Bulutlar da gider bir gün…
Niyazi Ergün PARLAT

Bulutlar da gider bir gün…

Bu içerik 1002 kez okundu.

Gider bir gün bulutlar, üzülme. Gölge de olsa, sis de olsa, ıslatsa da yağmur, üşütse de rüzgar, ne kar, ne dolu önemli değil.Güneşin, ayın, yıldızların, maviliklerin gizlenip görünmemesi geçici.

Yağışlar olmasa bile, ya gökyüzüne doğru yükselerek yitecekler ya da bir rüzgar önüne katıp götürecek bu bulutları. Fırtınaya bile gerek kalmayacak o zaman. Dağların ardına doğru kayarak, silinip gidecekler. Şöyle de olabilir: Bakarsın minik minik parçalara ayrılıp, pamuk şekeri gibi eriyip yok da olabilirler.

Bulutlar çekilip gittiğinde, olmayacak senlik benlik, ayrılık gayrılık…

İnsanlar yeniden sevecek birbirlerini. Tarlalar başak, ambarlar tahıl dolacak. Bahçelerde türlü yemişler.

Gülecek insanların, bebeklerin yüzleri. Dereler bir başka şırıldayacak. Bir başka hışırdayacak yaprakları kavakların şiir gibi, şarkı gibi her esintiyle birlikte.

Hiçbir şey önüne geçemeyecek mutlulukların. Acı söz söyleyen ağızlara kırmızı biber sürülecek ve artık kimse kimseyi kırıp incitmeyecek, küçümsemeyecek…

Yalnızlıklar mutlulukları tekme tokat dövemeyecek. Rüzgarlar esecek, çamaşırlar kuruyacak. Karıncalar yine telaşlı. Uzaktakiler türkü söyleyerek dönecekler ve sonsuza dek sürecek kavuşan sevgililerin sevinci. Mendiller ıslanmışsa eğer, sevinç gözyaşları yüzünden olacak.

 Bebekler kundakta, çocuklar oyunda, yetişkinler işinde mutlu, bayramlar kutlu, insanlar umutlu olacak. Olursa bir yakınma, ölümden olacak. Bahar gelecek dağlarına memleketimin.

Her yer kuşların, çiçeklerin diyarı. Dağlar, tarlalar, dallar kendi renklerinde.

Ne tasa, ne özlem… 

Kardeş kavgasıysa asla…

Varsıl, yoksul ayrımı yok.  Herkesin evi barkı, sevmek gibi gönülden bir yaşantısı var.

Sarı otların üzerine uzandığında; cıvıldaşan kuşlarla, arılarla, hanım böcekleriyle dost olacaksın. Baharın ılık soluğu yüzünü okşayacak. Kırlarda ikindiler, doğayla iç içe, huzurlu ve dingin olacak.

 Ovalarda, dağlarda uçsuz bucaksız özgürlük kokusu sararken tüm benliğimizi tepelerden denizlere uzanacak yanık türküler...

 Bir gün karanlığın içinde bir şimşek çakar ve yüreklere aydınlık, ışıklar akar

iç sıkıntıları dağılır. Bir sevinç, bir sevinç…

Daha ne olsun.

Tüm kafeslerin kapakları açılacak ardına kadar. Tutsak kuşların hepsi özgürlüğe doğru kanat çırpacaklar coşkulu çığlıklarıyla.  Melih Cevdet Anday’ın sokağında ise şimdi, bulutsuz bir yaz sonu durmakta.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Pele’nin gözyaşları 1’inci oldu
Pele’nin gözyaşları 1’inci oldu
Tarsus'ta şahmeran etkinliği sona erdi
Tarsus'ta şahmeran etkinliği sona erdi