilişkin çözüm önerilerini duymak istiyorum her adayın ve her partinin. Hep Lafta kalan , “insanlık suçu” şeklinde dramatize ifadeler.İnisiyatif almadıkça mevcut durumun kendiliğinden değişmesi de beklenmemelidir.

Benazir Butto; ilk Müslüman kadın devlet başkanı. İslam dünyasında bir tabu yıkarak adını tarihin unutulmazları arasında yazdırmıştır. Tartışmalı siyasi kariyeri 2007 yılında bir cinayetle öldürülene değin hep erkeklerin egemenliğini kırmak için mücadelelerle geçmiştir. Hatırlatma yapmak istiyorum. İlk kadın Müslüman bakan da Tansu Çillerdir. Ben her 8 Mart’ta, farklı duygu karmaşası yaşıyorum. Bir tarafım iyi ki kadınım! Sahip olduğum değerlere şükrediyorum. Diğer tarafımsa mutsuz ve öfkeli. Ne yazık ki bizim ülkemiz de kadın olmak zor. İkinci sınıf vatandaş muamelesi görüyor. Kadın her koşulda hatalı ve haksız. Nitekim tecavüze uğrayan kadın için; “sen de gecenin bir yarısı dışarı çıkmasaydın” diyerek mağdur kadınların suçlu görülmesi gibi. Ne toplumsal bakış, ne siyasi yaklaşım ne de hukuk sistemi kadından yana değil, kadını korumuyor. Toplumda alışılagelmiş kullandığımız dilimizi de temizlemeliyiz.

İş adamı, bilim adamı değil -bilim insanı, işinsanı- , kadın milletvekili(erkek milletvekili demiyoruz)Bayan değil kadın- Adam gibi adam değil düzgün insan- "kadının sırtından sopayı karnından sıpayı eksik etmicen", Atasözleri sadece kadınlara karşı şiddet uygulayıcıönermeler.Günlük konuşma ve yazışmalarımızda, farkında olmadan kullandığımız ayrımcı ve cinsiyetçi sözcük ve söylemleri değiştirmeliyiz. Kelimeleringücü ve algısı yüksek.Biliyoruz ki, kadın toplumun en etkili, yönlendirici, birleştirici ve koruyucu unsurudur. Kadın;Hayatın enağır yüklerini taşıyan, güçsüz bedenlerin güçlü kahramanı, kıymetsizleştirenlerin karşısında dimdik duran anadır, yardır, candır.

İşte bu yüzden, 8 Mart, kadınların bir araya gelip, haklarını savunmak üzere, seslerini yükselttiği bir gün olsun. Ben kadın gücüne, dayanışmasına sonuna kadar inanıyorum.

Birlikte kenetlenerek mücadeleye devam!

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 “Çocuklar milletimizin geleceğidir”
“Çocuklar milletimizin geleceğidir”
Kariyer Merkezi sektör buluşmaları başladı
Kariyer Merkezi sektör buluşmaları başladı