Yelkovan sınıfı geçti…
Kemal İSTEK

Yelkovan sınıfı geçti…

Bu içerik 794 kez okundu.

Yelkovan sınıfı geçti…     

Ayfer Yılmaz’ın seçim sahasına girmesiyle birlikte yarış başlamış oldu. CHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan adayı Vahap Seçer ve Cumhur İttifakı Adayı Hamit Tuna seçim sahasında güçlü isimler. İkili bir yarışın içerisine Demokrat Parti Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ayfer Yılmaz üçüncü bir isim olarak girebilir mi? Bunun için biraz beklemekte yarar var.

Partiler üstü bir seçim yarışı içerisine giriyoruz. Kamuoyunda karşılığı olan isimlerin seçim kazanma olasılıkları çok yüksek. Akdeniz’de HDP adayının yasaklı duruma gelmesiyle birlikte gözler CHP’nin belediye başkan adayı Sabit Yelkovan’a çevrildi. Yelkovan, klasik siyasetçilerin dışında halkta karşılığı olan bir isimdir. İbre Akdeniz’de Yelkovan’a dönünce onunla ilgili merak edilenler araştırılmaya başlandı.

Sabit Yelkovan, Akdeniz’in yerli adayıdır. Onun bütün hayatı Akdeniz’in merkez mahallelerinde geçmiş, usta, esnaf, esnaf başkanı yani o halktan birisidir. Ben de Kiremithane çocuğu olarak onun boksta Türkiye şampiyonu olduğu dönemleri bilirim. Mersin’in yetiştirdiği önemli sporculardan birisidir. İnsanlara tepeden bakmayan, samimi ve dürüst kişiliği şimdi seçim sahasında en büyük avantajı oluyor.

Bu seçimlerde özellikle insanlarla samimi ilişkiler içerisinde olanlar kazanmaya yakın olacaklardır. Vatandaş artık belediye kapılarında bir başkanı görmek için ömrünü tüketmekten bıktı. Başkanlığı çaka satmak olarak görenlerin bu seçimlerde şanslarının olmadığını söyleyebiliriz. Bugünden ulaşılmaz olanlara yarın koltukta nasıl ulaşa biliriz?

Bunun için Sabit Yelkovan gibi halkla bütünleşmiş isimlerin seçim arenasında destek bulması mümkün görünüyor. Akdeniz’de değişik siyasi partilerden aday adayı olup ta, aday olamayanlar şimdi yelkovan’a açık ve ya örtülü destek veriyorlar.

CHP ile taban tabana zıt görüşlü partililerin ona destek vermesinde bir neden de Yelkovan’ın siyaset üstü bir konumu olmasından gelmektedir. Bazılarının düşündüğü gibi Yelkovan asla düşük profilli bir aday değildir, hatta seçim sahasının güçlülerindendir.

Tabii, meydan boş değil, Akdeniz’de Cumhur İttifakı Adayı Mustafa Gültak, yılların siyasi deneyimine sahip bir adaydır. Onun ilçedeki karşılığı finalist olarak değerlendirilmesine sebep oluyor. Fakat her şeye rağmen çalışan kazanır mantığı daha ağır basıyor.

Bugüne kadar yaptığı çalışmaları bir tarafa koyan ve bu son bir ayı değerlendirmenin peşine düşen adaylar, bence kazanır. Seçimlerde hiç kimse oturduğu yerden başkanlık koltuğuna oturamıyor. Bugünlerde sahada olmak yetmez, basın kuruluşlarında kendini göstermek ve iletişim kanalarını açık tutarak vatandaşın derdine derman olacak projeleri anlatmak gerekiyor.

Dün, İçel Tv ve İçel Radyo’da CHP Akdeniz Belediye Başkan Adayı Sabit Yelkovan ile söyleşi yaptım. Bana, babacan, samimi, dürüst ve bilgili geldi. Akdeniz için düşündükleri, Akdeniz insanının kafasında olan şeylerdi. Belediye başkan adaylarının ekrandaki duruşları sonucu belirleyecek bir unsur olacaktır; Yelkovan sınıfı geçti… 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çocuklara sıfır atık eğitimi
Çocuklara sıfır atık eğitimi
Çocuklar Nusrat Mayın Gemisi'ni gezdi
Çocuklar Nusrat Mayın Gemisi'ni gezdi