Çözümü çok mu zor?
Zeliha ÖZİPEK

Çözümü çok mu zor?

Bu içerik 928 kez okundu.

Tarımda çalışan mevsimlik işçilerin dramı yine gündemde... 

Geçtiğimiz hafta üst üste gelen mevsimlik tarım işçilerinin trafik kaza haberlerine gazetemizde üzülerek yer verdik. Kısaca hatırlatmam gerekirse; ilk kaza haberi 20 Şubat Çarşamba günü Silifke ilçemizde yaşanmıştı. Kazada 5 kişi yaşamını yitirirken kaza yapan araçta 26 kişinin bulunduğu ifade edildi.  

Bir diğer kaz ise 23 Şubat Cumartesi günü Çeşmeli ilçesinde yaşandı. İlk belirlemelere göre 1 tarım işçisi yaşamını yitirdi, 2'si ağır 15 işçi de yaralandı. Kazanın ardından bölgeye çok sayıda ambulans sevk edildi. Yaralılar, Mersin Devlet Hastanesi'nde tedaviye alındı. Kazada devrilen müdibüste kaç kişi olduğu bilgisi henüz paylaşılmadı.

***

Trafikte kazalara en çok neden olan şey genel olarak kuralsızlık ve ihmaldir. Tahmin ederim ki, bu yaşanan kaza da da mutlaka yine bir kuralsızlık vardı. En azından araçtaki kişi sayısı olması gerekenden fazla ise kuralsızlığa bir örnektir.

Bölgemizde her yıl binlerce mevsimlik işçi diye adlandırdığımız insanlar hayatını kaybederken birçoğu da yaralanıp sakat kalabiliyor. Emniyet Genel Müdürlüğü bu konuda her ne kadar gerekli tedbirleri almaya çalışsa demek ki yeterli olmuyor.

Tabi  iş burada bu işçileri taşıyan araç yetkililerinin de biraz vicdanına kalıyor. Zira trafikte mevsimlik işçi taşıyan araçlar, bu insanların adeta balık istifi misali araçlarına binmelerine göz yumuyor.

Bu mevsimlik işçiler çok düşük paralara güvencesiz bir şekilde çalışırken, çocukları da sağlıksız ortamlarda ve hatta okullarına dahi gidemeden ailelerinin yaşadıkları bu hayata ortak oluyor.

Aynı sorunu malumunuz öncesinde misafir olarak adlandırdığımız binlerce Suriyeli mültecilerde hayatta kalmak uğruna kelle koltukta bu işlerde daha da düşük fiyatlarda ölümü göze alarak çalışıyor.

 

  *** 

Tarım işçilerinin kentin dışına çıktıktan sonra her şeyin sorun olarak karşılarına çıktığını bir yazsında dile getiren Prof. Dr. Gülçubuk bu konuyla ilgili bir paragrafında şu sözlere yer vermiş.

“Bu sorunlar aralarında hiyerarşi yapılamayacak kadar önem taşıyan sorunlardır. Nedir bu sorunlar, barınma yeri, barınma koşulu, altyapı hizmetlerinden yoksunluk. Diğer yandan sağlık, çalışma koşulları, ücret koşulları, sosyal güvenceden yoksun olmak, çocukların okulu yarıda bırakmaları, trafik ve iş kazaları, kadınların ev içi ve ev dışı rollerinin ağırlığı-zorluğu, sahipsizlik. Bütün bunlar tarım işçileri için sorunların ne kadar çok ve bir o kadar da ağır olduğunu göstermektedir. "

***

Kısaca şunu kabul edelim ki, bu ne ilk ne de son olacak. Bundan sonra da mevsimlik işçiler üç beş lira için yollarda hayatını yine kaybedecek, bir kaç gün konuşulacak, suçlu aranacak, herkes topu birbirine atacak ve yeni kaza olana kadar eskisi çoktan unutulmuş olacak. Bizler de mesleğimiz gereği sürekli bu ve benzer haberlere üzülerek yer vermek zorunda kalacağız.  

 

Nasıl bir çözüm üretmek gerekir derseniz? Naçizane fikrim. En azından bu bölgelerde çalışan mevsimlik işçilerin dönemleri ve güzergahları bellidir. Bu dönemlerde trafik polisi denetimleri sıklaştırılarak fazla yolcu taşıyan veya araç bakımları yapılmamış bu araçlara can yakıcı cezalar kesilirse belki bir nebze de olsa caydırıcı olabilir.

Ne diyelim? İnsan hayatı bu kadar ucuz olmamalı…

 

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Satrancın büyük ustası Karpov, Mersin’e geliyor
Satrancın büyük ustası Karpov, Mersin’e geliyor
TÜİOSB Başkanı Balta:
TÜİOSB Başkanı Balta: "Bölgesel enerjinin kaynağı kadınlar olacak”