​Meslektaşlık
Zeliha ÖZİPEK

​Meslektaşlık

Bu içerik 2131 kez okundu.

Gazetecilik mesleği ailemin yabancısı olmadığı bir meslek.

Babamdan, amcandan, kuzenlerimden dolayı bu mesleğin ne kadar zor olduğunu, ne kadar keyifli olduğunu bilerek büyüdüm.

Belki de bu nedenle ben de gazeteciliği seçtim.

Hem zor, hem keyifli diye.

***

Gazetecilerin, iyi bir haber yakaladıktan sonra, iyi bir yazı yazdıktan sonra, gazeteyi, dergiyi bağladıktan sonra yaşadığı keyfi hiçbir maddi karşılık anlatamaz.

Hele bir insana, bir yoksula, bir hastaya, bir çocuğa fayda sağlayacak bir habere imza atmışsa gazeteci, ondan daha mutlusu yoktur.

***

Maalesef son yıllarda bu keyifleri yaşayamaz oldu gazeteciler. Sıkıntılar o kadar çok ki, hangi birini sayacaksınız.

Önceki gün Çalışan Gazeteciler Günü'ydü.

Mersin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Demirtaş'ın şu sözleri çok önemliydi:

"Meslektaşlarımız kimi zaman savaşlarda ateş altında sırtlarında kilolarca ağırlıktaki teçhizatlarıyla sırf halka doğru bilgi aktarmak için çatışmaların ortasında kalıyor. Kimi zaman bilinmeyeni keşfetmek, insanlığa yeni bir bilgi sunabilmek için bir muammaya korkusuzca yürüyor. Bu kutsal mesleğin zaman kavramı yok. Hayatın aktığı her yer, bizler için görev alanıdır. Ve bu görev alanlarında birçok gazeteci arkadaşımız yaralanıyor ya da canından oluyor. Bugün toplumuzun aydınlatılmasında ve bilgilendirilmesinde, demokrasimizin sağlam temeller üzerine oturtulmasında fikir ve düşünce özgürlüğünün genişletilmesinde değerli meslektaşlarımıza çok önemli görevler düşmektedir. Aydınlatıcı ve yol gösterici işleviyle bu meslek sivil toplumun dinamizmini beslemekte, demokrasinin sağlıklı bir şekilde işlemesinde ve yükselmesinde önemli bir rol üstlenmektedir. Toplumsal bilinçle ve kamu yararını gözeterek, zorlu çalışma koşullarını önemsemeden fedakarca çalışarak gelişmeleri halka aktaran tüm gazeteci arkadaşlarımız gerçeğin halka ulaşması için büyük bir emek sarf etmektedir."

Gazeteciliği her yönüyle anlatan cümleler bunlar.

***

Elbette gazeteciliğin sorunlarını da anlatılması gerekiyordu. Onu da meslektaşımız Fatih Şahin yaptı. Şahin'in şu sözlerini not almak gerekiyor:

"Biz kendimizi, kendi geleceğimizi gazetelerimizden, gazete sahiplerinin geleceğinden bağımız, ayrı görmüyoruz. Gazete sahipleri de gazete çalışanlarını gazeteden, gazetenin geleceğinden, kendi geleceklerinden ayrı görmesinler. Moda deyim oldu, içeriği boşaldı ama ısrarla vurgulamak isteriz ki aynı gemideyiz. ve gemimiz su alıyor. gemiyi terk etmeyeceğimize göre, ya önlem alıp kurtulacağız ya da hep beraber boğulacağız."

***

Çalışan Gazeteciler Günü'nde gazeteciliğin önemini ve yaşadığı sorunları bir kez daha gündeme getiren meslektaşlarımıza teşekkür ediyorum.

Maalesef, gazeteciliğin keyfi gitti, zorluğu kaldı!

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yanarak hurdaya dönen araçtan sağ çıktı
Yanarak hurdaya dönen araçtan sağ çıktı
Seçer: Sendikalar ve Odalar demokrasinin en temel unsuru
Seçer: Sendikalar ve Odalar demokrasinin en temel unsuru