Advert
Birleşik muhalefet olgusu
Kemal İSTEK

Birleşik muhalefet olgusu

Bu içerik 1263 kez okundu.

Siyasi partilerin aday belirleme süreçleri artık sona doğru geliyor. Bu hafta içerisinde adayların belirlenerek seçim yarışının başlayacağını umuyoruz. Fakat ittifaklarla ilgili gelişmelerin hala netlik kazanmaması sürecin biraz daha uzayabileceğinin işaretini veriyor.

Konuya Mersin bağlamında baktığımızda adayını belirleyen partilerin yol almaya başladığı gerçeğiyle karşıyız. MHP ve Ak Parti ittifaklar konusunda istikralı ve uyumlu bir görüntü ortaya koyuyor. Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamit Tuna, artık tartışma götürmeyecek bir noktaya geldi. MHP’ye verilecek olan 7 ilçe de kesin gibi görünüyor. Ak Parti tabanında Mersin’in İstanbul, Ankara, İzmir gibi Büyükşehirler nedeniyle feda edildiği düşüncesi ağır basarken ciddi çözülmeler görüle bilinir.

İyi Parti Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Burhanettin Kocamaz, Ak Parti’de ki tepkili seçmene karşın muhafazakâr duruşuyla bir çekim merkezi yaratıyor. MHP- Ak Parti ittifakından rahatsız olanların gidebileceği tek adres hiç kuşkusuz Başkan Kocamaz olacaktır. Bunun ne ölçülerde gerçekleşeceği tabi ki bugünden öngörülemez, bir süre daha beklemek gerekiyor.

CHP gerçekten ne yaptığını biliyor mu, ben şahsenKılıçdaroğlu’napek akıl erdiremiyorum. Öncelikle aday adaylarını sahada çok tutarak yıpranmalarına ve bölünmelerine çanak tutacak şeklide rekabet etmelerine neden oluyor, sonra da hiç umulmadık birini aday olarak sahaya sürüyor.

Şimdi CHP’nin İyi Parti ile ittifak yapacağını düşünen kalmadı ama tek başına gireceği seçimlerde başarı şansı da artık yok diyebilirim.

Evet, CHP- HDP ittifakı örtülü de olsa olacak ama böyle bir birliktelik CHP içerisinde ciddi yarılmalara neden olabilir. İşte buradan kopanların adresi yine İyi Parti olur. Bu yüzden Başkan Kocamaz toparlayıcı konuma geliyor. Partilerin adaylık noktasında yapacakları hatalar en direk onu yarışın finalisti haline getiriyor.

Şimdi aldıkları oy itibari ile küçük parti dediğimiz Demokrat Parti ve Saadet Parti ile ilgili gelişmelere de bir göz atalım. Özellikle Demokrat Parti’nin seçimlere kendi adayları ile katılacağını söylemesi Ak Parti- MHP İttifakı karşısında bir blok oluşturulmayacağını adeta belgeledi. Saadet Partisi yerel seçimlerde kazanabileceği bir yerin olmadığını biliyor, fakat buna rağmen seçimlere girerek varlığını hissettirmenin gayreti içerisinde.

Belki de bu küçük partilerin asıl yapmak istedikleri ‘kıl koparma’ meselesidir; başka bir şey yok.

Türk siyaseti iki kutuplu bir yapıya doğru giderken bu günlerin hesabı 16 Nisan Referandumu öncesi yapılmıştı. Ve ortaya konan senaryo bugüntıkır tıkır işliyor. Bu oyunu bozacak artık bir oluşumun ortaya çıkması mümkün değilse, gerçeği kabullenerek birleşik muhalefet olgusunu gerçekleştirmek gerekiyor.

Evet, bu iş koltuk sevdalısı liderlerle olmayacaksa, onları götürecek bir seçimin arifesindeyizdir, bilmiş olun…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Üreten bir Akdeniz hedefliyoruz”
“Üreten bir Akdeniz hedefliyoruz”
Kızılay 2019 yılında 75 bin ünite kan aldı
Kızılay 2019 yılında 75 bin ünite kan aldı