Advert
Yeniden açar ağaçlar yapraklarını…
Niyazi Ergün PARLAT

Yeniden açar ağaçlar yapraklarını…

Bu içerik 1122 kez okundu.

Tüm yaprakların kahverengiye döndüğü bir zaman vardır?

Önünde oturduğum pencereden dışarıya baktığımda, suyu çekilmiş çınar ağacının kuru dallarının ucunda, son kalan iki üç tane kahverengi yaprağın sallandığını görüyorum. Ayrıca onlara eşlik eden, üzerlerindeki dikenimsi iğneciklerle tırtıklı birer minik topuzu andıran yine kahverengi tohumlar da küpeler gibi oynaşıp duruyorlar saplarının ucunda.

***

Acaba denizin dibindeki yosunlar, hangi renge dönüşür ölmeden önce?

Doğada rastlayıp gördüğümüz bir gölge, tek bir nesnenin, tek bir yaprak, çiçek, meyve ya da tek bir kuşun gölgesi olamayabilir. Küçücük bir toprak parçasının üzerine düşen ve bizde tek bir cisme aitmiş duygusu uyandıran gölge gerçekte; yaprak, çiçek, meyve ve kuşların üst üste binmiş gölgelerinden oluşabilir.

Sonsuz bir karanlık içinde, bir başına korkuyla titreyip duran biri için, duvarlarda oynaşıp duran küçük gölgeler bile, kurtarıcı birer ışık kaynağı olarak görünür kurbanın gözüne.

Güneş doğuyorken ve batıyorken gökyüzünde ay da varsa, kısa bir süreliğine de olsa, güneş ve ay aynı anda birlikte aydınlatırlar dünyayı.

***

   

Kış soğukları bazı çiçekleri öldürse bile, korunmuş olan tohumlar ve kökler ilkbaharda güzelim, tazecik, alımlı yeni çiçeklere dönüşecek.

Denizin dalgaları ardı ardına durmaksızın kıyıları döver durur. Ama kükreyerek gelen ikinci dalga, asla birinci dalganın aynısı değildir.

Tıpkı onlar gibi, uzaktan dönen adam da giden adamın aynısı olmayacak. Yeniden geriye dönüp de, aynı aptallardan aynı masalları dinlemeyi kim ister ki?

Kışın gelip, buralarda hüküm sürmesini önlemeye gücümüz yetmemişti, bu doğru. Ama ilkbaharın gelmesini kim önleyebilir peki?

***

Baskı öncesi ve baskının gerçekleşmesi dönemlerini yaşamış olan kitabın, üçüncü ve son dönemi olan baskı sonrasında; gücünün, değerinin ve ömrünün düzeyini aramaya koyulacağı umulur.       Hayatımız, yaşadığımızdan fazlası olsun istiyorsak, çalışıp didinmemiz gerekir. Oysa hiçbir şeye elimizi sürmeden beklemiş olsak bile, kazanımlarımızın birer birer elimizden kayıp gittiğini görürüz.

 

Yıllar önce Aşık Daimi; “Ne de olsa kışın sonu bahardır” demişti. Siz ise; “Baharın geleceği konusunda kuşkuluyum”  diyebilirsiniz. Ben de şu soruyu sorarım: “Boşuna mı yaşandı bunca acılar?”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 “Çocuklar milletimizin geleceğidir”
“Çocuklar milletimizin geleceğidir”
Kariyer Merkezi sektör buluşmaları başladı
Kariyer Merkezi sektör buluşmaları başladı