HDP, kapı araladı, CHP girer mi?
Kemal İSTEK

HDP, kapı araladı, CHP girer mi?

Bu içerik 1094 kez okundu.

CHP, Mersin ilçe belediye başkan adaylarını açıklamaya başladı. Aydıncık Abdullah Servili
 ve Çamlıyayla İslam Sarı CHP’nin belediye başkan adayları oldular. Aslında beklenti bütün ilçelerin açıklanmasıydı ama 26 Ocak tarihine kadar aday açıklamaları ertelendi. Bu, CHP’nin sık dokuyup, elediği anlama gelmesin, Büyükşehir’deki sarsıntının yine ilçelerde olmaması için dikkatli davranılıyor, o kadar.

CHP’nin adayları kadar HDP ile yapacağı örtülü ya da örtüsüz ittifak da merakla bekleniyor. İyi Parti’nin seçim yarışında iddialı konuma gelmesi HDP’yi anahtar parti durumuna getirdi. Cumhur İttifakına karşı HDP’siz CHP’nin seçim yarışında iddialı konuma gelemeyeceğini zaten herkes söylüyor. Geçtiğimiz seçimlere baktığımızda bunun ne kadar doğru olduğunu da görebiliriz.

Peki, CHP bu konudaki sessizliğini korurken HDP cephesinde neler oluyor? İşte bu sorumuza cevap olabilecek bir açıklama HDP’nin yetkin ismi Ahmet Türk’ten geldi. T24’ten Şirin Payzın’a konuşan Ahmet Türk, CHP ve İYİ Parti’nin yerel seçim için kurduğu ittifaka yönelik olarak, “Biz CHP’ye katkı sunmak istiyoruz ama kendileri bu katkıyı reddediyor” dedi. Türk, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na da bir çağrıda bulunarak ”İyi Parti’yle nasıl görüşüyorsa partimin genel başkanlarıyla da bir araya gelsin isterim” ifadelerini kullandı.

31 Mart seçimlerinde Türkiye’nin büyük kentlerinde sonucu değiştirebilecek güce sahip olduklarını vurgulayan Türk, “Biz aslında demokratik bir gelecek için mücadele ediyoruz. Türkiye’de demokrasinin kalıcı hale gelmesi için her türlü özveriye hazır olduğumuzu da ifade ediyoruz. Burada özellikle Kürt bölgesinde Kürdistan’da CHP’nin bizler açısında çok fazla etkisi olmayacağını da biliyoruz ama büyük şehirlerde bizim onlara katkımız olabilir. Adana, İstanbul, Mersin, İzmir gibi yerlerde sonucu değiştirebilecek bir rol oynayabiliriz.” diye konuştu.

Bu sözler HDP’nin CHP’ye vereceği desteği açıkça ortaya koyuyor ama bunun karşılığı ne olacak, şimdilik bunun bir açıklaması yok. Olaya Mersin bağlamında baktığımızda HDP’nin Akdeniz ve Torosları istediğini biliyoruz. Geçtiğimiz günlerde bir tv programına katılan CHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Akdeniz’de CHP’nin seçimi kazanacak güçte olduğunu belirterek aday çıkaracaklarını söylemişti. Seçim sonuçları bağlamında bedeli ne olur bilmem ama HDP’nin araladığı kapıdan CHP girer mi, girmez mi; bunu da yakında göreceğiz.

Şimdi seçimlerde sanık güvenliği ve oy çalma konularına da biraz değinmek istiyorum. Her gün sahte seçmen kayıtı konusunda haberler yayınlıyorlar. Bu da seçmeni adeta sandığa küsme noktasına getiriyor. Basında çıkan en son haberde, Armutlu'da "taşıma oylarla, yerel seçimde rakip partiler tarafından oy kullandırılacağı" iddiasında bulunan CHP Armutlu Belediye Başkan Adayı Ali Çetinkaya, "Armutlu'nun seçmen sayısında, 987 kişilik artış oldu. 6 bin 160 nüfusu olan ilçemizde şu anda seçmen sayısı 5 bin 205'e yükselmiş durumda. Bir adreste ikamet eden kişi sayısını ise 52 olarak belirledik" dedi. Ulukışla olayı hala hafızlardayken, bu iddialar biraz mide bulandırıcı oluyor.

Fakat geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mahalli İdareler Genel Seçimleri ile ilgili bir genelge kaleme aldı. Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesinde, Mahalli İdareler Genel Seçimlerinin 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacağı belirtilerek, “Mahalli İdareler Genel Seçimlerinin anayasanın 79. maddesinde öngörülen ‘seçimlerin başlamasından bitimine kadar seçimin düzen içinde yönetimi ve dürüstlüğü’ ilkesine yaraşır bir şekilde gerçekleştirilebilmesini teminen Yüksek Seçim Kurulu ile il ve ilçe seçim kurullarının bu kapsamdaki çalışmalarına, diğer kamu kurum ve kuruluşlarınca her türlü iş gücü, araç ve diğer malzeme desteği verilmesi önem arz etmektedir” ifadelerine yer verildi.

Seçim kaybedenlerin ortaya koyduğu mazeret “sandıkta hile yapıldı” şeklinde oluyor. Buradan sesleniyorum: adam gibi sandığa sahip çıkın, yenilgiye bugünden kılıf hazırlamayın!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Bu takımı yalnız bırakmayın!"
Tarsus’ta 173 kilo kaçak et ele geçirildi
Tarsus’ta 173 kilo kaçak et ele geçirildi