Dosta, düşmana karşı!
Kemal İSTEK

Dosta, düşmana karşı!

Bu içerik 1161 kez okundu.

 

Yerel seçimlerde siyasi partilerin aday belirleme ve ittifakların resmiyete dökülmesi için adına son günlere geldik. Bugün uzun zamandır beklenen CHP’nin adayları belirlenecek ve CHP’nin Parti Meclisinden çıkacak isminin önemi çok büyük olacak.

CHP beklentilere cevap verecek bir ismi seçim sahasına sürerse, bu seçim yarışının finalisti olacaktır. Güçlü isim dediğimizde, İstemihan Talay, Serdal Kuyucuoğlu, Vahap Seçer arasında bir tercihin olacağını düşünüyoruz ama sürpriz bir isim de olur mu? Söz konusu CHP olunca, olur.

Fakat CHP için çantada keklik yok; çünkü bugün seçim meydanı boş değil, özellikle siyasetin sağ yelpazesinde taşlar oturmuşa benziyor. MHP- Ak Parti ortak adayı Hamit Tuna ve İyi Parti adayı Burhanettin Kocamaz sağ oylara talip iki deneyimli isim. CHP ve HDP seçmen bağlamında bir birliktelik ortaya çıkarsa, işte o zaman bu iki isim arasında sağ seçmen tercihini yapmak zorunda kalacaktır. Yani sağ oylar bloklaşırsa, solun işi zora girer.

Bir gerçek daha var, Büyükşehir kadar ilçeler de adaylık noktasında heyecan dolu. Peki, ilçe adaylarını Büyükşehir Belediye başkan adaylarına danışılmadan ne olur? Tabi ki takımın komutanı konumunda olan büyükşehir adayları burada söz sahibi olmaz ise, uyumsuzluk ortaya çıkar ki, bu da sonun başlangıcı olur.

Adayların belirlenmesi noktasında bugünden Başkan Kocamaz’ın elinin çok güçlü olduğunu söyleyebiliriz. Fakat bundan önce bir tv programında kendisine sorduğum soru karşısında, tek başına aday belirlemeyeceğini parti teşkilatları ile birlikte bu konuyu ele alacağını belirten Başkan Kocamaz, bunun sorumluluğunun ağır olacağını ifade etmişti.

Başkan Tuna, en azından Toroslar belediye başkanı adayını belirleme noktasında tek seçici konumundadır. Tuna, kimi isterse onun Toroslar adayı olması gerekiyor. Burada Necmettin Yıldız onun boşalttığı koltuğu doldurabilecek isim olarak öne çıkıyor. Çünkü Tuna’nın özel ilişkilerini oya çevirecek ismin bu ilişkilerin içerisinde olması gerekiyor.  Bir de Yıldız hizmet bağlamında rüştünü ispatladı, onsuz bir seçim her türlü sonuca gebe olur, benden söylemesi.

CHP’de büyükşehir adayının böyle bir imkânı olacağını düşünmüyorum. CHP Genel Merkezi değil ilçeleri, meclis üyeliklerini dahi kendisi belirleyecek bir yaklaşım içerisinde olacaktır. Bu sözlerime tepki koyacaklar olacak ama ben böyle düşünüyorum; inşallah yanılırım.

Bu yerel seçimler, bu yüzden hiç olmasa meclis üyelerini Mersinliler belirlesin istiyorum ama önümüzdeki süreçte eyaletlere bölündüğümüzde meclis üyelikleri yerel parlamentolarda yerel milletvekili görevi görecek olduğundan, siyasi partilerin genel merkezleri müdahil olacaklardır. Milletvekilinin yereli, geneli olmaz diyecekler, buna da el atacaklardır.

Aslında bu bir hizmet yarışı, seçim bitecek yine biz bize kalacağız. Özellikle siyasiler kutuplaştırma değil, bütünleştirme anlayışı içerisinde olmaları noktasında dikkatli olmaları gerekmektedir. Bunu ne ölçülerde başaracağımızı seçim atmosferine girdiğimizde göreceğiz. Fakat dünkü kurtuluş kutlamalarında benim biraz kafam karıştı.Şöyle ki; resmi törenler saat 9.00’da başlamıştı. Törenin tam da yarısında bayrak yürüyüşünden gelenler Cumhuriyet Meydanı’nda yerini alınca bir birinden kopuk bir görüntü ortaya çıktı. Saat 10:00’da Başkan Tuna’nın öncülüğünde alana gelen kalabalık ya beklenmeliydi ya da bayrak yürüyüşünden gelenler bir saat önce meydanda olmalarıydı. Burada kötü bir niyetin olduğunu asla düşünmüyorum ama planlamada ciddi bir hata vardı. Biz neden her yıl Mersin’in kurtuluşunu kutluyoruz? Birlik beraberlik olgusunu güçlendirmek için değil mi? Siyasette tabi ki tatlı bir rekabet olur ama böylesi günlerde olmaz; özellikle dosta, düşmana karşı!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yenişehir’de işyerleri denetleniyor
Yenişehir’de işyerleri denetleniyor
Aratos Dergisi yoluna kitaplar yayınlayarak devam ediyor
Aratos Dergisi yoluna kitaplar yayınlayarak devam ediyor