Sandık başka, sokak başka…
Kemal İSTEK

Sandık başka, sokak başka…

Bu içerik 916 kez okundu.

MHP Adayı Tuna’nın Cumhur İttifakı adayı olacak mı, olmayacak mı sorunun yanıtı verildi. Ak Parti Mersin Milletvekili Lütfi Elvan’ın Cumhur Adayı Hamit Tuna’nın elini kaldırmasıyla birlikte bu konu artık netlik kazanmış oldu. Ak Parti ve MHP teşkilatlarının Yenişehir’de açılan seçim ofisinde bir arya gelmeleri coşkuya sahne olurken, tabandaki birliktelik bağlamında verilen mesajlar da dikkat çekti.

Bu iki partinin teşkilatlar bağlamında bir araya gelmeleri hiç kuşkusuz İyi Parti ve CHP’ye de ciddi mesajlar verdi.

Bu tablo sonrasında CHP- HDP birlikteliği artık kaçınılmaz oldu; çünkü Cumhur İttifakı böylesi bir birlikteliği adeta zorunlu hale getiriyor. CHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Vahap Seçer, kendi parti içerisindeki dağınıklığı gidermeden halk mitingleri yapması ve zayıf kalabalıklara konuşuyor olması hiç kuşkusuz finale yükselecek iki adaydan birisi olma şansını zora sokuyor.

Cumhur ittifakına karşı İyi Parti Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Burhanettin Kocamaz’ın güçlenmesi CHP’deki bu parçalanmış tablonun devamı söz konusu olur ise finalistler şimdiden belli olmuş demektir. Yani birleştirici rolü üstlenemeyen Seçer’e karşı Kocamaz büyük bir avantaj yakalar ki, bu da onu finalist yapmaya yeter.

Bugünkü fotoğrafa bakarak şunu söyleyebilirim: Bu seçimlerde iki başarılı belediye başkanı Tuna ve Kocamaz’ın yarışına tanık olacağız. Seçer’i partisi içerisinde birlik beraberlik olmaması nedeniyle saf dışı bırakmam gerekiyor. Ak Parti karşıtı CHP’li seçmen oyunun zayi olmaması için kazanacak adaya güç verecektir. Yani adres belli; Başkan Kocamaz…

Özellikle Seçer’in ikinci bölgede yapacağı toplantılar onun gücünü göstermesi bakımından çok önemli veriler ortaya koyacaktır. Burada gümbür gümbür gelen bir Seçer göremez isek, o zaman istikrarlı bir yükseliş terendi gösteren Başkan Kocamaz’a sol seçmen hiç kuşkusuz direksiyon kıvıracaktır.

Tabi her şey henüz bitmedi ve sahada yeni yeni seçim heyecanı yaşanmaya başlıyor. Özellikle ilçe adaylarının da ilan edilmesi sonrasında seçim tablosu daha da netlik kazanacaktır.

İlçeler Büyükşehir’den daha karışık ve parçalanmalarla, bütünleşmeler bu alanda ortaya çıkacaktır. Ben en başından beri CHP’nin düştüğü yanlışın altını çiziyorum, ama dinleyen yok. Bu kadar aday adayını saha da tutarak her konuda yormak ve sonrasında beklenmeyen isimleri aday olarak açıklamak ve bir de üstelik bunu yaparken Mersin’e sormamak CHP’nin ipini çekmeye yetiyor.

Ben her zaman siyasette değişime ayak uyduramayanların tükendiğini gördüm. Bakın, Ak Parti’ye oyunu nasıl kuralına göre oynuyor. Kazanamayacağı bir seçim ufukta görüyorsa, nasıl kazanacağına kafa yoruyor ve gereğini yerine getiriyor. İşte Mersin’de Cumhur ittifakı örneği, birinci parti Ak Parti, beşinci parti MHP’nin adayını destekleme kararı alıyor. Bence, siyaset budur.

Aslında CHP’nin önünde çok önemeli bir fırsat vardı. İyi Parti adayı Kocamaz’ı destekleyerek ilçeleri kendileri belirleyebilirdi. Böyle bir seçim işbirliğinin nasıl bir sonuç doğuracağını söylememe gerek yok. Bu güç birliği 13+1 yapardı. Fakat bugün kafa kafaya bir seçim olacağına dair şüpheler bile var.

Seçim sürecinin en başında bu seçimlerin, Kocamaz ve Tuna arasında geçeceğini söylemiştim. Birinin uzak ara seçimi almasının imkânı yok, önümüzdeki süreçlerde Ankara rüzgârının etkisiyle gidip gelen bir seçim yarışına tanıklık edeceğiz. Seçim sahasındaki coşkun kalabalıklara fazla kulak asmamak gerekiyor, çünkü sandık başka, sokak başka…

Bunun örneğini CHP’de çok gördük.    

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Bu takımı yalnız bırakmayın!"
Tarsus’ta 173 kilo kaçak et ele geçirildi
Tarsus’ta 173 kilo kaçak et ele geçirildi