Yıldız değiliz…
Niyazi Ergün PARLAT

Yıldız değiliz…

Bu içerik 906 kez okundu.

Mucize beklemeyin. Doğaüstü güçler gelip size yardım etmeyecek.

 “Ve yıldızlar parlıyordu,” diye başlar Giacomo Puccini’nin ünlü aryası, özgün ismiyle “E Lucevan Le Stelle.”

***

Ünlü fizikçi Stephen Hawking, 2016 yılında şöyle demişti: “Uzayda zeki yaşam keşfedildiğinde,  bu tarihin en büyük bilimsel keşfi olacak ve bizi değişime zorlayacaktır.  Böylece bizler; evrende benzersiz olduğumuz kanısını terk edip, daha merhametli ve alçak gönüllü davranmaya başlayacağız der ve şunları da ekler; “Uzaylılar sizinle iletişim kurmak isterse, yanıt vermeyin. Kristof Kolomb ve adamlarıyla karşılaşmak, Amerikalı yerliler için hiç de iyi sonuçlar doğurmadı.”

Bugüne dek pek çok kişi, uzaylılar tarafından kaçırıldığını ileri sürmüştür. Ancak, dünyaya geri dönen bu kişilerin hiçbirisi, yanlarında uzaylılara, onların gemilerine ya da gezegenlerine ilişkin hiçbir eşya ya da somut kanıt getirememişlerdir.

Uzay teleskopları ile uzaydaki yıldızları gözlemleme ve veri toplanması sırasında karşılaşılan en büyük engellerden biri, kendi sistemimizde bulunan güneşimizin yaydığı güçlü ışınlardır. Bir diğeri de, dünyamızı saran atmosfer ve bu atmosfer içinde gerçekleşen sis, bulut ve yağışlar gibi doğa olayları ile şehir ışıklarıdır.

Atmosferimiz uzaydaki yıldızlardan gelen ışınları filtre ettiğinden,  bu ışınları zayıflatıyor.

Tüm bu olumsuzluklar, gök cisimleri hakkında net, yeterli ve doğru bilgilere erişmemizi zorlaştıran etkenler…

Bu nedenlerden dolayı evren, uzay, galaksi, yıldız, gezegen ve diğer gök cisimlerinin daha etkin bir şekilde incelenip,  daha sağlıklı ve daha çok sayıda veri toplanabilmesi için, uzaya gönderilen uyduların üzerine yerleştirilmiş uzay teleskoplarından yararlanılıyor.

***

Enerjisi biten yıldızlar, güçlü bir patlamayla süpernovaya dönüşürler. Bu patlama sırasında ortaya çıkan parlaklık, güneşinkinin yüz milyon katına çıkabilir ve bu parlaklığın sona ermesi, haftalar ya da aylar sürebilir.       

 

***

Şunu yeni öğrendim: Büyük yıldızlar enerjilerini daha hızlı kullandıklarından, daha kısa yaşıyorlar. Küçük yıldızlar ise enerjilerini ölçülü kullandıklarından, daha uzun yaşıyorlar.

 

***

Edip Akbayram, “Kuşlar” isimli şarkısında şöyle seslenir:

 

“Sevda çok uzaklarda, yıldızların da ötesinde

 Bilmem nasıl yakalarım kuşlar

 Ya umutlar biterse.

Gidemem, o kadar uzaklara gidemem.

Tek çarem, sonsuzluğa atın beni kuşlar.”

***

Düşünür, hukukçu ve reformist Jeremy Bentham şöyle demiş: “Elini yıldızlara uzatan insan, çoğu zaman ayağının dibindeki çiçekleri unutur.”

Ünlü fizikçi Enrico Fermi’nin sorusuyla noktalayalım: “Peki, nerede öyleyse bu uzaylılar?”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mersin’de 74 kaçak göçmen yakalandı
Mersin’de 74 kaçak göçmen yakalandı
 “15 Kasım, çağdaş bir ulusun doğum günü”
“15 Kasım, çağdaş bir ulusun doğum günü”