Yeni bir yıla başlamışken…
Niyazi Ergün PARLAT

Yeni bir yıla başlamışken…

Bu içerik 780 kez okundu.

Koca bir yılın yorgun izlerini silmeye ne dersiniz? Tüm sıkıntılarımız uzaklarda kalsın. İçinde gözyaşı bulunmayan eğlenceli günler olsun...

Biliyorsunuz,  aslında önemli olan, yaşamın anlamını çözmeye çalışmaktan çok, anlamlı bir yaşam sürmeye çalışmak.

Bazen her şey üst üste geldi. Çünkü o kadar belanın 365 güne sıkıştırılabilmesi için, böyle olması gerekiyordu.

Denge bazen bozuluyor. Ama o da hayatın özelliklerinden biri. Ne dersiniz?

 

***

Yoksul ölmüş, karnını yarmışlar. İçinden kırk tane yeni sene çıkmış. Yani anlayacağınız adamcağız hep ertelemiş, hep ertelemiş…

2018’de kimimiz “Bekledim de gelmedin” şarkısını, kimimiz de “Gülüyor içim dışım” diye şarkı söyledik.

 

***

 

 “Tanrı’m, ne korkunç gece! Yüz binlerce insanın yaşadığı bu kalabalık kentte insanlar ne kadar yalnız! Koskoca evrende kimsecikler yok!” diyenleriniz de olabilir. Ama bildiğiniz üzere, güneşli günlere erişmek için, güneşsiz günleri yaşamak gerekiyor. Aslına bakarsanız, gerçekte herkes 2019’un bize neler getireceğini çok iyi biliyor da belli etmemeye çalışıyor.

Kısacası; “Gelen gideni aratır” diye boşuna dememişler.

2019 için fazla bir beklentimiz olmasa bile, umutlu olmak zorundayız. Her şeye karşın, tüm yıldızlar kayıp gitmeden önce hemen bir dilek tutmanızda büyük yarar var kanımca.

Yine de ister istemez aklımıza şu soru geliyor: “2019’da bizim için olumlu olacak şeylerin gerçekleşme olasılığının ne kadar olduğunu öngörebilmemiz olasılığının oranı yüzde kaçtır?”

 

***

Kış soğukları bizi kat kat giyinmeye ve aynı zamanda daha az yakacak ya da enerjiyle daha çok ısınmanın yollarını bulmaya zorluyor.

 “Milli piyangodan ikramiye çıkarsa, fakirlere yardım edeceğim” demek, aynı “Doktor olunca fakirleri ücretsiz muayene edeceğim” demek gibi bir geyik muhabbeti.

 “İleriye de gitsen, geriye de gitsen, varacağın yer zamansızlık ülkesi” diyor usta Haldun Taner. Kısacası şunu demek isterim: Yeni yıl meni yıl diye bir şey yok.  Sadece başladığın noktaya geri döndün o kadar.                 

Hayat denilen bu labirentte kimler duydu sesini? Duyurabildin mi? Anlayan var mı söylediklerini, anlatmak istediklerini?

İyi yıllar.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mersin’de 74 kaçak göçmen yakalandı
Mersin’de 74 kaçak göçmen yakalandı
 “15 Kasım, çağdaş bir ulusun doğum günü”
“15 Kasım, çağdaş bir ulusun doğum günü”