Robotik tıp, işsiz doktor
Abidin YAĞMUR

Robotik tıp, işsiz doktor

Bu içerik 505 kez okundu.

Bir özel hastane, robotik devrim gerçekleştirmiş, insan eliyle, insan aklıyla yapılan bir robot, aynı insan gibi, ameliyat yapabilecekmiş.

Kansız yapacakmış hem de…

Bak sen şu robotun ettiğine!

***

Robotik devrim, makinalaşmanın doruk noktası; günümüzde ağır sanayi, büyük fabrikalar bir tür robot diyebileceğimiz makinalarla idare ediliyor; yüzlerce işçinin yapacağı işi bir makine ya da robot tek başına yapıyor.

Operatör cerrahlık yapabilen robotlar da icat edildiğine göre, günümüz insanı kendi aşmış, dünyayı artık robotlara teslim etmiş demektir.

***

Fakat bu robotik devrimin aksayan yanları var…

***

Bazen gazetelerde okuruz…

‘Fransa’nın bilmem ne devi 5 bin işçi çıkaracak!’

Sebep?

Makinalaşmak!

‘Amerika’nın bilmem ne devi yeniden yapılanacak, 2 bin işçinin yapacağı işi bir makine yapacak!’

Sebep

Robotlaşmak!

***

Patron kısmı anasının gözü, bir koyup üç almayı hatta beş, on, on beş almayı bilir; üniversitelerin yardımıyla teknoparklar kurar, o teknoparklarda teknoloji geliştirir, o teknolojiyi fabrikasına getirir, haydi yavrum işçiler kapı dışarı!

Sebep?

Sizin yaptığınız işin daha iyisini robot yapar!

***

Mersin’de çok sayıda özel hastane vardır; bunların önünden geçerken üşenmem, tabelalarında yazanları okurum. Onlarca teknolojik tabir vardır; endeskopi, biyopsi, ultrasanogrofi, tomografi, MR…

Sağlık sektörünün makinalaştığını görürsünüz…

Hastaneye yolunuz düşerse o makinalaşmaya bizzat tanık olursunuz; onlarca teknolojik alet, testler mestler…

Ama nedense bu makinalaşma süreci doktorları hiç rahatsız etmez; aksine hallerinden memnundurlar.

Hani neredeyse, hastayı robotların muayene edeceği, ilacını robotların yazacağı bir ileri teknoloji kullanılır ama doktorlar işlerini kaybetmekten korkmazlar!

Korkmaları gerekir mi?

***

Günümüzde sağlık sektörü de patronlar, çok uluslu şirketlerin CEO’ları için kârlı mı kârlı bir sektör haline geldi; bu kârlılık nedeniyle sağlık sektörü de robotik devrimin kucağına atıldı.

Sağlık sektörü, kanser hastalığının oluşmasına çare bulamadı ama maşallah insanın içini aynı camdan gösterir gibi gösteren aletler de icat etti,  operatör cerrahlık yapan robotlar da icat etti.

Hipokratmış, Lokman Hekimmiş, İbni Sinaymış, Türkan Saylanmış, idealist doktorlarmış, bunlar geride kaldı, günümüz tıbbının adı, robotik tıp!

İnsan, hastaneye düşmeyegörsün, doktora verdiği paranın on mislini, yirmi mislini robotik tıbbın nimetlerinden faydalanmak için veriyor, adeta soyuluyor, şirketlerin kârını artıyor.

Doktor şimdilik robotik tıp içinde saygın bir yere sahip, Allah artırsın maaşı da dolgun; robotik tıp insan bedeninin ıcığını cıcığını inceledikçe bizim doktorlar da para kazanıyor.

Ama gün gelecek doktorun da pabucu dama atılacak, insan vücudunu tarayıp hastalıklı noktayı bulduktan sonra uygun ilacın barkod numarasını söyleyecek kadar akıllı robotlar icat edilecek.

Netice de sağlık sektörüne yatırım yapan patronun da, o sektöre teknoloji satan patronun da amacı kâr elde etmek değil mi?

Beş on bin doktor işsiz kalsa ne olacak?

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Soli Güneş Festivali’ne muhteşem kortej
Soli Güneş Festivali’ne muhteşem kortej
YKS’ye geç kalan öğrencilerin imdadına zabıta yetişti
YKS’ye geç kalan öğrencilerin imdadına zabıta yetişti
denizli escort