Kıbrıs-Mersin Hattı
Cumhur ERENTÜRK

Kıbrıs-Mersin Hattı

Bu içerik 1242 kez okundu.

Mersin’in yaklaşık yarısından fazla bir alan kaplayan Kıbrıs Adası Anadolu’nun coğrafi olarak doğal bir uzantısı, Türkiye’nin ise tarih, kültür ve güvenlik bağlamında sürekliliği olan ulusal çıkarlarımızın başında gelmektedir.  

20 Temmuz 1974 tarihinde Ada’daki Türk toplumunun hak ve menfaatlerini korumak için Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk müşterek harekatı olarak başarıyla icra edilen Kıbrıs Barış Harekatı’nın anlamı Mersin için biraz daha farklıdır. Kuvvetlerimiz Ada’ya genel anlamda üç farklı yerden ve üç farklı yöntemle çıkmışlardır ki bunların ikisi Mersin’den olmuştur.

Birincisi Ovacık bölgesidir. Ovacık Bolu Komando Tugayının Kıbrıs Beşparmaklar kuzeyi-Kırnı bölgesine yaptığı hava hücum harekatının “yükleme-bindirme bölgesi” olarak kullanılmıştır. İkinci olarak Mersin limanlarından harekatta yoğun ve etkili olarak faydalanılmıştır (Örneğin, Alata bölgesi Girne’nin batısındaki Alsancak bölgesine yapılan amfibi çıkarma harekatı için toplanma ve çıkış bölgesiydi). Mersin, KKTC’ye ve Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri’ne destek için bugün de ana ikmal ve ulaştırma noktası olarak kullanılmaktadır. Ada’ya üçüncü çıkış noktası ise Kayseri’den havadan intikal ederek Gönyeli bölgesine paraşütlerle inen Hava İndirme Tugayınca kullanılmıştır.

Kıbrıs’ın Mersin’le bu yakın tarih bağlantısına istinaden ilde çeşitli anıtlar ve müzeler de bulunmaktadır. Benim vurgulayacağım konu, Ovacık’ta helikopter yükleme-bindirme bölgesi olarak kullanılan bölgeye hizmet dışı kalmış bir helikopterin kaideye yerleştirilerek küçük bir hatıra olarak bulundurulmasıdır. Böylece, hem harp tarihi açısından kalıcı bir anıtla durum vurgulanacak, hem de bölge için ayırt edici bir özellik olacaktır.

Kıbrıs Barış Harekatı’nın Ada’ya getirdiği huzur ve barış ortamını hatırlayarak, harekatın yıldönümünü gururla anıyor, şehit ve gazilerimize şükranlarımızı sunuyoruz.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mut’ta başıboş sokak köpekleri toplanıyor
Mut’ta başıboş sokak köpekleri toplanıyor
Tarsus'ta nehirde kaybolan şahsın cesedine ulaşıldı
Tarsus'ta nehirde kaybolan şahsın cesedine ulaşıldı