Advert
Kurbağanın gözü patlamak üzere
Kemal İSTEK

Kurbağanın gözü patlamak üzere

Bu içerik 1267 kez okundu.

Biz seçimlere kafayı yorarken sınırlarımızda gelişen olayları acaba okuya biliyor muyuz? Geçtiğimiz gün Yunan Savunma Bakanı Kammenos "Yunan silahlı kuvvetlerinin görevi, Yunan egemenlik sahalarını ve toprak bütünlüğünü korumaktır. Barış ve huzur isteyen bir ülkeyiz. Ancak toprak bütünlüğümüze ve egemenlik haklarımıza saygısızlık edenleri ezeceğiz." şeklinde konuştu.

Çılgınlık peşinde koşan ve savaş baltalarını hatırlatan Kammenos ayrıca giderek, Türkiye'nin kıtasahanlığının varlığını kabul etmediği Meis Adası'nda Münhasır Ekonomik Bölge'nin önümüzdeki aylar içinde ilan edileceğini açıkladı.Bu ilanla Yunanistan'ın hidrokarbon çalışmalarının serbest kalacağını belirten Kammenos, buralardan çıkartılacak doğalgaz ve petrol bizim ve bir sonraki neslin enerji ihtiyaçlarını karşılayacaktır" şeklinde konuştu.

Yunanistan bu alanı münhasır ekonomik bölge ilan ederse, sondaj çalışmaları yapabilecek, Türkiye de Atina'nın kıta sahanlığı iddiasını kabul etmediği için bu sondaj çalışmasının kendi kıta sahanlığında yapıldığını iddia edebilir.

Bu gelişmeler ışığı altında başta Başkan Erdoğan olmak üzere konuya ilişkin yorumları beklenen üst düzey yöneticiler “altta kalanın canı çıksın” anlayışı içerisinde olacaklardır.

Paranoya belki diyeceksiniz ama manidar bir gelişme de güney sınırımızda yaşandı. Başkan Donald Trump’ın Suriye’den çekilme kararını açıklaması dengeleri değiştirecek bir niteli olarak değerlendirilmelidir.

Şimdi, biraz gerçekçi olalım:  ABD’nin boşalttığı alanların kimin tarafından doldurulması gerektiği çok açık görünüyor. Gelinen bu noktada çok kapsamlı bir sınır harekâtını beklemek gerekiyor. Böyle bir şeyin olması durumunda çok ciddi bir göç hareketinin başlaması kaçınılmaz olacaktır.

Birleşmiş Milletler (BM), dünyada 258 milyon kişinin kendi ülkelerinin dışında başka ülkelerde göçmen olarak yaşadığını açıklamıştı. BM'ye göre zorla başka ülkelere göç etmek zorunda kalanların sayısıysa 68.5 milyon.

Türkiye göç alan ülkelerin başında gelirken Mersin’in içine düştüğü durumu herkes görebiliyor. Bugün seçim çalışmalarını yapan adayların kafasını kuma gömerek soruna ilişkin bir proje üretmemeleri geleceği daha da karanlık hale getiriyor.

Evet, bu anlatımlarımın seçim gündemi ile ne alakası var dediğinizi duyar gibi oluyorum. Bunu ilerleyen zaman içerisinde çok alakalı olduğunu hepimiz göreceğiz.

Ben işime döneyim bari, seçim gündemi, evet ne diyorduk, CHP hala adayını belirleme mücadelesi veriyor. Sedal Kuyucuoğlu, Vahap Seçer, İstemihan Talay karar anı çok uzak sayılmaz. Fakat kuruyan deredeki kurbağanın gözü patlamak üzere, ne zaman yağacaksa yağsın bu yağmur…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yenişehir’de işyerleri denetleniyor
Yenişehir’de işyerleri denetleniyor
Aratos Dergisi yoluna kitaplar yayınlayarak devam ediyor
Aratos Dergisi yoluna kitaplar yayınlayarak devam ediyor