Advert

istanbul escort

Birlikte olmak zorunluluğumuz var!
Kemal İSTEK

Birlikte olmak zorunluluğumuz var!

Bu içerik 1147 kez okundu.

CHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Vahap Seçer, miting havasında bir toplantıyla seçim çalışmalarına başladı. CHP Mersin İl Başkanlığı önünde yapılan toplantının daha kalabalık olmasını gerektiğini düşünmenler kadar, bu şartlarda bu kalabalığın yeterli olduğunu düşünenler de vardı. İlçe adayları açıklandıktan sonra bu kadarını bile bulmamanın mümkün olamayacağını söyleyenler de haksız sayılmazdı.

Benim dikkatimi çeken Mezitli Belediyesi Temizlik İşçilerinin üniformalarıyla toplantıya getirilmiş olmalarıdır. Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan kölelik düzeninin yıkıldığını hala bilmiyor demek ki, baksanız ya, 30-40 tane gariban temizlik işçisini işinden alı koyarak miting alanına getiriyor. Bunu kabullenmem mümkün değil, halkçı parti olduğunu iddia eden CHP’ye vurulabilecek en büyük darbe budur. Peki, toplantıya baktığımızda birlik beraberlik yönünden nasıldı?Şimdi, objektif bir değerlendirme yapacak olursam, bu toplantıda birlik beraberlik olgusunu ben hiç göremedim. CHP Büyükşehir Belediye Başkan aday adaylığı sürecinde seçim sahasında etkili çalışmalar yapan İstemihan Talay, Serdal Kuyucuoğlu ve Fikri Sağlar gibi isimlerin orada olmamaları bana böyle düşündürdü.

Evet, adaylık noktasında ortaya konan rekabetin şiddetine bağlı olarak bu kırgınlıkların ortaya çıkması doğal fakat geçici ya da kalıcı olması CHP adayı Vahap Seçer’in yaklaşımlarına bağlı görünüyor. Seçer, siyasette deneyim sahibi bir isim ve elinden geleni yapacağına da hiç kuşkum yok fakat seçim kazanma gücü noktasında gücü tartışma götürecek durumda. Yani, birlik beraberlik için seçimi kazanacak noktada görünmesi çok önemlidir.

Bundan öncede İyi Parti Adayı Kocamaz’ın ve MHPAk Parti Adayı Tuna’nın sahada güçlü isimler olduğunu yazmıştım. MHP’nin bu iki güçlü isminin ellerindeki avantajlarla seçim sahasında yarışıyor olmaları CHP Adayı Seçer’in farklı politik hamlelere zorlayacaktır.  CHP’nin küskünlerini bir araya getirmek yeterli de olmaz, HDP ile ittifak ya da iş birliği adı neyse ona biraz kafa yorması gerekecek. CHP, HDP ile ittifak yaparsa ya da yapmazsa ne olur? Bu sorunun cevabını şöyle verelim: Ak Parti- MHP İttifakı ve Sahadaki karşılığıyla İyi Parti Adayı Burhanettin Kocamaz varken, cevap çok açık değil mi? Çünkü siyaset duygularla değil, mantık, verilerle değerlendirmek gerekir. CHP, bu tabloda HDP’nin desteği olmadan seçimlere girerse, bırakın kazanma, final olma şansını dahi yitirir.

CHP, açık açık HDP ile bir ittifak yaparsa, o zamanda CHP’nin içinde ciddi bölünmeler yaşayacaktır. HDP’nin son seçimlerde aldığı 193 bin oy kadar olmasa da yarıdan fazlası kadar seçmen tercihini başka bir isimde değerlendirir. Bundan da kötüsü hiçbir ilçede seçimi alabilecek konuma gelemez. Bunun için iki ucu keskin değnek desek yeridir.

Biraz önce birlik beraberlikten söz etmiştim, maalesef şimdi iğneyi kendimize de batırmam gerekecek. Dün 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde biz gazetecilerin de ne kadar bölünmüş olduğunu gördük. Bazı arkadaşlar hala geçtiğimiz yıl yaptığımız genel kurulumuzu unutamamışlar. Sarı liste diye bir şey tutturmuşlar gidiyorlar. Dün sabah bir kahvaltı düzenlemişlerdi. İçlerinden beni de davet eden arkadaşlar oldu. Mersin Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu üyesi olarak gazetecilerin ismine bakmaksızın yapılacak her toplantıya elimden geldiğince katılma zorunluluğum vardır. Fakat onların değimiyle sarı liste dışında kalan biri olarak bu kahvaltının siyasi partilerde görmeye alışık olduğumuz manzaraların yaşandığına şahit oldum. Biz gazetecilerin asla bölünme lüksü yoktur. Bunu şöyle anlatayım: Emniyet güçleri, yargı, yürütme gibi alanlarda bölünme diye bir şey görülebilir mi? Tabi ki görülemez. Peki, dördüncü güç olarak değerlendirilen basın nasıl bölünecek?Bu yapmaya çalışanlar, ya gazetecilik nedir bilmiyorlar, ya da mesleğe ihanet ediyorlar. Ben buradan sarı listede ki arkadaşlara sesleniyorum: buna alet olmayın, birilerinin koltuk hırsının yanlışına düşmeyin!

Mersin’de bölünmüş bir siyaseti, parçalanmış basın yönetemez; birlikte olmak zorunluluğumuz var!

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yanarak hurdaya dönen araçtan sağ çıktı
Yanarak hurdaya dönen araçtan sağ çıktı
Seçer: Sendikalar ve Odalar demokrasinin en temel unsuru
Seçer: Sendikalar ve Odalar demokrasinin en temel unsuru