Advert
BİR YOLU VAR MIYDI?
Niyazi Ergün PARLAT

BİR YOLU VAR MIYDI?

Bu içerik 2375 kez okundu.

 

Hayatta ikinci bir şans olmadığını, beklenenin tersine yeni fırsatlar çıkmadığını, insanların yeterince dürüst olmadıklarını öğreniyor insan zamanı geldiğinde.

Hiç ummadığınız biri, hiç ummadığınız bir anda, hiç ummadığınız bir biçim ve boyutta bir silkeleyişle sizi ortada bırakıveriyor.

Paulo Coelho, 27 Mart 2016 tarihli bir yazısında; “Hayatta her zaman ikinci bir şans vardır,” der. “Ama biz öldükten sonra.”

Stephen King ise; “Her ne yapacaksak ilk seferinde doğru yapmalıyız. Çünkü bu dünyada ikinci şans diye bir şey yoktur,” der.

Bir gün biri eline bir silgi alır ve siz acı veren anı, olay, söz ve  düşünceleri silmek yerine, hayatınıza  anlam katan, saklamak istediğiniz ne varsa onları silip atar.

Deneyimsiz, genç bir aşık, geleceğin yaslarını tutar. Çünkü böyle davranarak; kendisini, sevgilisini ve aşkını yücelteceğini, kutsallık kazandıracağını düşünür. Aynı zamanda bundan, mazoşistlere özgü bir mutluluk duyar.

Andrzej Sapkowski, “İlk izlenim için asla ikinci bir şans yoktur,” der.

Belki de şöyle oluyor: İkinci bir şans verilse de, çoğu insan bunu değerlendirmiyor.

İkinci şans verdiğiniz biri, aynı hataları yine yapar, aynı sıkıntıları bize yeniden yaşatırsa, aptal durumuna düşmediğimizi nasıl kanıtlayabiliriz?

Bize yürümemiz gereken yolları gösterecek olan, kendi düş gücümüz ve hayatın kendisidir. İnsanı kendisine bir yol seçmeye iten nedir? Kendisini çevreleyen dünyaya bir anlam kazandırma çabası.

İnanılmaz düzeyde karmaşık olan yaşam, durmaksızın akıp gider.  Bize düşen ise, onun ayrıntılarını okumak, çözmeye çalışmaktır. Bunları başarırsak, onun anlamını da kavramış oluruz.

Öyküler yaşamlardan oluşuyor, ancak her yaşamın da bir öykü oluşturmadığını görüyoruz.

David Hemmings’le bitiriyorum: “Hayat, hangi yöne gitmeniz gerektiği konusunda hiçbir fikriniz olmadığı halde seçtiğiniz yöndür.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Pele’nin gözyaşları 1’inci oldu
Pele’nin gözyaşları 1’inci oldu
Tarsus'ta şahmeran etkinliği sona erdi
Tarsus'ta şahmeran etkinliği sona erdi