Bilmiyoruz, fakat birileri biliyordur…
Kemal İSTEK

Bilmiyoruz, fakat birileri biliyordur…

Bu içerik 1161 kez okundu.

Önümüzdeki hafta değim yerindeyse dananın kuyruğu kopacak. CHP’nin adaylarını açıklaması sonrasında kızılca kıyametin kopacağını yine göreceğiz. Bu da aslında beklenen bir gelişme olacaktır.

CHP Genel Merkezi bundan önce düştüğü hataları ısrarla tekrarlamak istiyor. Bunca zamandır hala bir isim üzerinde karar kılamadılarsa bundan sonrası için sağlıklı bir tercih nasıl yapacaklar? CHP’de adaylık yarışına giren isimler o kadar sahada tutuldu ki, hangisi adaylığı hak etmiyor diye sorsak aklı başında bir cevap alamayız.

Tabi bunlar partinin iç meselesi, daha da fazla parmak sokmak yersiz olur ama bu da benden bir uyarı olsun.  Atı alan Üsküdar’ı geçmek üzere...

Seçim döneminde yapılan anketlere, tutulan nabızlara göre devamlı taşlar yerinden oynuyor. Ak Parti- MHP İttifakının ortak adayı değişebilir mi, ilçelerde hangi parti aday belirleyecek, meclis üyelikleri konusunda yetki kimde, bunlar ilk akla gelen sorular.

Ak Parti için Mersin’i kazanmak bir onur meselesi haline gelmiş durumdadır. 16 yıllık iktidarı boyunca genel seçimlerde birinci olup, yerel seçimlerde umduğunu bulamayan Ak Parti bu kez de İstanbul, Ankara’yı kazanabilmek uğruna Mersin’i harcıyor görüntüsü, algısı vermesi parti tabanında ciddi yarılmalar getireceği çok açıktır. Zaman zaman bazı ilçelerde bunun etkileri görülüyor. Özellikle Tarsus’ta örtülü de olsa bir kazan kaldırma olayı ile karşılaşabiliriz.

İyi Parti akıllı bir hamle yaparak seçim sahasının güçlü ismi Burhanettin Kocamaz’ı bünyesine katarak aday yapmıştı. Gelinen noktada bunun İyi Parti için ne kadar güçlü atak olduğunu görüyoruz. Bugüne kadar tartışılan konu: Kocamaz’ı MHP mi getiriyor, yoksa Kocamaz MHP’yi mi Mersin’de parlatıyordu, bunun cevabını 31 Mart seçimlerinde göreceğiz.

Bir gerçek var, o da Başkan Kocamaz’ın tam da bir seçim uzmanı olduğudur. İyi Parti Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Burhanettin Kocamaz, üstlendiği görevin hakkını veriyor. Ben de zaman zaman şaşıyorum, Başkan Kocamaz bu enerjiyi nereden buluyor; ona yetişmek gerçekten çok zor.

Dün Ak Parti’nin üst düzey yöneticileri MTOSB’nin etkinliği için Mersin’deydi; Bakan Varak, Genel Başkan Yardımcısı Elvan ve bir de Kürşat Tüzmen yine dikkat çektiler. Eski Bakan Tüzmen’in bu etkinliğe katılım göstermesini farklı yorumlayanlarda oldu. Fakat Başkan Tuna’nın da bir ev sahibi görüntüsü ortaya koyması, ortaya çıkacak dedikoduların önünü şimdilik kesti.

Seçimler konusunda Ak Parti’nin uzmanlaştığını artık görmek lazım. Bugüne kadar iktidarda durabilmelerinin en büyük unsuru, parti disiplininden kopmadan, değişen şartlara göre yeni hamleler yapmalarıdır. Bir de herkes tarafından çok iyi bilinir, anket çalışmaları ve sonuçları Ak Parti’nin kararına etki eden en büyük etkendir.

Bugün gelinen noktada Ak Parti’nin yaptırdığı anketler ne diyor? Bilmiyoruz, fakat Ankara’da birileri bunu iyi biliyordur…

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yenişehir’de işyerleri denetleniyor
Yenişehir’de işyerleri denetleniyor
Aratos Dergisi yoluna kitaplar yayınlayarak devam ediyor
Aratos Dergisi yoluna kitaplar yayınlayarak devam ediyor