Bunu da sormak gerekiyor
Kemal İSTEK

Bunu da sormak gerekiyor

Bu içerik 948 kez okundu.

Mersin’in birkaç ilçesi dışında seçim sonuçlarını bugünden öngörebilmenin imkânı yok. Fakat tabanda ya da tavanda yapılan ittifakların sonucu etkileyeceği de çok açık görülüyor. Ak Parti- MHP İttifakının artık gözle görülür, elle tutulur olması yarışın başladığına işaret ediyor.

Özellikle günümüz siyasetinde ideolojilerin askıya alınması ve iki kutuplu bir siyasi yapıya doğru gidilmesi asla bir araya gelemez dediğimiz insanları aynı amaç uğruna birleştiriyor. Buna bir örnek verecek olsam Manisa’yı ortaya koymam gerekir. Ak Parti ile İyi Parti arasındaki uçurumu anlatmama gerek yok. Fakat bu seçimler öncesi ezber bozan olaylar ortaya çıktıkça, kendi kendime bunu bir daha düşünmek gerekiyor demek geliyor.

Manisa'da yerel seçim için siyaset kulislerine bir göz attığımızda şaşırtıcı birlikteliklerin konuşulduğunu görüyoruz. Her ne kadar internet üzerinden yaptığım araştırmalar bunu ortaya koysa da bunda gerçekçilik payı da yok değil. AK Parti, Manisa’da MHP adayını destekleme kararı alırken, buna tepki gösteren AK Partili Selçuk Özdağ ise İYİ Parti’nin Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı teklifine olumlu yanıt vermesi şaşkınlık yaratmıştı.  AK Parti genel başkan Yardımcılığı ve pek çok üst düzey görevlerde bulunan Özdağ, ‘Millet İttifakı’nın ortak adayı olursa bu Türkiye için de önemli bir örnek olur.

Şimdi böylesi ittifakların Mersin’e yansıması nasıl olur? Bu sorunun cevabı çok açık duruyor, çünkü İyi Parti Mersin Büyükşehir belediye Başkan Adayı Burhanettin Kocamaz’ın her kesimden oy alabileceği gibi özellikle Ak Parti tabanından da ciddi bir oy kayışı beklenmelidir. İşte buna Manisa önemli bir ipucu olarak karşımızda durmaktadır.

CHP, gerçekten anlaşılması zor bir parti ve bugün tek başına girdiği seçimlerde rahat kazanacağını düşünerek hayal kuruyor. Mersin’de Başkan Kocamaz üzerinden bir ittifak kurarak seçimlere katılsaydılar, 13+1 hedefine elleri kollarını sallaya sallaya ulaşabilirlerdi. Şimdi Kocamaz ile olmaz diyerek ortalığı ayağa kaldıranlar HDP’nin ortaya koyacağı tutumu görünce, eyvah yandık diyeceklerdir.

HDP’de ki emir komuta zinciri diğer partiler gibi gevşek değildir, ülke ölçeğinde alınan kararlar aynen bütün kentlere uygulanır. Geçtiğimiz gün yerel seçimleri “hem iktidara karşı bir araya gelmenin fırsatı hem de halkın birlik arayışının önemli bir ön adımı” olarak değerlendiren siyasi partiler ittifak yapma kararı aldı. İttifakın deklare edileceği toplantıya Kürt siyasi, düşün, sanat ve edebiyat dünyasından isimler ile kurum temsilcileri davet edildi. HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli’nin de katılımıyla Diyarbakır’da bir basın toplantısı ile ortak deklarasyonortaya konması CHP bağlamında hayallerin suya düştüğünün işareti sayılmalıdır.

HDP, kendi adaylarını Mersin’de çıkardığı zaman CHP’liler oldukça moral bozukluğuna uğrayacaklardır. Bugün böyle bir senaryonun gerçeğe dönüşmeyeceğini düşünen CHP’lilere şunu sormak gerekiyor: Toroslar ve Akdeniz’de CHP aday çıkarmayabilir mi? Bu iki ilçede HDP adaylarını destekleyecek kaç tane CHP’li çıkar, bu da başka bir soru? HDP’nin ipi ile kuyuya inilmenin ne kadar büyük bedeli olacağını da seçimlerden sonra görebiliriz. Bir de benim bile inanmadığı bir söylenti var, HDP Büyükşehir adayı Fikri Sağlar olacakmış. Tamam, Sağlar bir dönem 2004 yılında SHP-Hadep ortak adayı olarak yarışa girmişti fakat onca zaman sonra dereden çok su aktı. Evet, siyasette olmaz, olmaz, şimdi böyle bir durum ortaya çıkarsa, başkanlık hayali kuran birlerinin hevesi kursağında kalacağı da gerçektir.

Büyükşehir’de daha konuşacağımız çok şey olacak ama şimdi gündem ilçeler oluyor. Ak Parti- MHP İttifakının adayları henüz kesin olmasa da aşağı yukarı belirlendi. Cumhur İttifakının Tarsus adayı Şevket Can olmayacaksa ki öyle görünüyor, birleri bunu oturup iyi düşünsün. Özellikle Can’ın, Başkan Kocamaz’a karşın sarf ettiği “dilini keserim” sözü hangi Türk geleneğine, hangi siyasi etik anlayışına sığdı; şimdi bunu da sormak gerekiyor.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çocuklara sıfır atık eğitimi
Çocuklara sıfır atık eğitimi
Çocuklar Nusrat Mayın Gemisi'ni gezdi
Çocuklar Nusrat Mayın Gemisi'ni gezdi