Zincirin zayıf ve güçsüz halkaları…
Zeliha ÖZİPEK

Zincirin zayıf ve güçsüz halkaları…

Bu içerik 864 kez okundu.

Bazı insanların davranışlarına zaman zaman bir anlam veremezsiniz.

Mesela bizim memleketimizde yol vermeyen, yol isteyen kavgaları meşhurdur, malumunuz. Yol verse oysa hem kendisi, hem de başkaları için her şey daha kolay olacak ama; İnatlaşmaktan kendini kaybediyor bazılarımız...

Çok daha verimli ve sevdiğimiz insanlarla geçirebileceğimiz zamanımızı, tanımadığımız sürücülere sinirlenerek, kornalara ve sıkışık vasıtalarda yolculuklara maruz kalarak geçirmek zorunda kalıyoruz.

Aynadan el, kol yapanlar, zart diye el frenini çekip “ne diyorsun” diye küfürler patlatan, yolun ortasında aracından inenlere lafım.

Kısacası korna çala çala, küfrede küfrede kural bilmezler, kendi kurallarını icat edip bizimde bunlara uymamızı bekliyorlar.

Bir bakıyorsun ters yöne girmiş, sen yol vermeyince zıvanadan çıkıyor.

Dileğim artan trafik cezaları biraz olsun bu anlamsız kişiliklere ders olur. Keşke daha fazla artsa bu cezalar…

***

Yazımın başında bazı insanların davranışlarına zaman zaman bir anlam veremezsiniz demiştim.

Anlam veremediğiniz; iyi niyetin, hoşgörünün, sevginin-saygının bazı kişiler için pek de anlam taşımıyor olmasıdır.

Burada en büyük sorun ise;  siz onların kusurlarını, eksik yanlarını kapatmaya çalışmanıza rağmen, kendilerini kusursuz görmeye devam edecek olmalarıdır.

Yapacağınız küçük bir hatada da göreceksiniz ki; bu durumu fırsat görüp hemen yaygara yapacak ve herkese sizin eksik olduğunuzu kanıtlama çabasına gireceklerdir.

Öncelikle kendilerini mükemmel göstermek için, sizin üzerinizden başkalarına eleştirilerde bulunarak anlamsız kişiliklerini sergilemenin hazzını yaşayacaklardır. Kendini kandırma oyunlarında kimse de çıkıp kral çıplak demedikçe, gerçekleri dillendirmedikçe, bu huylarından gururlanmaktan da geri kalmayacaklardır. Aksine çevresindekiler de bunu bile bile, bu huylarına ortak oldukça sağlıklı toplumlara ulaşmak her geçen gün daha zorlaşacaktır.

Bence bu tip insanların bulunduğu ortamlara yaydığı enerji, samimiyetten ve manevi değerlerden uzaktır. Bu duyguların yerini, anlamsızlık, hissizlik, boş vermişlik ve mutsuzluk dalgası sarar.

Böylelikle de kişiliği bozuk bireyler, hem kendilerini hem de çevrelerini olumsuz anlamda etkileyerek zincirin zayıf ve güçsüz halkalarını oluştururlar. 

Oysa kişilikler toplumların omurgasıdır.

Yeni nesil bireyler ne kadar bilinçli ve özenli yetiştirilirler ise; (mantıklı, akılcı, sağduyulu, insanlığa faydalı, üretken, pozitif vb. olacaklardır.

Sözün özü; hem herkesin mutlu olduğu, hem de mutlu ettiği bireyler toplumda daha sık karşımıza çıkmış olacaktır ki, buna da toplumca çok ama çok ihtiyacımız var.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Satrancın büyük ustası Karpov, Mersin’e geliyor
Satrancın büyük ustası Karpov, Mersin’e geliyor
TÜİOSB Başkanı Balta:
TÜİOSB Başkanı Balta: "Bölgesel enerjinin kaynağı kadınlar olacak”