Advert

istanbul escort

Seçim sahası karışık, bilin…
Kemal İSTEK

Seçim sahası karışık, bilin…

Bu içerik 939 kez okundu.

Bugün gelinen noktada rekabetin tavan yapacağı bir seçime doğru gittiğimizi görüyoruz. Özellikle aday adaylığının yaşandığı şu günlerde kimin aday olacağıyla ilgili belirsizlikler hala en üst seviyede ise bir de bunun bir ötesini düşünün. Kıran kırana bir seçim yarışında ipi göğüslemek için gerçekten çok çalışmak gerekiyor.

Bir de seçim sahasına sürülecek aday profillerinin bir satranç tahtasındaki gibi stratejik önemi var ki, etniksel, mezhepsel yanları dikkate alınmak zorundadır. Siyasi partiler Büyükşehir belediye başkan adayı ve ilçe belediye başkan adaylarını belirlerken Mersin’in demografik yapısını göz ardı edemezler. Aday kadrolarında birden fazla aynı kesime hitap edecek isimlerin bir handikap oluşturacağı gerçeğinden hareketle bir birini tamamlar özellikte isimlerin aday yapılması kaçınılmaz görünüyor.

Şu an sahada iki tane güçlü isim var ve onlar şimdilik ikinci bölgedeki seçmen üzerinde etkili olmaya çalışıyorlar. Yörük oyları diye altını çizdiğimiz bu kesimde Başkan Kocamaz ve Başkan Tuna söz sahibi isimler olarak öne çıkıyorlar. Yani buradan üçüncü bir isme oy çıkması gerçekten de çok zor gibi.

CHP Kürt seçmen üzerindeki etkisini arttıracaksa HDP tabanını cezbedecek isimleri aday yapması gerekiyor. Bu potansiyel CHP içerisinde çok fazla ama başkanlık gibi önemli bir görevi yerine getirebilecek isimleri bulmak gerçekten çok zordur. Büyükşehir ve ilçeler bağlamında Ak Parti- MHP ittifakını göz önünde tutarak belirlenecek adaylar ancak seçim sahasında etkili olabilir. CHP’nin bu konuda özellikle gelinen bu aşamada yanlış yapma lüksü kalmadı.

Akdeniz’de Arap seçmen ağırlığı her zaman kendisini hissettirmiştir. Bu kesimin bundan önceki seçimlerde CHP’ye dönük tutum sergilediğini görmüştük. Bugün bu kesimden bir kırılma beklenmiyor ama hesaba katılmazlar ise sandıkta şaşırtacak bir yaklaşım içerisine girebilirler. Tarım, ticaret ve sanayi sektörlerinin yoğunlaştığı bölgede Mersin’in en öncelikli sorunu çarpık kentleşme hala birinci öncelik olarak dururken adayların inandırıcılığı hesaba katılacaktır.

Mersin’de Anadolu Alevileri Yenişehir ve Mezitli’de seçimi belirleyen unsurlardır. Bu kesime göre aday çıkartan partiler bir adım öne geçer diye düşünüyorum. CHP’nin güçlü olduğu yerlere baktığımızda Alevi seçmenin ne kadar önemli yer tuttuğunu görüyoruz.

Her şeyden öte adayları tek tek özelliklerine göre belirlemenin yanında bunu bir takım olarak düşünmek ve 13+1 hedefi koymak en akılcı yaklaşım olacaktır.

Ak Parti ve MHP bu hedefi bugünden ortaya koyan bir ittifak anlayışı içerisinde olduğunu görüyoruz. Bunun karşısında CHP- İyi Parti + HDP olur da aynı hesabın peşinde olursa rekabetin gerçekten nefes kesecek düzeye geleceği bugünden bellidir.     

Bugün seçmende ittifaklar konusundaki en büyük kaygı, Mersin, Ankara ve İstanbul’un kazanılması için kurban mı edilecek? Sorusunun içinde gizlidir. Ankara, İyi Parti’nin elinden kaydıkça Mersin’e bir adım daha yaklaşıyorlar.

İyi Parti Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Burhanettin Kocamaz’ın CHP ile kırk yıllık rekabeti bu buluşmanın önünü keserken, bunu aşacak formüller aranmıyor değildir.

Seçim sahasında bir birine denk güçlerin yarışması her şeyden öte demokrasi için önemli bir tablo ortaya koyar. Bugünden seçim galibi belli bir yerde seçim heyecanı yaşanamayacağı gibi ortaya çıkacak tablonun bir dayatmadan ibaret olduğunu görüyoruz.

Tabii, bu yerel seçimler gerçekten çok farklı; Başkan Kocamaz’ın dediği gibi hiç kimse için başkanlık gar dolapta asılı takım elbise değil.  Ve saha karışık, herkes bunu böyle bilsin…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Bu takımı yalnız bırakmayın!"
Tarsus’ta 173 kilo kaçak et ele geçirildi
Tarsus’ta 173 kilo kaçak et ele geçirildi