Artık işimize bakabiliriz
Kemal İSTEK

Artık işimize bakabiliriz

Bu içerik 414 kez okundu.

Ak Parti bu seçimlerde birinci aşamayı tamamlamanın stratejisini güdüyor. Bu ilk devrede adam akıllı ilçede belediye başkanlığını kazanarak kendisini gösterme fırsatı yakalayacaktır. Mersin her yerel seçimlerde ya adayını tutmadı ya da ulusal gündemin peşinden koşarak Ak Parti’ye yetecek gücü vermedi. Şimdi söz konusu ilçeler olduğunda bu kısır döngü kırılabilecek.

Ak Parti’nin hedefindeki ilçeler, Toroslar, Akdeniz, Mezitli, Erdemli, Gülnar, Aydıncık, Bozyazı ve Silifke olduğunu biliyoruz. Bunların hangisinde MHP’nin desteğini alarak seçime girse başkanlığı garanti altına alır görüşü ağır basıyor. İki partinin tabanına uygun aday çıkarmaları başkanlık koltuğuna giden yolu kısaltacaktır.

Fakat, CHP’nin de eli boş değil, HDP ile yapılacak bir ittifak sağdaki bu birlikteliğe bir denge getirecektir. Aslında burada İyi Parti de olsaydı, işte o zaman CHP için 13+1 hiçte hayal sayılmayacaktı. İyi Parti’nin oylarını Büyükşehir’de zaten bir araya gelmesi imkansız ama ilçelerde bu ittifak ortaya çıkabilir.

İyi Parti Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, siyasetteki deneyimini ve yeteneklerini sahaya yansıtma konusunda tartışmasız birinci derecede etkili bir isimdir. İyi Parti, Mersin bağlamında seçim stratejisini Başkan Kocamaz’a bırakmak zorundadır. Meclis üyelerinden ilçe belediye başkan adaylarına kadar onun işareti olmazsa olmaz görünüyor. İyi Parti ve Başkan Kocamaz’ın seçimlerde final oynayacak güce erişmesi ancak bu yol ile sağlanabilir.

Bir de Saadet, Vatan, Bağımsız Türkiye ve Genç Parti gibi seçimde iddiası olmayacak partilerin bir araya getirilmesi çok önemlidir. Bu konuda toparlayıcı olacak aday en azından psikolojik duruma gelir ki, Başkan Kocamaz ismi bu bağlamda öne geçiyor.

Büyükşehir belediye başkan adayları tam kadro belirlendiğinde ilgi odağımız ilçelere dönük olacaktır. Yenişehir en başından beri gündemde olan ilçeydi ve burada CHP şimdiden algı yönünden de olsa bir adım önde görünüyor. Başkan Genç’e buraya kadar da denebilir, bir dönem daha sen lazımsın da, bakalım bunu ben de çok merak ediyorum.

Aslında Yenişehir Belediye Başkanı İbrahim Genç, büyükşehir belediye başkan adayı olarak sahaya çıkması gerekiyordu ama ekonomik koşulları el vermediğinden buna cesaret edemedi. Tabi, doğrusunu da yaptı, büyükşehir belediye başkanlığı için bir kampanya yapmak küçük çaplı da olsa bir servet demek.

Mezitli, aslında seçimlerde en büyük rekabetin yaşanacağı yerlerden birisidir. Ak Parti- MHP İttifakının CHP’yi zorlayacağı bu ilçede Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’ın başarılı belediyecilik ortaya koyması bazı hesapları bozacak niteliktedir. Bir söz vardır, devlette devamlılık esas diye, hizmette de aslında devamlılık ciddi avantajlar ortaya koyuyor. Başkan Tarhan bu dönemde azımsanmayacak işler yaptı, bir dönem daha Mezitli’yi yönetirse, partisi adına önemli bir referans olabilir. Onun belediyecilik alanındaki bilgi ve deneyimleri bence vaz geçilemeyecek bir unsurdur; çünkü herşey seçim kazanmakla bitmiyor!

Torosları ve Akdeniz’i şimdilik es geçiyoruz ama buradaki adaylar netlik kazandıkça yorumlarımızın adresi bu ilçeler olacak. Bu da çok normaldir, çünkü Torosları, Akdeniz’i alan Mersin Büyükşehir’i de alacak bir güce erişecektir.

Tamam, her şey netlik kazanmaya başlıyor; artık işimize bakabiliriz.   

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Anıt katlı kavşağı açıldı
Anıt katlı kavşağı açıldı
CHP ve derneklerden alternatif kutlama
CHP ve derneklerden alternatif kutlama