Advert
CHP, şimdi Kocamaz’ı bir daha düşünsün!
Kemal İSTEK

CHP, şimdi Kocamaz’ı bir daha düşünsün!

Bu içerik 1064 kez okundu.

Bazıları yazı yazarken, bunları kafamdan attığımı zannediyor. Fal bakar gibi yorum yaptığımı iddia edenler dahi var. Fakat, inanın böyle bir şey yok, sallamacasına değil, gündem takibi, matamatiksel hesaplamalar, seçim analizleri, anketler ve bir de saha yoklamalarım ışığı altında yazılarımı yazıyorum.

Peki, nasıl yazıyorum? Önce haberler…

Haber 1: İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Mansur Yavaş'ın İYİ Parti'den aday olmayı reddetmesiyle ilgili olarak, “Benim sizin gibi dışarıdan takip ettiğim bir durum oldu. Konuyu basına yansıyanlardan biliyorum. Fakat Sayın Yavaş ile bugün konuştum. Evet, İYİ Parti adayı olarak -ortak aday olarak söylüyorum-, İYİ Parti adaylığını tercih etmediğini söyledi. Ben de kendisinin bu görüşüne saygı duyduğumu söyledim, başarılar diledim” dedi.

Akşener, Ankara için başka bir ismin gündeme gelip gelmediğine ilişkin soruya ve CHP Lideri Kılıçdaroğlu ile tekrar ne zaman görüşecekleri sorularına ise ‘bakacağız' yanıtını verdi.

Haber 2: CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, açıklamalarda bulundu. Salıcı, görüşmelerin devam ettiğini belirterek, "Bu tür görüşmelerin doğası gereği iniş çıkışlar olur. Tıkanmalar olur, iki saat sonra tıkanmaların aşıldığını görürsünüz" dedi.

Haber3: CHP ile İYİ Parti arasındaki devam eden iş birliği görüşmelerinde Ankara, Antalya ve Balıkesirbüyükşehir belediyelerinde yaşanan düğümün aşılmasına yönelik iki parti tarafından alternatif önerilerin gündeme getirildiği belirtiliyor. Bu kapsamda Mansur Yavaş'a İYİ Parti'den Ankara adayı olma teklifinin kabul görmediği belirtilirken, tıkanıklığın aşılmaması durumunda iş birliği görüşmelerinin sonlanabileceği ifade ediliyor.

Şimdi bir yorum patlatayım:CHP- İyi Parti ile ilgili bunun gibi haberleri alt alta dizebildiğimiz kadar dize biliriz. İki Parti tabanlarına umut verebilmek için daha kararlı bir duruş ortaya koymaları gerekmiyor mu? İyi Parti bu dağınık tabloda Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ı aday göstererek zaten bir adım öne geçti. Başkan Kocamaz, Mersin seçim sahasının acemisi değil ve seçim kazanmak partili olmaktan çok daha fazla güç gerektirdiğini belirtmeme gerek yok.

Gerçeklere vurgu:CHP’li siyasetçilerin Başkan Kocamaz’a soğuk bakmaları çok normal bir tutum ama işbirliği noktasında çok fazla duygusallar. CHP’nin yeni nesil hiç iktidar olmadığını gördü; bunda CHP’nin bu körü körüne duygusallığı da pay sahibidir. Bir gerçek var, Başkan Kocamaz, 2014 yerel seçimlerinde Mersin Büyükşehir’i kazandığında kaç CHP’li ona oy verdi? Bir rakam 50 bin en az 30 bin; buna ne demelidir?Bir de CHP gözü açık bir parti olmadığını ortaya koyuyor; bu yerel seçim kardeşim cin gibi olacaksın. Buradan ben de söyleyeyim: Başkanlık hiç kimse için gar dolapta asılı ceket değil ve üstelik saha boş ta değil!

Önemli bir uyarı:Başkan Tuna, oldukça mesafe kat etti. Ak Parti- MHP ittifakı kararlı bir tutum içerisinde anlaşma zemini kurmuşlar. Şimdi onlar için tabanda kucaklaşma zamanıdır ve bu buluşma seçim sahasına ciddi bir mesaj niteliği taşıyacaktır.MHP Lideri Dr. Bahçeli, siyaseti her zaman duygusallıktan uzak yapmıştır. Geçtiğimiz günlerde MHP Denizli İl Başkanı Cafer Birtürk, partisinin Denizli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak açıklanan Ebru Leman Kalkan'ın, Genel Merkez tarafından adaylıktan çekildiğini açıklamıştı. Erzurum’da geri çekilmişti ve parti disiplininden hiçbir ödün verilmedi. Kurumsallaşan ve disiplinli çalışmayı sahaya yansıtan partiler her zaman bir adım öndedir!

Ve sonuç: CHP, şimdi Kocamaz’ı bir daha düşünsün!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yenişehir’de işyerleri denetleniyor
Yenişehir’de işyerleri denetleniyor
Aratos Dergisi yoluna kitaplar yayınlayarak devam ediyor
Aratos Dergisi yoluna kitaplar yayınlayarak devam ediyor