Advert

istanbul escort

‘Orta sütun’ ipi göğüsler mi?.
Kemal İSTEK

‘Orta sütun’ ipi göğüsler mi?.

Bu içerik 1056 kez okundu.

Ak Parti’nin yerel seçimlerdeki başarıları hiç kuşkusuz, konunun ehli olmasından geliyor. Dün, Başkan Erdoğan tarafından açıklanan manifestonun ağırlık noktası gönül belediyeciliği ve eskiyi eskide bırakıp yeni projeler oldu. İzleme ve değerlendirme merkezinin Cumhurbaşkanlık çatısı altında kurulacak olması da ayrıca kayda değer bir noktaydı.

Ak Parti, belediye başkanlıklarını kazananları kafasına buyruk bırakmayacaktır. Bugünden bunun sinyallerini çok açık görüyoruz.  Bir de,  Ak Parti kendisini zaman zaman yenilmemesiyle hep genç kalmaya özen gösteriyor. Şöyle geriye dönüp siyaset tarihimize baktığımızda, ağzına kadar dolu bir parti mezarlığıyla karşılaşıyoruz. Bugün kim Anavatan, DSP, Doğru Yol seçim kazanabilir diye bilir? Kimse diyemez, çünkü bizim ülkemizdeinişe geçen partiler irtifa kaybederek yere çakılmaktan kurtulamamışlardır.

Doğrusu, siyasette oyunun kuralına göre oynamak gerekiyor. İçtenlik burada çok önemli ama sahte yüzlerin, sahte sözlerin ortada cirit attığı bir yerde samimiyeti nasıl bulacağız. İşte bugün herkes, herkese oyunu sözde veriyor ama sandığa gittiklerinde yalnızca bir adaya oy verecekler. Buna da en çok şaşıran adaylar olacak, tabi özellikle başkanlığı çantada keklik olarak görenler.

Bu seçimlerin bundan önceki seçimlere göre büyük farklılıklar içerdiğini görmek aslında çok zor değil.  Şöyle bir düşünelim: Hangi şartları göz önünde bulundurarak oy vereceğiz? Hangi adaya, peki neden?

Bir görüş şu: Seçmen ekonomik kriz altında sandığa giderse, iş başındakilere ciddi bir fatura keser; bundan MHP’nin de nasibini alması kaçınılmaz olur. Türk siyasetinde ekonomik kriz ortamında yapılan seçimlere bir bakın, benim ne demek istediğimi anlarsınız. Hiç kimsenin yıkamadığı liderlerin ekonomik krizlerle nasıl tarih sayfasından silindiğini defalarca görmüştük.

Tabi, ekonomik kriz iktidarları devirmeye tek başına yetmiyor, güçlü muhalefet parti liderleri de gerekiyor. CHP Lideri kemal Kılıçdaroğlu yıllardır ana muhalefet partisinin başında ve çıktığı her seçim yarışından yenilerek çıkıyor. Ülkenin yönetimi alabilecek bir oy oranına ulaşabileceğini hiç kimse öngörmüyor. Buna rağmen CHP’de Kılıçdaroğlu vazgeçilmez bir lider olarak karşımıza çıkıyor.

Bugün gelinen noktada özgür ağırlık bağlamında olaya bakarsak, gerçek anlamda İyi Parti Lideri Meral Akşener’in ana muhalefet lideri olduğunu görebiliriz. İyi Parti adeta çiçeği burnunda gençliğiyle seçim den seçime sürüklenirken, bocalamak yerine parti teşkilatlarında görev alan deneyimli politikacıların sayesinde tırmanışını sürdürebiliyor.

Biraz da Mersin bağlamında konuya baktığımızda milletvekili bir Behiç Çelik ve belediyecilik alanında söz sahibi olmuş bir Burhanettin Kocamaz sahada var ki, çalışma stratejileri, saha deneyimleri, etkili odak çalışmaları ve tabi ki aday belirlemedeki isabetleriyle diğer siyasilere örnek olacak bir nitelik taşımaktadır.

Bir gerçeğin daha alını çizmek gerekiyor: Her türlü sonuca açık bir seçim yaşıyoruz. Üç partinin de belediye başkan adayları iddialı görünüyorlar.  Fakat Büyükşehir’in başkanlık koltuğuna bir kişi oturacak. Mersin’de yaşayan herkes bir tahmin yürütüyor. Merak edilen ise Sağ ve Sol Blokun kapışmasından Başkan Kocamaz ile birlikte çekim merkezi haline gelen ‘orta sütun’ ipi göğüsler mi? Ekonomik krizle çöken orta direk olunca, orta sütun yükseliyor da…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çocuklara sıfır atık eğitimi
Çocuklara sıfır atık eğitimi
Çocuklar Nusrat Mayın Gemisi'ni gezdi
Çocuklar Nusrat Mayın Gemisi'ni gezdi