Advert

istanbul escort

Mersin’i sıçratacak kazanır…
Kemal İSTEK

Mersin’i sıçratacak kazanır…

Bu içerik 1036 kez okundu.

Ak Parti dün 14 ilin daha adaylarını açıkladı ama Mersin yine yok. Anlaşılan CHP ve Ak Parti Mersin hamlesini en sona bıraktılar. Adamına göre adam arayışı stratejisi uygulanıyor. Mersin, Türkiye’nin küçültülmüşü bu yüzden düğüm burada çözülecektir.

Neyse biz bu bekleme süresinde gelişen olayları yorumlamaya devam edelim. Neden sona kaldığımızın bir nedeni de, siyasi partilerin çatı adayı arayışları ve farklı görüşleri temsil edebilecek isimlerin aday yapılmasıdır. Ak Parti ve MHP’nin ilkesel olarak bir sorunu yok gibi, çünkü ideolojik yakınlıkları var. CHP-İyi Parti cephesindeyse işler giderek karışık hale geliyor. Bunun en önemli sebebi ideolojik farklılıkların ve geleneksel siyaset anlayışının bu iki partide derin yarıklar oluşturmasına bağlanmalıdır.

İyi Parti siyasi hayatının bu emekleme döneminde genel seçimlerdeki çıkışını sürdürmek için güçlü siyasi kişilikleri bünyesine katarak yol alma stratejisini güderken, merkeze oturmanın mücadelesini veriyor. Merkezdeki sağ ve sol partilerin kavgalarına tanıklık ederek büyümüş birisi olarak baltaların hala gömülü olduğunu söyleyebilirim. Fakat bu durum iktidara giden yolun açılmasıyla birlikte son bulacaktır.

İyi Parti’nin omurgasını oluşturan milliyetçi duruşlu siyasetçilerin HDP ile aynı safta buluşmasının ne kadar zor olduğunu görebiliyoruz. CHP- HDP yakınlaşması ne kadar yakınsa, İyi Parti-CHP’nin uzaklaşması o kadar olası görünüyor. Bu yüzden Cumhuriyet'ten Sertaç Eş'in haberine göre, iki parti arasında yerel seçimlere yönelik işbirliği alanı giderek daralıyor. CHP'nin uzun süredir üzerinde çalıştığı Balıkesir konusunda adayını açıklayan İYİ Parti, kulislerde ittifak yapılacak büyükşehir olarak dile getirilen Mersin'de de benzerini yaptı. MHP'den istifa eden Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz'ın adaylığının açıklanmasıyla iki parti arasında işbirliği yapılacak il sayısı azalmış oldu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, yerel seçimlerde İstanbul, Ankara ve İzmir'den aday çıkarılmayabileceğinin sinyalini verdi. Artı Gerçek'e konuşan Buldan, AK Parti'nin gerilemesi için, aday profilinin uygun olması halinde, CHP-İYİ Parti adayını destekleyebileceklerini söyledi.

Bunları üst üste koyduğumuzda şu sonuç ortaya çıkıyor: Mersin bağlamında olaya baktığımızda HDP tabanına uygun bir aday ortaya konursa CHP- HDP işbirliğini görebileceğiz. Bu ikiliye Başkan Kocamaz’ıdâhil edebilmek çok zor, çünkü en başından beri böyle bir birlikteliğe Kocamaz’ın sıcak bakmadığını zaten herkes çok iyi biliyor.

O zaman Ak Parti-MHP ittifakı karşında CHP-HDP birlikteliğini ve tamda bunların ortasında İyi Parti’nin adayı Burhanettin Kocamaz’ın seçim yarışını göreceğiz. Bence partilerin ideolojilerine ters gelecek birliktelikler adayların profilini ön plana çıkartacaktır. Bu yüzden partilerden çok adayların yarışacağı bir seçime doğru gidiyoruz.

Birleri ortaya çıkarak şunu, bunu yapacağım derlerken, Başkan Kocamaz 25 yıllık belediyelik deneyimini ortaya koyacaktır. Bu son beş yıla yakın bir zamanda Mersin’de yaptığı hizmetler onun tekrar başkanlık koltuğuna oturmasını sağlayacak nitelikte, çünkü hiç kimse ona çalışmadın diyemiyor. Partizanca eleştirilerin dışında onu belediyecilik konusunda eleştirenlere pek kimse kulak asmaz, millet bugüne kadar nelerin yapıldığını zaten çok iyi biliyor.

Tabii, yerel seçimlerde her zaman çok hizmet yapan başkan tekrar kazanamaz, yerel seçimlerin atmosferi çok farklıdır. Seçmenden seçmene değişen öncelikler ve beklentiler söz konusudur ki, bunu her kesme hitap eden projeler belirler.

Benden söylemesi: Bugün gelinen noktada Mersin’i üçe ayırmamız gerekiyor. Doğu Mersin, hizmette eşitlik, demokrasi isterken, orta Mersin, iş, istihdam, ticarette canlanma ve batı Mersin turizm, tarımda kalkınma beklentisi içerisindedir.

İşte bunları odak alarak projelendiren adaylar bir adım öne geçecektir. Mersin artık yürümek, koşmak değil, ciddi bir sıçrayış yapmak istiyor. Mersin’i sıçratacak olan projeleri ortaya koyan seçimleri kazanır… 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yanarak hurdaya dönen araçtan sağ çıktı
Yanarak hurdaya dönen araçtan sağ çıktı
Seçer: Sendikalar ve Odalar demokrasinin en temel unsuru
Seçer: Sendikalar ve Odalar demokrasinin en temel unsuru