Advert
MEZİTLİ KADIN ÜRETİCİ PAZARININ ÖYKÜSÜ
Sibel GELBUL

MEZİTLİ KADIN ÜRETİCİ PAZARININ ÖYKÜSÜ

Bu içerik 2110 kez okundu.

Türkiye’ye örnek olan bir projemiz. Giresun Üniversitesin ’den Yrd. Doç.Dr. Osman Sirkeci’nin 1,5 Ay önce beni arayıp Kadın Üretici Pazarını Malta sempozyumundaanlattın. İlk işim Mersin’de o pazarları gezip, kadınlarla konuşmak oldu. Başkan Neşet Tarhan’ı çok seviyorlar. Kadınlar para kazandıklarını ve hayatlarının tamamen değiştiklerini ifade ettiler dedi. Hemenardına, bu pazarı Giresun Üniversitesi olarak projelendirip, burada aynısını gerçekleştirmek istiyoruz. Senden yardım rica ediyorum. Kadın Üretici Pazarının Öyküsü nedir? Ne yapmamız lazım? Ben de araştırmaya girdim.

İlk olarak özel kalemi aradım. Bana tam anlamıyla nasıl başladığını anlatacak kim diye sordum?Mezitli Belediyesi Meclis Üyesi Şenol Çavuş ismi verildi. Şenol hanımı hemen aradım bir Cumartesi Dere kenarında ’ki Pazar da bir arayageldik. Hemen dışarıda Neşet Başkanımız ve eşi Sembol Hanım, Proje Koordinatörü Hürrem Hanım Kardeş şehir Berlin Tempelhof-SchönebergBelediye Başkanı ve eşine pazarı gezdiriyorlardı.

Ve Öykümüzü dinelemeye başladım;

2014 Yılında bir sürü projesi olduğunu söyleyen Meclis Üyemiz Şenol Çavuş kadınların ekonomik olarak özgürlüğünü ifade etmeleri için neler yapılabileceğini Neşet Tarhan’a bahsettiğini ve başkanımızında”Kadınlar, ekonomik ve siyasi anlamda güç sahibi olmalılar. Kırsal alanda yaşayan vatandaşlarımızla merkezde yaşayan vatandaşlarımızın da kaynaşmasını sağlamak”  adına kendisin de bu şekilde projesi olduğunu ifade etmesiyle araştırmalara başladık. NeşetTarhan’ın en büyük isteğinin kadınların ekonomik özgürlüğünü sağlamasıyla Mutlu Kent Mezitli, Kadın Dostu Mezitliolmasıydı. Öncelikle yasal süreçlerini araştırmayla başladık. Muhtarları arayarak kadın arkadaşlarımızı toplayıp onlara anlatmaya başladık. Kadınlarımız nasıl yapacağız diye sorduklarında börek, yağ, salçayapmıyormusunuz. Bunları pazarda satıp para kazanacaksınız diye yön vermiş olduk.15 gün içinde 600 kişiye yakın talepoluştu. Başvurularıaldık. Kurallarımızvardı. Mezitli’deikamet etmek, üretmek ve kadın olması şartı vardı. Hijyenik belgelerini aldılar. Resmiprosedürleritamamladık. Kura çektik.223 stant açtık. Üreticiden tüketiciye gelmesi talebi çoğalttı. Fiyat politikası olarak da halden çıkış fiyatı alınıp, onun üstünde satış yapılmıyordu. Halk da bu durumdan çok memnundu. Ekonomik olarak dokunmanın dışında asıl amaç kadınları sosyal hayatın içine dâhiletmekti. Kadınlarımıza bir sürü eğitimler, seminerler düzenlendi.Ankara, Ürgüp, Çanakkale bir sürü kültür gezileri yaptırıldı.

Toplam 9 Kadın Üretici Pazarı 462 kişi, 150 gezici olmak üzere 612 kişi bu pazarlarda yer almakta.(YENİ MAH.DERE KENARI, KUYULUK(ÖZGECAN),AKDENİZ, ATATÜRK, CEMİLLİ, DAVULTEPE 75.YIL, TECE KADIN ÜRETİCİ VE AKARCA)

 Daha sosyal olarak, haklarına sahip çıkmaya başladılar. Mezitli Belediyesi, güneş enerjili soğutma sistemi uygulamasına İlk etapta Kadın Üretici Pazarı ’nida başlatıldı. Yeni yöntem büyük beğeni topladı. Kadınların pazarda daha serin bir ortamda ürünleri bozulmadan satış yapmalarına olanak sağlayan klimalar, yaz sıcağından korkarak alışverişe çıkmayan Mezitlilere de büyük kolaylık sundu.

Başlangıç ve talepler arttıkça sayısı artan pazarlar asla bırakılmadı. Her gün güncelleme yapılırken Uluslararası Platforma taşınacak adımlar atıldı. Mezitli Belediyesi, Kanada'nın Niagar’aFalls Belediyesi ile kardeş şehir arasında imzalanacak protokolden sonra, Mezitli'nin uyguladığı Kadın Üretici Pazarı projesi, başta olmak üzere çok sayıda proje Kanada’da da uygulanacak olması gurur verici.

Berlin Tempelhof-Schöneberg Belediyesi, Kanada Nıagara Falls Belediyesi kardeş şehir.

Mezitli Belediyesi Birleşik Şehirler ve Yerel Yönetimler (UCLG) üyesi. Dünya Büyük Metropoller Birliği (Metropolis) ve Guangzhou kenti tarafından desteklenen Guangzhou Uluslararası Kentsel Yönelik Ödülü projesi yazıldı. MEZİTLİ Belediyesi'nce hayata geçirilen 'kadın üretici pazarı', Çin'de düzenlenen '2018 Guangzhou Uluslararası Kentsel İnovasyon Ödülü Yarışması'nda, 213 farklı dünya kentinin 313 projesini geçerek yarı finale kaldı. 'kadın üretici pazarı' yarı finale kalma başarısı gösterdi.

İlk baştan uzun uzun anlatmak istedim. Başarının itham edilmesi beni üzüyor. Başarı için “bazı özellikler olmazsa olmazken, bazıları olmasa da olur” der. Başarıya giden yolda en önemli koşulun azim ya da istikrar olduğunu ve bunun daha yukarılara taşınması için mücadele edilmesi gerektiğiaşikârdır. Yılmadan, bıkmadan, demoralize olmadan bunun adı ”hedefeulaşma “olarak tanımlanmalı. Hedefine ulaşan kişi ‘başarılı’ olarak değerlendirilmeli.

2014 Yılında başlayan ve ısrarla yapılan projeye imza atan Mezitli Belediye Başkanı Neşet TARHAN teşekkürü hak ediyor.

Bu Proje için ısrarla çalışan, araştırmalarda yer alan Meclis Üyesi ŞenolÇAVUŞ, ZabıtaMüdürü, Zelihahanım, Muhtarlar derken bir sürü görünmez kahramanlar bunlarda teşekkürü hak ediyor.

Nasıldüşünmeye devam ederseniz öyle düşünmeye alisirsınız. Bizim ülkede biri başarılı olduğunda mutlaka bir nedene bağlanılır ve binbir komplo ortaya atılır. Temelsiz eleştiriler.

Eleştiri ile ilgili Anthony de Meló' nun kısa bir hikâyesi var, birlikte okuyalım mı? Sürekli eleştiri alan bir adam bilgenin yanına gelmiş, bu durumdan şikâyetçi olduğunu söylemiş.

Bilge ise:

" Seni eleştirenlerin sözünü dinle;

Onlar sana bir dostunun hiç bir zamanda söylemeyeceğini söylerler.

Bu sana daha iyi bir sen olma fırsatını verir. Ancak kendini seni eleştirenlere de ezdirme.

Unutma: TARİHTE ŞİMDİYE KADAR ELEŞTİREN KİŞİLERE DEĞİL, SADECE ELEŞTİRİLEN KİŞİLER İÇİN MEYDANLARA HEYKELLER DİKİLMİŞ."

Sevgiyle kalın...

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Pele’nin gözyaşları 1’inci oldu
Pele’nin gözyaşları 1’inci oldu
Tarsus'ta şahmeran etkinliği sona erdi
Tarsus'ta şahmeran etkinliği sona erdi