İMECE KÜLTÜRÜ
Sibel GELBUL

İMECE KÜLTÜRÜ

Bu içerik 1246 kez okundu.

İMECE KÜLTÜRÜ

 

İmece kültürünün insanlar açısından önemli olduğu ve kapitalizmin gelişmesiyle birlikte neredeyse bittiği görülmekte. Toplumsal barış ve refahınsağlanmasında bir Türk geleneği olan imecenin önemini vurgulamak istiyorum.Ortak hedefler için birlikte hareket etme duygusu, sosyal dayanışma ve işbirliğini arttırma toplumu bir arada tutan kültürel bağları da güçlendiriyor.

Bu bağlamda çalışma yapan STK’lar ve yerel yönetimler toplumsal bağı kuvvetlendiriyor. Kolektif eylemleriyle de bağları sıklaştırıyorlar. Türkiye ekonomisindeki genel durgunluk, ekonomik anlamda darboğazda olduğumuz şu günlerde istihdam ve geçim derdiyle mücadele daha fazla.

BU durumdayız diye yas tutacak halimiz yok. Mersin Rotary Kulübü öncülüğünde düzenlenen ’Girişimci Kadınlar Projesi’ Kadınlar evlerinden bile bu online satış sistemine dahil olabiliyorlar. Yani hepimizin yaptığı online alışveriş şekli. Proje ortaklarından birisi de Mezitli Belediyesi. Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan Kadın Üretici Pazarlarımızda tezgâh açan kadınlarımızın yurtdışında online satış yapabilmesi hedefiyle bir proje fikri olduğunu ve amacıyla da örtüştüğünü ifade ederek Mersin Rotary Kulübü ile işbirliği protokolü imzaladı.Kadınlara daha doğrusu katılım gösteren herkese tablet dağıtımı ve öncesi eğitimi verilecek. Bu proje sürdürülebilir ve gerçekten evinde birçok üretim yapan fakat sermayesi olmadığı için bunu kazanca dönüştüremeyen insanlar bulunmakta. Vizyoner bir başkan ve amacı insanlığın ekonomisine katkıda bulunmak isteyen bir kulüp.

Her şeyi devlet yapsın diyoruz. Yapması gereken ve zorunlu olan birçok şey var. Yoksulayardım, fakirAilelere yardım fonları var. Bunlaryetersiz. İşsizlik oranı yüksek. Mezitli Kent Konseyi bileşenlerinden Akdeniz Rotary Kulübünün Mersin Akdeniz Rotaract’larla  başlattığı ”ÇOCUKLAR GELECEĞİMİZDİR” sloganıyla yola çıkılmış. Bir Çocuk da sen giydir” diyerek defterlerden alın sloganına büyük destekler gelmiş.2 defter alan bir çocuğa bot ve mont hediye edebiliyor. Bu proje kapsamında 500 İlkokul öğrencilerine kıyafet ve kırtasiye desteği sağlanmış durumda. Çocuklaradokunmak, üşümelerine engel olmak ve her birinin ne kadar kıymetli olduğunu göstermek adına başlatılmış ve sürdürülmeye de devam edilecek.

Mezitli Örgü Evi; Yine Mezitli Belediyesi tarafından açılmış ve kısa zamanda tüm kadınların gözdesi haline gelmiştir. Kadınlar evlerinden çıkıp hem örgü, hem de terapi ortamı almaktalar. Bununla da kalmıyor. Mezitli Belediye Başkanımızın eşi Sembol Tarhan kadınlarımız için WORKSHOP lar düzenlemekte. Hafta içi Çarşamba günleri çeşitli konularla kadınlarımız bilinçlendirme ve bilgilendiriliyorlar. Bir gün önce bir toplantıda başkanımıza kadınlar sordular? Biz örüyoruz, üretim yapıyoruz ama ekonomik açıdan da destek bekliyoruz. Bu yaptıklarımızı satabilme imkânı var mı diye? Neşet Tarhan; Örgü evi yanında açılan pazarda satabileceklerini ifade etti.

Çocuklar üşümesin proje kapsamında o kadar çok isimsiz kahramanlar var ki. STK’lar, kadınlar, LİONS Kulüpleri her biri ayrı ayrı destek vermekte. Şu ana kadar 600 çocuğumuza ulaştılar.

İmece ’den kastım bunlar. Mersin’debirçok STK bulunmakta. Günü kurtaracak eylemler yapıyorlar. Yerel yönetimleri de dâhil ederek yapılan insanlara dokunan projeler bir nebzede olsa ekonomik refah ve huzur sağlamakta.

Bir Mum Diğer Bir Mumu Tutuşturmakla Işığından Bir Şey Kaybetmez. Her insan bildiklerini başkalarına da aktarmalı ve bu sayede insanlara faydalı olmaya çalışırsa toplum her zaman gelişir.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mersin’de 74 kaçak göçmen yakalandı
Mersin’de 74 kaçak göçmen yakalandı
 “15 Kasım, çağdaş bir ulusun doğum günü”
“15 Kasım, çağdaş bir ulusun doğum günü”