Başkan Tarhan koltuğunda rahat…
Kemal İSTEK

Başkan Tarhan koltuğunda rahat…

Bu içerik 1052 kez okundu.

Geçtiğimiz seçimlere oranla bu seçimlerde Mezitli’de fazla sayıda aday adayı olmaması Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’ın başarılı bir dönem geçirdiğinin bir işareti oluyor. CHP’nin çok rahat seçim kazandığı ilçede adaylık yarışı aslında başkanlık yarışı kadar önem arz ediyor.

Tabii, bu seçimlerde bir görünen aday adayları bir de görünmeyen isimler var, biz görünenlere öncelikle bir bakalım:

Başkan Tarhan ve diğerleri olarak iki guruba ayırdığımızda, Ali Gültekin ve Ulaş Yılmaz isimleri ilk akla gelenler olur. CHP Mezitli Belediye Başkan Aday Adayı Ali Gültekin ilçede sevilen, sayılan bir iş adamı ve halkta karşılığı olan bir isim olarak dikkat çekiyor. Onun bir de Ankara odaklı siyaset ve iş dünyası bağlamında ciddi gücü olduğunu da belirtmek gerekiyor. Neşet Tarhan, gözden çıkarılması halinde ilçede onun ismi ön plana geçer.

CHP, gençlere yönetimde pek yer vermiyor anlayışını yıkacak bir isim olan Ulaş Yılmaz, milletvekilliği seçiminde gençleşen kadro yenilemesi anlayışının yerel de de uygulanması halinde şansı yüksek olur.

Bir de seçim sahasında görünmeyenler var, bunlar CHP’nin ağır topları ve Ankara merkezli kulis çalışmaları içerisinde kendilerine yer bulmaya çalışıyorlar. CHP İl Başkanı Adil Aktay, Mezitli’yi isterse ibre ona doğru dönebilir. Milletvekilliğini kıl payı kaçıran Nevin Zaimoğlu, Selçuk Dereli, Seyit Özananar ve büyükşehir aday adaylarından birleri olasılık dışı değildir. Uzun yıllardır belediye başkanlık için mücadelesini veren Selçuk Salcan’ın bence bu son çabası olacak ya da olmalı derim. Bakalım bekleyen derviş muradına erecek mi?

Mezitli eski belediye Başkanı Uğur Yıldırım’ın tekrar adaylık için sahaya çıkması herkes gibi beni de çok şaşırttı. Belediyede ne zaman bir düzen bozukluğu ya da pis koku gelse emin eller devreye girer. Yıldırım, bu konuda daha öncede partisi tarafından sahaya sürülmüştü. Şimdi söz konusu CHP olunca, olmaz olmaz demek gerekiyor.

Peki, Neşet Tarhan tekrar aday gösterilecek mi? İşte bu sorunun cevabı geçtiğimi yıllarda ortaya koyduğu performansta yatıyor. Başkan Tarhan, kendisinden önceki belediye başkanlarına göre gerçekten de çok farklılıklar gösterdi.

Geçtiğimiz gün, Mezitli Belediyesi yeni hizmet binasında basına verdiği kahvaltılı basın toplantısında yaptığı ve yapacağı hizmetleri satır başlıklarıyla anlattı.  Tarhan, ilçeyi 3 merkezli bir şehir yapma hedefi doğrultusunda çalışma yürüttüklerini söylemesi bir dönem için daha projelerinin olduğunu hissettirdi. Onun ’yaşayan bir belediye anlayışı’ ile 7 gün 24 saat açık olarak vatandaşlara hizmet edeceğini belirtmesi farklılığını ortaya koyması adına çok önemli buldum.

Bu beş yıla yakın sürede neler yapıldığına ilişkin sözleri ise şöyle oldu: Yeni planda bir metrekare tarım alanını bile imara açmadıklarını vurgulayan Tarhan, " Son 2.5-3 yıldır belediye meclisine imar planı tadilatı gelmemiştir. Belediye meclislerinde görüşülen konuların yüzde 90’ı imar planı tadilatıdır. Ama artık herkes öğrendik ki, bu belediyede farklı yollardan plan tadilatı yapılmıyor. Çünkü bunlar rant oluşturmaya yönelik. Gerçekten Mezitli Belediye Meclisi örnek çalışmalar gösterdi, örnek oldu. Yaklaşık 5 yıl oluyor, 1 tek metrekare yeşil alan belediye hizmet alanı imara açılmadı. Ayrıca imarlı yerlerde de bir metrekare yer için dahi imar artışı yapılmadı. 1 metrekare kimseye rant sağlamadık" ifadelerini kullandı.
Belediyeyi 20 milyon TL borçla devraldıklarını kaydeden Tarhan, şöyle devam etti; "Şuan kimseye borcumuz yok. Kültür Merkezimizin kaba inşaatı bitti. 12 tane gönüllü evi, amfi tiyatro, gençlik merkezi, hobi bahçesi, anaokulu, 40 tane koruluk, aktif yaşlanma merkezleri gibi sayamayacağımız bir hayli işler yaptık. Köylere bile kütüphane açtık. Belediye bütçemiz yüzde 100 gerçekleşiyor. Önümüzdeki yılın bütçesini de 150 milyon TL olarak belirlerdik.190 bin nüfusumuz ve kayıt dışı 65 bin Suriyelimiz var."

Başkan Tarhan’ı bundan önceki belediye başkanlarıyla ayıran en büyük özellik, onun konusuna hâkim ve işini biliyor olması. İşte bu yüzden Başkan Tarhan koltuğunda rahat…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Bu takımı yalnız bırakmayın!"
Tarsus’ta 173 kilo kaçak et ele geçirildi
Tarsus’ta 173 kilo kaçak et ele geçirildi