Advert
SİYASA (SİYASET)
Sibel GELBUL

SİYASA (SİYASET)

Bu içerik 1278 kez okundu.

Siyaset Arapça siyasa kökünden Türkçeye geçmiş bir kelimedir. Aslı hepimizin bildiği seyis kökünden gelen kelime ile terbiye anlamı taşır. Sözlük anlamı ile SİYASET Emir, nehiy ve terbiye gibi manalara gelen siyaset kelimesi Arapça dır.

Ahiliğin(kardeş)  etkili olduğu önemli alanlardan biri siyasi fonksiyondur.

Anadolu’da Ahiliğin şekillenmesinde kurallar belirlenmiş olup bunlar;

Cimrilik kapısını kapatmak, lütuf kapısını aralamak,

Sitem ve zulüm kapısını kapatmak, bilim kapısını açmak,

Hırs kapısını kapatmak, kanaat ve rıza kapısını açmak,

Yalan kapısını bağlamak, doğruluk kapısını açmak

Anlamsız, gereksizkonuşmalardan uzak durmak olarak belirlenmiştir.

Günümüzde ki düzenlemesi;Toplumsalsorumluluk,disiplin,doğruluk,dürüstlük,birlik içinde yaşamak,yardım elini uzatmakla paralel anlamı içermektedir.Açık olan terbiye ahlaklı insanların yapacağı bir iş. Siyasi yönden önemli olan da ahilik.Anlattıklarımın  siyaset içinde önemini kavramak ilk anda zor gelebilir.Türkiye’de siyaseti kardeşim  terbiyesi  altında yapabilecek kültüre sahip olmamız gerektiğine  işaret etmek için yazıyorum.

Yukarıda yazılan duruşun hangisini siyasetimize yansıtıyoruz. Halktan yana çalışmamız gerekirken,hırslarımızın kölesi olarak koltuk çabası açısından bakıyoruz.Zamanla körüklenerek geriden gelen genç nesillere görevimizi  bırakmıyor sonuna kadar 40,50 sene  iktidar ve siyaset peşinde koşturuluyor.Ezbere yapılan konuşmalarda toplumun geleceği siz gençlersiniz deniliyor. Elbette gençler hizmet bayrağını bir ileriye taşımalı.Taşıdığı için de gururla bakılmalı ve desteklenmeli.Partilerin MYK’ları bu iş için vardır.Partilerin en üst organı olgunların merkezidir.Ama böyle olmuyor.Kendisi olmazsa  siyaset ilerlemez dürtüsüyle yıllarca vekil oluyor, bakan oluyor ama zaman onun aleyhine hiç dönmüyor.Tekrar sil baştan yapılıyor.Hani gençlerin önünü açacaktınız. Lafla peynir gemisi yürümez ..

El etek öpmeden siyaset yapmanın zor olduğu, maddiyatın ve arka kapılarda yapılan halk iradesi dışında ki anlaşmalar ışığında, ahbap-çavuş ilişkisiyle belirlenen siyasetin topluma ne faydası olacak. Olsa olsa kendisine ve çevresine olacaktır.

Yerel seçimler yaklaşıyor. Genellikle parti merkezleri teşkilatlarını diri tutmak için aday adaylığı sürecini uzatıyor.

Belediyelerde adayların kentle ilgili, projeleri, düşünceleri, geçmişi, yaptıkları ve yapacakları önemli. Seçmenin de o isimleri tanımak, anlamak için bu zamanlama ve planlamanın iyi kullanılması gerekir.  Partilerin aday göstereceği isimlerin artık alışılmışın dışında söylemler ortaya koyması gerekiyor.

Her seçimde aday adayı olan bazı isimler var ki,İlbaşkanlığına,Milletvekilliğine,BelediyeBaşkanlığına..Bıraksalar site yöneticiliğine de aday olacak! Böyle isimler partinin kalite çıtasını aşağıya çekiyor. Halkın gözünde değerini yitiriyor.

 Yerel seçimi önemsiyorum. Yaşadığımkentin imar ve şehir planlamaları, Kültür ve Sanat zenginliğine bakışı, getirim ve çıkardan bağımsız, ahlaklı hareket edecek, ulaşım ve altyapıyla ilgilenecek, partizanlık yapmayacak her kesimi kucaklayacak vizyonda kişiler yok denecek kadar az. Halk olarak bizlere de düşen görevler var. Kişisel çıkarlar doğrultusunda oy vermeyi hedeflemeyecek. Bir çok kişi tanıyorum ki genel olarak ortak akılla ve kentin iradesi konusunda düşünerek  kararlaralmıyor. Kimikendisi ,kimi çocuğu işe girecek beklentisi,kimisinin sitesinde imar sorunları çözülecek.V.s.bir sürü kişisel beklentiler. 

 

Halkın vitrininde olan belediyeler, görevlerinde başarılı olanların hakları yenilmemeli. Yaptıkları yapacaklarının teminatı olanlar da var. Partiler aday adaylarını seçerken bunları da göz ardı etmemeli.”Kadı kızında bile kusur vardır”.Kusursuz insan yoktur. Bazı kusurlar üzerinde durulmaya değmeyecek kadar küçüktür. Etkin işlerin yanında küçük kusurları görmeyeceksiniz.

 

İşte terbiye, işte ahilik kurumu, işte günümüz siyaseti hepsi ortada. Bunları değerlendirelim yukarda yazılan güzel erdemlere sığınalım. Yoksa şehirler iyi yönetilemez.“Doğan görünümlü Şahin”  misali olur. Bunların ışığında siyaset yapacak insanlar, umarım doğru yerlere taşınırlar.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Pele’nin gözyaşları 1’inci oldu
Pele’nin gözyaşları 1’inci oldu
Tarsus'ta şahmeran etkinliği sona erdi
Tarsus'ta şahmeran etkinliği sona erdi