Ezber bozan sonuçlar
Kemal İSTEK

Ezber bozan sonuçlar

Bu içerik 1307 kez okundu.

Seçimlerle ilgili bilinmezler, bir bir çözülüyor. MHP ve İyi Parti Büyükşehir belediye başkan adaylarını belirledi. Ve şimdi gözler Ak Parti ve CHP’ye çevrildi; fakat Ankara kulisleri hala net isimleri kamuoyuna fısıldamıyor. Kapalı kapılar ardından sızan bilgiler ne kadar gerçekçi bilmiyoruz ama CHP’de üç isim hala gündemde ki yerini koruyor olması adaylık yarışının netlik kazanmak üzere olduğunu işaret ediyor.

CHP’de en başından buyana İstemihan Talay, Vahap Seçer ve Serdal Kuyucuoğlu adaylığa yakın isimler olarak değerlendirilirken, Fikri Sağlar’ın Ankara’ya çağırıldı iddiaları ortalığı karıştırdı.

Başkan Kocamaz’ın İyi Parti adayı olarak sahaya çıkması CHP’yi HDP seçmeni noktasında hamle yapmaya zorlamış olabilirmi?

CHP seçimleri HDP seçmeni üzerinden oluşturacak örtülü bir ittifakla yarışmayı düşünüyorsa işte o zaman kartlar adaylık noktasında yeniden karıldı demektir.  CHP- HDP işbirliği Büyükşehir ve en az 8 ilçede seçim kazanabileceğini görmek mümkün. Fakat bir gerçek daha var, siyasette her zaman 2 kere 2 = 4 etmiyor çünkü bunun siyasi tarihimizde çok örnekleri var.

Şimdi, Ahmet Özer’in Toroslar’a CHP’den aday adayı olması nasıl okunmalıdır? Bu ilçede geçtiğimiz seçimlerde alınan oyları hesap edersek, CHP-HDP oyları 74 bin yapıyor. CHP’nin adayı olması halinde DR. Özer bu oyları kendisine çekebilecek özelliklere sahip bir isimdir.

Fakat Ak Parti-MHP seçmenini de bütünleşerek bu etkiye bir tepkime göstererek tek aday üzerinde uzlaşabilir. Üstelik MHP adayı Başkan Tuna’nın burada gölgesi dahi ciddi bir güçtür, bunu hesaba katmayanlar hüsran yaşayabilir.

Bazıları CHP’nin Akdeniz’i HDP’ye vereceğini ve bunun karşılığında büyükşehir ve ilçeleri rahat kazanabileceğini söylüyor ama bu formül ne kadar tutar, içinde ne kadar bilinmez var; bunları iyi hesap etmek gerekiyor. Parçalanmış görüntüsüne rağmen solda böylesi bir birliktelik karşında bütünleşmiş bir sağ blok çıkartır. CHP bu tehlikeyi görürde sağ oylar üzerine oyunu kurmak isterse, o zaman İstemihan Talay ismi adaylığa yakın durur. Talay, her kesimden oy alabilecek ve CHP’de olası dağılmayı önleyebilecek bir isim olarak öne çıkıyor. Ankara kulisleri onun aday olarak gösterilmesinin an meselesi olduğunu fısıldıyorlar. Bu gerçekse, CHP sağdan ne kadar kopara bilirsem kardır mantığını güdüyor olacaktır, bu da önemli bir hamle olur.

Büyükşehir’i şimdilik bir tarafa koyalım ve ilçelere bakalım; yine rekabetin adı burada da CHP olduğu bir gerçek. Özellikle Yenişehir’de CHP’nin ağır topları açık, kapalı ciddi bir rekabetin içerisine girmiş görünüyorlar. Üç dönemdir başkanlık koltuğunu oturduğu yerden korumayı başaran Başkan Genç bu kez de aynı başarıyı gösterebilecek mi? Kılıçdaroğlu’nun kontenjanı var ise yine ondan vazgeçmeyecektir. Yenişehir’in sakin liman görüntüsü ve Başkan Genç’in sosyal demokrat duruşu her zaman ciddi ipuçları olarak görülmelidir.

Mezitli’de Başkan Neşet Tarhan, CHP’nin kurmaylarından Bülent Tezcan’ın geri plana çekilmesiyle irtifa kaybetti. Ali Gültekin ve Ulaş Yılmaz isimleri yüksek sesle söylenmeye başladı. Başkan Tarhan, yeni hizmet binasının muhteşem makam odasında sancılı günler geçiriyor. Her dönem yeni isimlerle seçimlere giren CHP bu kez strateji değiştirerek onunla yola devam edebilir.

Tarsus ve hatta Erdemli bile CHP’nin alabileceği ilçeler içerisinde fakat burada tek şey gerekiyor, CHP-İyi Parti ve örtülü de olsa HDP işbirliği. Geçtiğimiz seçimlerde bu partilerin aldıkları oyları alt alta koyup topladığımızda ancak Ak Parti-MHP ittifakının yarışabileceği ortaya çıkıyor.

Büyükşehir olduğu kadar ilçelerde karışık, çünkü İyi Parti’nin yarışa girmesiyle birlikte seçim tablosu tekrar şekillenecektir. Bugün itibariyle ancak şunu söyleyebilirim: Partilerin işbirliği kadar sahaya hitap edecek adaylarında etkili olacağı bu seçimler ezber bozan sonuçlara gebe…

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mersin’de 8 ayrı suçtan aranan 1 kişi yakalandı
Mersin’de 8 ayrı suçtan aranan 1 kişi yakalandı
Tarsus Doğa Parkı, şehit ve gazi çocuklarını ağırladı
Tarsus Doğa Parkı, şehit ve gazi çocuklarını ağırladı