Büyükşehirde bütünleştirici aday, kazanır…
Kemal İSTEK

Büyükşehirde bütünleştirici aday, kazanır…

Bu içerik 1222 kez okundu.

CHP önümüzdeki Pazar günü ilçe adaylarını ilan edecek ve HDP’nin seçimlerdeki stratejisini bekleyeceğiz. CHP’nin HDP’nin seçmenine uyacak adaylar sahaya sürmesi bu iki partinin ittifakı anlamına gelecektir. Fakat Toroslar ve Akdeniz’de yapılacak açık bir iş birliği CHP’ye ne kadar güç katar, ne kadar güç kaybettirir bunu da seçim sürecinde sahanın nabzını tutarak anlayabileceğiz.

MHP, yerel seçimlerde yarışacak adaylarını Ankara’da tanıttı. Kesinleşen listeye baktığımızda parti teşkilatlarının ağırlığı hissedildi. Teşkilata bağlılığı noktasında rüştünü ispatlamış isimlerin saha da ne kadar karşılık bulacağı konusunda bekleyelim de görelim anlayışı hâkim oluyor. Bunu biraz daha açacak olursam, ilan edilen belediye başkan adayları seçilebilmeleri için sadece partilerinin oylarını almakla bunu başaramayacakları çok açık ve farklı partilerden oy almak için klasik MHP söylemlerinin dışına çıkılması gerekiyor.

MHP’de bir krizde aday çıkarmayacağı Akdeniz ve Yenişehir’de ortaya çıkabilir. Burada uzun zamandır seçim çalışması yapan aday adayları kazanılması adına mutlaka meclis üyeliği listelerinde yer alması gerekiyor. Şimdi bundan iki yıl öncesine dönersek, MHP Akdeniz İlçe Belediye Başkanı Erdoğan Alkaya henüz hayattayken Hasan Sosa parti önünde bir toplantı yaparak kesilen kurbanlar eşliğinde seçim çalışmalarına başlamıştı. Bugün MHP Akdeniz Belediye Başkan Aday Adayı Hasan Sosa, hala sahada ve partisi için mücadelesini veriyor. Siyasette çalışan kazanır anlayışı bu kez Akdeniz’de işlemedi ve Hasan Sosa gibiler Cumhur İttifakı nedeniyle dışarda kaldılar.

Neyse bunlar partilerin iç işleri ben sadece siyasette emek verenlerin bunun karşılığını alması gerektiğini düşünüyorum. Bakın, Bir İstemihan Talay olayı var, bu da siyasetin ne olduğuyla ilgili bir fikir verecek cinstendir. CHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı olarak İstemihan Talay, tam tamına beş yıldır Mersin’de emek verdi. Mersin’in her köşesinde seçim çalışmaları yaptı ve büyük ilgi de gördü. Ben dâhil, hemen hemen herkes Talay’ın sadece adaylığı değil, Başkanlığı da garanti diye düşündük.

Peki, ne oldu, Talay bırakın aday yapılmayı gönlü bile alınacak değerde bulunmadı. Böylesine bir siyasi ayıp, cevapsız kalır mı, tabi kalmaz. Bugünlerde İstemihan Talay’ın Demokrat Parti ile anılır oldu. Talay bu partinden aday olursa, işte bu seçim yarışının yeniden değerlendirilmesini gerektirecektir. Bugün üç aday yarışta varken, Talay’ın sahaya girmesiyle tablo değişecek bu kez dört adayın eşit avantajlara sahip olarak yarışacağını göreceğiz.

Belediye başkan adaylarının seçim kazanabilmeleri için mevcutta ki parti oylarının dışında oy almaları gerekiyor. Bunu yaparken de kendi partisinden kopmaların önüne geçilmesi de şarttır. Bugün gelinen noktada başta Ak Parti olmak üzere birçok parti tabanını tutmayacak duruma gelmiştir. Özellikle uzun zamandır seçim sahasında ter döken isimlerin aday yapılmaması böylesine bir bölünmeyi beraberinde getireceği kaçınılmaz.

Kısacası, bölünmeler, toparlanmalar yarışın galibini belirleyecektir. Büyükşehirde bütünleştirici aday, kazanır… 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yenişehir’de işyerleri denetleniyor
Yenişehir’de işyerleri denetleniyor
Aratos Dergisi yoluna kitaplar yayınlayarak devam ediyor
Aratos Dergisi yoluna kitaplar yayınlayarak devam ediyor