Başkan Genç, varken zor…
Kemal İSTEK

Başkan Genç, varken zor…

Bu içerik 917 kez okundu.

Siyasi partiler aday belirleme takvimlerini açıklamaya başladılar. Kesin listelerin belirlenmesi önümüzdeki ayın ortalarını bulacak gibi. Mersin adaylık bağlamında rekabetin en yoğun yaşandığı yer ve burada adaylar bence en sona bırakılacak. Adaylar açıklandığı zaman ise oldukça ses getirecek çatırtıları duyacağız.

Neyse kıyametin kopmasına daha zaman var ve biz konumuza girelim: Büyükşehir’de adaylık yarışını bir tarafa koyarsak Yenişehir’de yaşanan rekabet gerçekten kelimenin tam anlamıyla muhteşem görünüyor. CHP’nin ağır topları adaylık yarışına girerken, her gecen gün adaylık noktasında umutlarını yitirdiklerini görüyorum. Ankara’ya gidenler galiba elleri boş dönüyorlar ki, bu yüzden derin bir sessizliğe bürünüyorlar.

Evet, bu siyasetçiler henüz toylar, seçim süreci yaşanmasına rağmen adaylık için kılını bile kımıldatmayan Yenişehir Belediye Başkanı İbrahim Genç hala koltuğunda sapasağlam duruyor. Ben sorumluluğum gereği bu işe bir parmak sokayım dedim.

Şimdi klasik siyasetçi anlayışından uzak ve bugüne kadar yıpranmadan koltuğunda oturan Başkan Genç’i öncelikle büyüteç altına almamız gerekiyor. 15 yıllık bir belediye başkanlığından söz ediyoruz, bu süre zarfında rakiplerinden bile eleştiri almadan görev yapabilmek gerçekten kolay bir şey değildir.

Bugün seçimlere gidiyoruz ve ne Ak Parti ne de MHP cephesinden en ufak bir eleştiri gelmiyor; belki de bu işi gidip karıştıran bir gazeteci yok diye düşündüm. Özellikle CHP karşısında olan partilerin olası adaylarına giderek, “Seçim dönemidir biraz eleştiri yapın yoksa size niye seçmen size oy versin diye sordum.

“Peki,ağabey, Başkan Genç’in neyini eleştirelim” diye cevap aldım.

“15 yıldır, eleştirecek bir yanını bulamadınız mı?”

“Başkan Genç, çalışmıyor desek, inandırıcı gelmeyecek adam sakız çiğner gibi dev yapılar inşa ediyor. Kapısı kapalı desek, kapı hiç kapanmadı ki. Yok, şeffaflık desek isteyen herkes hesapları istediği zaman görebilir. Yolsuzluk desek bu mümkün değil. Adam kayırma, partizanlık desek bu da yok, çünkü özellikle CHP’lilere bir zırnık vermez. Eş, dost akraba, şahsi çıkar bunlar zaten yok, valla neyini eleştireceğiz biz de bilmiyoruz.”

Tamam, anladım ki, Başkan Genç’i siyasi rakipleri de eleştirmeyecekler ben de o zaman bu işi kendim yaparım diye düşündüm. Özellikle son günlerde gündem konusu olan Sayıştay Raporlarını temin ettim ve ciddi bir şekilde inceledim. Sayıştay denetçilerinin özellikle muhalefetteki parti belediyelerin öyle ya da böyle bir yanlışlık, ihmal ve usulsüzlük bulduğunu biliyordum ama bu raporun sonuç kısmında sadece şu görüş vardı: “Mersin Yenişehir Belediyesi Denetim Tablolarının tüm önemli yönleriyle doğru ve güvenilir bilgiler içerdiği görülmüştür.”

Bu kez son umudum CHP’li belediye başkan aday adaylarına gittim ve, “Başkan adayı olmak istiyorsunuz ama eleştirecek bir yan bulamıyorsunuz, böyle olmaz ki” diyerek onları gaza getirdim. Bana sadece Başkan Genç’in düğün, cenaze gibi durumlarda vatandaşın ziyaretine gitmediğini söylediler. En azından bu da bir eksiklik diye düşünerek geçenlerde Başkan Genç’in yanına giderek bunu sordum. Meğerse Başkan Genç bu tip ziyaretler de yapıyormuş ama bunu alışıla geldiği gibi haber konusu haline getirmiyormuş.

Yok, arkadaş yok, ben şahsen, bir yere belediye başkan adayı olmayı düşünsem, İbrahim Genç varken Yenişehir İlçesine talip olmam, adam bu işin hakkını veriyor, doğrusu…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çocuklara sıfır atık eğitimi
Çocuklara sıfır atık eğitimi
Çocuklar Nusrat Mayın Gemisi'ni gezdi
Çocuklar Nusrat Mayın Gemisi'ni gezdi