Hayvan beslemek- 2
Sinem OLLAÇ

Hayvan beslemek- 2

Bu içerik 616 kez okundu.

Hepinize mutlu, huzurlu haftalar dileyerek başlamak istiyorum yazıma.

Okumayan okurlarımız için küçük bir hatırlatma yapayım. Cumartesi günü bu köşede çıkan yazımı şöyle bitirmiştim:

“Şimdi şöyle bir senaryo düşünün:

Evinizde kediniz ya da köpeğiniz var. Ayrıca sitenin bahçesinde de sokak kedilerine ya da köpeklere yemek veriyorsunuz.

Site yönetimi ve site sakinleri de size, sitenin ortak alanlarında kedi köpek beslenemez diye tepki gösteriyor.

Önünüze ya hayvanı evinize çıkarın ya da siteye almayın diye iki seçenek sunuyor.

Ne yapardınız?”

***

Bu meseleyi uzun zaman ben de düşündüm. Hatta birkaç arkadaşım, yaşadıkları sitelerde benzer sorunlar yaşadılar ve çözümsüz kaldılar.

Oysa hayvan hakları savunucuları meselenin çok basit teknik ayrıntılarına dikkat çekiyor.

O ayrıntılarda hayvanseverleri ve hayvanları rahatlatacak şeyler var.

***

Nesrin Çıtırık bir aktivist.

Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu Başkanı.

Konuyla ilgili şunları söylüyor:

“Yönetim planındaki “Ortak Alanlarda Hayvan Beslenemez’ maddesindeki beslenme sözü, evlerdeki sürekli bakılan sahipli hayvanı kapsıyor. Kişiler kendi hayvanlarına yani kedisini, köpeğini, kuşunu, tavuğunu ortak alana koyup orada bakamazlar, yasak demek istiyor. İnsanlar çoğu kez, ‘evimizde köpek besliyoruz, kedi besliyoruz’ derler, ‘çiftliğimizde koyun-keçi besliyoruz’ derler, bunu sahip olmayı anlatmak için kullanırlar.

Dolayısı ile apartman ve site ortak alanı olan bahçelerine kendi doğaları gereği gelen kedi ve köpeklere mama ve su vermek, yönetim planında kast edilen beslenmeyi değil, bu sahipsiz hayvanları doyurmayı kapsıyor. Yasada da sahipsiz hayvanların beslenmesi, onların doyurulmasını ifade ediyor. Doyurma yönetim planındaki beslenme kapsamı dışındadır ve bir yasak konamaz.”

Bu ayrıntı biz hayvanseverler için çok önemli.

Çünkü bizler apartman ya da sitelerin ortak alanlarında kedi ve köpeklere yemek verdiğimiz zaman, burada hayvan beslenmez tepkisiyle karşılaşıyoruz.

Oysa yasal tanıma göre biz o anda hayvan beslemiyor, doyuruyoruz.

Ve hayvan doyurmak da yasak değil!

***

Nesrin Çıtırık, konuyla ilgili sözlerine şöyle devam ediyor:

“ Kediler, köpekler, kuşlar ve diğer tüm hayvanlar için, fiziki engel olmayan (yüksek duvarlar vs) her yere girmeleri onların doğası gereği haklarıdır. ‘Ey kedi veya ey köpek sen buraya giremezsin’ gibi bir yasak ancak komik olur ve tabii ki hayatın olağan akışına aykırıdır, hayvanların doğalarına aykırıdır. Yasak ancak köpeklerin sahibine hitaben konabilir. Sahipsiz hayvanların da sahipleri zaten olmadığından onlara yasak konamaz. Hayvanlara burası özel mülkiyet sen buraya giremezsin denemez.

Demek ki site apt bahçelerinde bulunan özellikle kediler için de orası doğal yaşam alanlarıdır. O doğal yaşam alanlarında da da hayatları kanunlar tarafından güvenceye alınmıştır. Yasa, hayvanlara yaşam güvencesi verirken, özel mülkiyet genel mülkiyet diye ayırmamıştır. Çünkü hayvanlar için girebildikleri gidebildikleri her yer onların yaşam alanıdır. Kanun ise, gönüllülere sahipsiz hayvanları besleme yani doyurma hakkı vermiştir. Dolayısı ile site-apartman-üniversite-özel kuruluş-resmi kuruluş bahçelerindeki hayvanları beslemek yani doyurmak yasal haktır.

Bu hususları Orman Su İşleri Müdürlüklerine de böyle tek tek anlatmak gerek. Çünkü sitelerdeki sorunlara onların müdahil olup, yönetimlere bu durumu anlatmaları, yasal hakları ve yaptırımları anlatmaları için bu hususları bilmeleri gerek.

Unutmayalım, site-apt yönetimleri, ortak alanlarda bahçelerde kişilerin kendi sahipli hayvanlarını tutmalarına bulundurmalarına yasak koyabilirler. Ama sahipli hayvanlara müdahale edemezler. Hayvan istemeyen site, fiziki engeller yani yüksek duvarlar yaptırmalı.”

Bu sözlere katılmamak mümkün mü?

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Pazarcılara yerleri kura ile verildi
Pazarcılara yerleri kura ile verildi
Bozyazı Kur’an Kursu’nda yıl sonu etkinliği düzenlendi
Bozyazı Kur’an Kursu’nda yıl sonu etkinliği düzenlendi