Başkan Kocamaz bir daha düşünsün, kim haklı?
Kemal İSTEK

Başkan Kocamaz bir daha düşünsün, kim haklı?

Bu içerik 1125 kez okundu.

Yıllarını televizyon programcılığına kaptırmış bir gazeteci olarak geçtiğimiz gün Haber Türk’de yayınlanan Didem Aslan Yılmaz’ın sunduğu Türkiye’nin Nabzı adlı programın şimdi bir analizini yapacağım. Mersin Büyükşehir belediye başkan adaylarının konuk edildiği programın siyaset gündemine oturması kaçınılmazdı; öyle de oldu.

Mersin at başı giden bu üç ismin ekran performansını görmek için ekran başındaydı. Programı izleyenlerin beklentisi öncelikle adayların geleceğe dönük projeleriydi ama Didem hanımın programın dışına taşan soruları bu beklentiye cevap vermedi. Bir de altını çizmem gereken bir konu da var: Her adaya eşit yaklaşım ve eşit sürelerin verilmemesi programın inandırıcılığına da gölge düşürdü.

Şimdi gelelim söz konusu programa. Televizyon programının birinci konuğu CHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Vahap Seçer, beklentilerimin üzerinde bir performans ortaya koydu. Fakat projeler konusunda net olmaması ve iş adamı kimliğini devamlı ön planda tutması yanında diğer rakipleriyle arasındaki farkı ortaya koyamaması izleyicide ki tatmin duygusunu zayıflattı. Her şeye rağmen bu konuda rakipleri karşısında ezilmeyeceğini de gösterdi. Öte yandan Seçer, diğer konuşmacılara göre 40 dakika ile en uzun süre ekranda kalan aday oldu. Akdeniz’de CHP’nin aday çıkartacağını, olası belediye başkanlığında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşebileceğini ve işsizliğe çare olabileceğini söylemesi dikkat çekici noktalardandı. Bu arada adaylık sürecini anlatırken, haksız bir rekabetin söz konusu olduğu şeklindeki algıya karşı bu tezi çürütecek sağlam temeller kuramadı. Fakat her şeye rağmen sınıfı geçti denebilir.

Cumhur İttifakının Adayı Hamit Tuna, Hastane Caddesi esnaf gezileri sonrası apar topar yayına çıkması nedeniyle programın başlarında yorgun, heyecanlı ve tutuktu. Fakat toparlanması fazla sürmedi. Ona tanınan 35 dakikalık süre içerisinde Toroslar’da yaptığı hizmetleri satır aralarında iyi ifade edebildi. Metrobüs Projesi ise tartışmaya açık oldu. Bu arada sağdaki rakibi İyi Parti Adayı Burhanettin Kocamaz’a dair yaptığı açıklamalar dikkat çekiciydi. Özellikle Cumhur İttifakının oy oranlarının yüksek olduğunu belirtmesi ve seçimlerde CHP ile yarışacağını söylemesi aslında seçim stratejisini ortaya koyma bakımından çok şey anlatır cinsindendi. Tuna, öncelikle Kocamaz’ı üçüncü sıraya koyarak sağ oyları toparlama ve Seçer ile yarışma hedefinde olduğunu gösterdi. Özellikle kendisinden sonra ekrana çıkacak olan İyi Parti Adayı Kocamaz’a cevap hakkı doğuracak sözler söylemesi seçimlerin birinci raundunda neler olacağıyla ilişkili ipuçları vedi. Başkan Tuna’da duruşu, tarzı ve tecrübesi ile bu sınavı geçenlerdendi.        

En son ekrana çıkan İyi Parti Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Burhanettin Kocamaz, 27 dakikalık süre ile en az konuşturulan isim oldu. Yerel seçimlerin konuşulduğu programda farklı konuların gündeme gelmesini pek anlayamadık. Özellikle Kocamaz’ın yumuşak karnına vurmak istemesinin altında yatan nedir, ben anladım ama anlatmama gerek yok. Başkan Kocamaz’ın yaptığı hizmetleri anlattırılmadığı gibi yapacağı hizmetleri de anlattırılmadı. Böylesine önyargılı bir gazeteci ile ancak bu kadarı olabilirdi. İzleyicileri hayal kırıklığına iten bu yaklaşım aslında bu kez ekranda mağdur edilen Kocamaz’a yaradı.

Başkan Kocamaz, yerel ve ulusal basınla olan ilişkilerini mutlaka gözden geçirmesi gereği bir kez daha ortaya çıktı. Şunu da belirtmek isterim: Siyasetçinin en büyük hatası basınla kavgalı olmasıdır. Medya için siyasetçiler sadece bir kum torbasına benzerler, yani tek taraflı bir durum söz konusudur. Özellikle bu seçim sürecinde şapkaların masaya konarak nerede hata yapıldığı iyi düşünülmelidir.

Son söz tabi ki, Modaretör Didem Arslan Yılmaz’a olacak. Ben de 20 yıla aşkın süredir tv programı sunan birisiyim, haklısın bacım diyeceğim. Geriye dönük defterlerin açılacağı gün bugündür. “Ne verdiniz ki, ne bekliyorsunuz” diyecek daha sırada çok medya kuruluşu da var. Bu oyunu kurulana göre ya oynarsın ya da gidersin.

Başkan Kocamaz bir daha düşünsün, kim haklı?

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çocuklara sıfır atık eğitimi
Çocuklara sıfır atık eğitimi
Çocuklar Nusrat Mayın Gemisi'ni gezdi
Çocuklar Nusrat Mayın Gemisi'ni gezdi