Advert
Başkan Kocamaz’lı iyi günler
Kemal İSTEK

Başkan Kocamaz’lı iyi günler

Bu içerik 1112 kez okundu.

Aslında aklı başında öngörü sahibi olanlar ve seçim atmosferini iyi okuyanlar böyle bir sonucu bekliyordu. Ve beklenen de oldu zaten Başkan Kocamaz İyi Parti’de ki siyasi yaşamına başladı. Üstelik Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak seçim sahasına girmesi dengeleri değiştirecek bir nitelikte olacaktır.

Özellikle MHP’yi derinden etkileyecek bu gelişme bütün ilçeleri içine alan bir domino etkisi yapması da bekliyorum. MHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamit Tuna’nın şimdi işi bir nebze olsun zorlaştı. Ak Parti ile yapılacak bir ittifak onu avantajlı konuma ne kadar yükseltir ve ya Ak Parti kendi adayı ile seçimlere girerse ne olur? Bunlar yakın zamanda netlik kazanacak konular ama bugünden MHP’yi zor bir süreç beklediği çok açık görünüyor.

Başkan Kocamaz için, “Su akar, çatlağını bulur” deyimi tam da yerinde bir tespit olacaktır. Merkezdeki konumu ile bütün siyasi partilerden oy alabilecek olan İyi Parti, onun için biçilmiş kaftan gibi duruyordu. Bu arada onun eski dava arkadaşlarının yanına dönmesi ve bu çatı altında başarı için mücadele verecek olması aksiyonu bol bir filim şeridi ortaya koyacaktır.

Burada MHP’lilerin sağduyulu davranmaları çok önemlidir. Evet, onlar için bir simge haline gelen Burhanettin Kocamaz’ı İyi Parti’ye kaptırmak çok zor ama siyasette her zaman böylesine durumlar olmuştur. Kocamaz’a takılı bir seçim MHP için bedeli çok ağır olacak bir seçim sonucu ortaya çıkarır ki, bu depremin yaratacağı çatlaklar uzun yıllar kapanmaz.

Başkan Kocamaz’ın yol arkadaşları artık bir yol ayrımına geldiklerini görmelidirler. MHP’ye yıllarını vermiş ama Kocamaz ile de 25 yıldan fazla zaman yol yürümüş olanlar hangi yöne giderler bunun kararını yol yakınken vermek zorundalar. Bugünden sonra hem MHP’li hem Kocamaz’cı olunamaz; çünkü cepheler netleşmek zorundadır.

“İki arada bir derede” kalanlar çok olacaktır, bu MHP’de bir bölünmeyi daha beraberinde getireceği hiç kuşku götürmez bir gerçektir. İyi Parti’nin seçime girmesiyle %50 oy kaybeden MHP şimdi Kocamaz’ın İyi Parti’ye geçmesiyle %50 oy daha kaybedecektir. Bu MHP için sürdürülebilir bir durum değildir.

Başkan Kocamaz’ın İyi Parti’den yarışa katılması Ak Parti’yi de derinden sarsacak etki yarattı. Ak Parti içerisinde İyi Parti’ye şüpheyle bakan ciddi bir kesim var ve onlar muhafazakâr kimliğiyle kamuoyunda tanınan Kocamaz’ın arkasına düşebilirler. Ak Parti seçmeni ile Kocamaz’ın örtüşen çok yönleri var, bu sonucu belirleyecek bir etkiyi beraberinde getirecektir.

Bugünden seçimi kazanacak ismi söylemenin imkânı yok ve diğer partilerin adaylarının da sahaya çıkmasını bekleyeceğiz. Partilerin ya da isimlerin yarışacağı seçimlerde siyasi liderlerin estirecekleri rüzgârlar ne kadar belirleyici olur? Bunu da görmek gerekiyor.

Şimdi artık taşların yerine oturduğu bir süreç içerisindeyiz. Şu an itibari ile Tuna ve Kocamaz sahada olan isimler. Ak Parti Tuna ile CHP Kocamaz ile seçimlere katılırsa hiç şaşmam çünkü oyun kurucular seçim kaybetmemek adına her türlü senaryoyu sahneye koyacak durumdalar.

Tamam, şimdi gözler CHP’ye çevrildi, Kılıçdaroğlu acaba Başkan Erdoğan’ın dediği gibi bir cinlik peşinde midir?

Neyse ya, buna da yarın bakalım. Zaten süreç işliyor ve işte Başkan Kocamaz’lı iyi günler başladı….

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yenişehir’de işyerleri denetleniyor
Yenişehir’de işyerleri denetleniyor
Aratos Dergisi yoluna kitaplar yayınlayarak devam ediyor
Aratos Dergisi yoluna kitaplar yayınlayarak devam ediyor