Advert
Kendimle konuşmalar…
Niyazi Ergün PARLAT

Kendimle konuşmalar…

Bu içerik 726 kez okundu.

Her şeyi nasıl bilebilir, bütün gizleri nasıl çözebiliriz ki?  

Herkesin gizlediği bir şeyler vardır. İşte bu yüzden olacak ki; “Doğrunun tamamını kimse söyleyemez,” demiş Jacques Lacan.   Ancak şu sorunu anımsamak gerekir. Diyelim ki doğruları anlattık. Karşımızdaki kişi bunun ne kadarını anlayacak? Panait Istrati; “En yakın olduklarımız bile, tutkuyla bağlandığımız şeyleri anlayamazlar,” demiştir.
Dünyanın yuvarlak olduğunun keşfedilmesi, gerçekten çok önemliydi. Çünkü bu bize,  doğru bildiğimiz düşünce ve kanılara kuşkuyla bakmamızı öğretti. Demek ki, kesinlesek de yeniden sormamız gerekiyor.
Teknolojik gelişmeler, insanların mutluluğu için gerçekleştiriliyor. Doğru, ancak bu amaca ulaşılmasında sosyal bilimler ve güzel sanatların payını da unutmamak gerekiyor.
Hepimizde zaman zaman şans meleğimizi kontrol etme hastalığı var. Bilerek hata yapıyoruz ve şans meleğimizin bizi kurtarmasını bekliyoruz.
 “Acaba meleklerimiz arkamızda durmayı, bizi koruyup gözetmeyi sürdürüyor mu?  Yoksa bizi terk edip gitti de koruyucusuz mu kaldık?”  diye bir test yapma gereksinimi duyuyoruz.
Yaptığımız iyilikler çabucak unutulabilir,  ama düştüğümüz hatalar hep anımsanacaktır.
Caravaggio; “Yıldızlar yoksul insanların pırlantalarıdır,” derken, Afşar Timuçin ise; “Sana ışık tutanlara sırtını dönersen, göreceğin tek şey kendi karanlığındır,” der.
 “Atina’daki demokrasi, sınıf ayrımı ve köleliği engellemezken, İyonya’daki izonomi, gerçek bir ekonomik ve siyasi eşitlik sunuyordu.” der Kojin Karatani.
Ekonominin ilkelerine göre, dünyadaki gıda maddeleri ile kıt kaynaklar aritmetik diziye göre artarken, insan nüfusu geometrik diziye göre artmaktadır. Kaynakların sınırlı olmasına karşılık,  insanların sonsuz denebilecek sayıda gereksinimleri vardır.                                                   
Dünya üzerindeki açlık, yoksulluk, çatışma, kavga ve savaşların nedenlerinden biri de bu. Ekonomi biliminin ortaya çıkış nedenlerinden biri de. Ekonominin önemi ve zorunluluğu burada ortaya çıkıyor.
Belki sesimiz mikrofonik, görünümümüz fotojenik değil, ama insanları hep sevdik.                    
Bir şiirle noktayı koyalım.
Kendi kendimizi öldürmekteyiz her gün

Kendi kendimizi öldürmekteyiz her gün.
Kahvelerdeki pis masalarda...
Kirli satırları üzerinde gazetelerin…
Kötü niyetler ve entrikalar tuzağında.
Kendi kendimizi öldürüyoruz birbirimize duyulan nefretle.
Yavaş bir ölümle öldürüyoruz biz kendi kendimizi.

 

Bardhyl Londo

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Pele’nin gözyaşları 1’inci oldu
Pele’nin gözyaşları 1’inci oldu
Tarsus'ta şahmeran etkinliği sona erdi
Tarsus'ta şahmeran etkinliği sona erdi