KAYGI İLE BAŞLAYALIM KONUMUZA..
Psikolog Edip Eral GELBUL

KAYGI İLE BAŞLAYALIM KONUMUZA..

Bu içerik 2298 kez okundu.

Kaygı nedir ?

Kaygı korkunun içe yerleşmiş, içselleşmiş halidir. Bilinçaltında bulunan korkunun duygu’ya dönüşmüş durumudur diyebiliriz. Günümüzde insanların çoğu kaygının ne olduğunu ne anlama geldiğini zaten biliyorlar. Çoğu insan kaygı kelimesinin anlamı sorulduğunda aşağı yukarı yukarıdaki tanımı yapabilir. Tabi ki bununda bir sebebi var... Son zamanlarda yaşantımızdaki stresörler fazlalaştı ve “kaygı”, “anksiyete” kelimeleri viral olmaya başladı. Bu konuda bilgili olmamızın ana sebebi de budur. Yaşadığımız durumun ne olduğunu bilmek isteriz. Ama bu durumu yaşayana kadar da umurumuzda olmaz. Demek istediğim kaygı yaşatacak o kadar çok durum var ki bu kelimeyi ve ruh halinin ne olduğunu bilmemek garip olur.

Son zamanlarda daha güncel ve meşhur olan akşam haberlerinin ve sabah programlarının başlıklarını süsleyen hemen herkesin bir fikir ve çözüm ürettiği “sınav kaygısı” iyice popülerlik kazandı. Peki, nedir bu sınav kaygısı? Az önce bahsettiğim gibi kaygı’ya zor geometri sorularının, üçgenin iç açılarının, cumhuriyet dönemi edebiyatının, Fuzulinin, Nesiminin, havuz problemlerinin, eklenmiş halidir. Her öğrencinin yaşadığı bir durumdur. Burada dikkat edilmesi gereken nokta bu kaygının ne düzeyde olduğudur. Toplumumuzda yanlış bir algı da var tabi. Kaygı’nın belli düzeyde yararlı olmadığını bilmiyorlar. Bu kelimeyi duyduklarında veya çocuklarında gördüklerinde hemen bir endişeye kapılıyorlar. Endişeye kapılmak yerine bu durumun şiddetini, ne düzeyde olduğunu,  bu duyguyu yaşayan kişinin işlevselliğinin bozulup bozulmadığını ölçmek ve uzmanlara danışmak yerine direk var olan kaygıyı yok etmeye çalışıyorlar. Öyle bir duruma geldik ki artık kaygı kelimesi kaygı oluşturmaya başladı. Neredeyse literatüre kaygıfobik kelimesini ekletecek düzeye getirdi. Bu durumun başrolünü sınava hazırlanan çocukları olan bilinçsiz ebeveynler üstlendi. Sınava, geleceğe dair belli bir düzeyde olan kaygı iyi bir amaca hizmet eder; kişiyi motive eder, farkındalığını arttırır ve bir hedefinin olduğunu hatırlatır. Bunu şöyle bir örnekle daha iyi açıklayabilirim; Hiç mikrop olmasaydı bağışıklık sistemimiz güçsüz kalırdı. Savaşacak mikrop olmasaydı bağışıklık sistemi kendini yenileyemez ve direnci düşerdi. Kaygıda böyledir yok edersen kişiyi hırsı olmayan, gelecek ile ilgili beklentisi olmayan biri haline getirebilirsin.

Duruma kaygının şiddeti yükselince müdahale edilmelidir. İşlevselliği bozan durumlar varsa, kişinin söylemleri değişme ve tek konusu sınav olmaya başladıysa evet kaygı artmış ve kötü etkilemeye başlamıştır. Sınava hazırlanan öğrencilerde kaygının yükselmesiyle bazı otomatik düşünceler ortaya çıkmaya başlayabilir.” Sınava hazır değilim”, “Bu bilgileri nerede kullanacağım ki zaten”, “ Gerekli zamanım yok “, “Anlamıyorum kapasitem bu kadar ne yapayım” gibi cümleler kurulmaya başladıysa kaygı şiddetini çok arttırmış ve yine kişinin motivesini, hırsını düşürmeye başlamıştır. Önemli olan bu şiddeti orta derecede tutabilmektir.

Böyle durumlarda kendiniz belli yöntemler uygulamak yerine mutlaka bir uzmana başvurun ve çözüm için beraber bir yol oluşturun. Çözümün tek bir yolu yoktur. Her birey farklıdır ve kendine özgüdür her bireyin sınav kaygısını aynı tekniklerle yöntemlerle olumlu düzeye getiremezsiniz. Bu yüzden bir uzman görüşü şarttır.

Yeri gelmişken söyleyeyim uzman derken, öyle sabah programlarına çıkan psikoloji lisans eğitimi almamış ve klinik psikoloji’den yüksek lisans yapmamış kişilerden bahsetmiyorum. Onları insanları kandıran bir grup şarlatan olarak görüyorum. Bu konularda yanlış yönlendirilmemek adına yardım alacağınız kişinin “Psikoloji lisans” mezunu olmasına ve klinik psikolojiden yüksek lisans yapmış olmasına dikkat edin şarlatanlara prim vermeyin.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şehitler Tarsus'ta dualarla anıldı
Şehitler Tarsus'ta dualarla anıldı
"Mezitli Arıtma Tesisini Eylül'de açacağız”
denizli escort