Sahada güçlü oluşumlar, güçlü isimler var!
Kemal İSTEK

Sahada güçlü oluşumlar, güçlü isimler var!

Bu içerik 1041 kez okundu.

Gezici Araştırma Şirketi, 31 Mart yerel seçimlerine yönelik son anketin sonuçlarını açıkladı. Mersin’de İyi Parti Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Burhanettin Kocamaz %33,2 ile birinci, CHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Vahap Seçer %30,2 ile ikinci ve Cumhur İttifakı Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamit Tuna 27,2 ile üçüncü çıktılar.

Bunun gibi pek çok anket hemen hemen aynı sonucu veriyor. Bundan önce de ezber bozan bir seçim süreci yaşadığımızı yazmıştım. Bazıları bana bundan önceki seçim sonuçlarını göstererek, “Kocamaz’a oylar uzaydan gelmeyecek ki,” diyerek tepki göstermişti.

Bugün gelinen noktada Gezici Araştırma Şirketi uzayda anket yapmadığına göre bu oylar bir yerlerden geliyor demek ki…

Neyse henüz taşlar yerine oturmadı, çok kısa zaman sonra siyasi partilerin bütün adayları belirlenecek ve o zaman sahaya bakarak daha sağlıklı yorumlar yapabileceğiz.

Mezitli’de CHP ne kadar isabetli aday tercihi yaptığı sorgulanıyor. Mezitli Belediye Başkan aday adaylarının kazan kaldırması aslında yakında kopacak fırtınanın habercisi oldu. 12 aday adayından 10 tanesi bir araya gelerek mevcut aday Neşet Tarhan’ın geri çekilmesini istiyorsa, burada farklı senaryoları konuşmamız gerekiyor.

İyi Parti Mezitli’de Ali Gültekin üzerine yoğunlaştı. Bugün yarın adaylığı açıklanması bekleniyor. Özellikle Anadolu Alevileri tarafından büyük destek görmesi beklenen Gültekin, Mezitli’de ezber bozacağı gibi Burhanettin Kocamaz’ın seçilmesinde çok önemli aktör durumunda olur.

Siyasette halka rağmen tepeden inme yaklaşımları kabul görmüyor. Bir belediye başkanı ülke yönetmeyecek, yaşadığı yerin yönetimini yapacak. Bugün gelinen noktada siyasi partilerden çok, sahada yarışan isimler dikkatle takip ediliyor. CHP’de uzun yıllardır bir dayatma politikası var. Bu yüzden Türkiye’nin en eski partisi olmasına rağmen iktidara gelemiyor. CHP genel Başkanı kemal KIlıçdaroğlu, partisindeki yapıyı belirlerken gelecekte genel kurul bağlamında sıkıntı yaratmayacak isimleri kadrosuna alıyor.

Bence, genel seçim bağlamında bunu yapan liderlere hak vermek lazım ama partisiyle birlikte yok olan birçok genel başkan da gördük. Bugün hiç kimse bir zamanlar iktidarı olmuş partileri hatırlamıyor bile.

Başkan Kocamaz için, “Bir dönem daha verilmesi gerekiyordu” diyenler artarak devam ediyor. Bugünden her şey bitti demek ise çok erken, çünkü sahada güçlü oluşumlar, güçlü isimler var!

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yenişehir’de işyerleri denetleniyor
Yenişehir’de işyerleri denetleniyor
Aratos Dergisi yoluna kitaplar yayınlayarak devam ediyor
Aratos Dergisi yoluna kitaplar yayınlayarak devam ediyor