“Bu millette mağdur seviciliği var”
Kemal İSTEK

“Bu millette mağdur seviciliği var”

Bu içerik 916 kez okundu.

Hemen başında söyleyeyim: Bu saatten sonra Mersin’de beklemenin bir faydası yok, bütün aday adayları Ankara’ya çadır kurması gerekiyor. Siyasi partilerin genel merkezleri saha çalışmasını bitirdi ve masa başında aday olacak isimleri belirlemeye koyuldu. Atı alan Üsküdar’a geçti diyenler ve geçti Bor’un pazarı, sür eşeğini Niğde’ye diyenler arasında son bir tartışma yaşanacak ve yarış başlayacak.

İsterseniz önce, Ankara’da neler oluyor bir bakalım: Kılıçdaroğlu, bir buluşmasında gazetecilerin yerel seçimlere ilişkin ittifak görüşmeleriyle ilgili sorularını cevaplandırdı. Kılıçdaroğlu, "Ankara ve bazı şehirlerde ortak aday çıkaracak mısınız?" yönündeki soruya, "Ankara, İstanbul, Adana, Mersin her yerde güzel şeyler olacak. Demokrasiyi yerelde topluma göstereceğiz. Herkes mutlu olsun" diye cevap verdi.

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener de bu söylemi teyit edercesine, iyi olacak şeklinde yorum yapması ittifak görüşmelerinin artık sonuçlandığını gösteriyor. Aslında her kes ettiğinden taşları dökme deyimi kullanmak daha iyi olur. Herşey karara bağlandı demek için daha erken gibi görünüyor.

Sözcü'den Emin Özgönül'ün haberine göre AK Parti ile MHP ve CHP ile İYİ Parti arasındaki görüşmelerde, ‘'İttifak problemi'' yaşanıyor. Partiler arasında bugüne kadar yapılan temaslarda, bazı iller için anlaşma sağlanamadı. Cumhur İttifakı'nda MHP Adana, Isparta, Mersin, Manisa, Osmaniye, Kars ve Iğdır'da sadece kendisinin aday çıkarmasını, AK Parti'nin de bu illerde, MHP'yi desteklemesini istiyor. MHP 3 büyük ilde aday çıkarmayıp yeterli jestin yapıldığı düşüncesinde bulunuyor. AK Parti ise özellikle Adana, Isparta ve Manisa'da aday gösterilmesinden yana tavrını koruyor.

Şimdi bu yorumları okurken aklıma Mersin düğümü hala çözülemedi diye geliyor. Geçtiğimiz günlerde Başkan Burhanettin Kocamaz’ın Mut’ta partisiz olarak başlattığı seçim çalışmaları zaten Ankara’ya çok ciddi mesaj oldu. Kent içerisindeki karşılığını bir tarafa bırakın, Yörük oyları üzerine birinci söz sahibi olduğunu gösterdi. Onun seçimlere bağımsız aday olarak girmesi bütün partilerin korkulu rüyası olur.

Tabii, özellikle MHP kaleleri bir bir çökme riski ile karşı karşıya….

İşte bu yüzden MHP Mersin İl Başkanı Uğur Gölgeli, Başkan Kocamaz’a  sert sözlerle yüklendi. MHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamit Tuna başta olmak üzere ilçelerdeki başkan adaylarına kadar onun seçim sahasına girmesiyle dengelerin değişeceğini biliyorlar.

Kısacası, Başkan Kocamaz’a kafa tutmak bir çılgınlıktır.

Bunu şunun için söylüyorum: 25 yıldır bir gazeteci olarak takip ettiğim Başkan Kocamaz’ın Allah’tan başka hiçbir şeyden korkmadığını, hiçbir sözün altında kalmadığını ve hiçbir zaman geri adım atmadığını gördüm. Benim buradan MHP teşkilatı üyelerine söyleyeceğim tek şey, “Başkan Tuna’ya yapacağınız en büyük kötülük, Başkan Kocamaz’a gazetecilik deyimi ile, ‘vurmaktır’

Çünkü bunca yaşa geldim, bizim millette bir mağdur seviciliği var. Evet, siz de biraz geriye dönüp bakın, kimler mağdur edildi de başbakan olmadı. Sondan başlarsak bunun en çarpıcı örneği Başkan Erdoğan değil mi? Peki Demirel adam gönderildi, geldi, gönderildi geldi, gönderildi geldi bunu yedi defa yaz dur. Ya Erbakan, ya Türkeş, ya Ecevit; sağlığı, yaşı el verseydi Deniz Baykal’da meclis başkanı olacaktı.

Bakın bir kez daha söylüyorum: “Bu millette mağdur seviciliği var”

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yanarak hurdaya dönen araçtan sağ çıktı
Yanarak hurdaya dönen araçtan sağ çıktı
Seçer: Sendikalar ve Odalar demokrasinin en temel unsuru
Seçer: Sendikalar ve Odalar demokrasinin en temel unsuru