Advert

istanbul escort

Başkan Kocamaz, haksız mı? Haklı…
Kemal İSTEK

Başkan Kocamaz, haksız mı? Haklı…

Bu içerik 1002 kez okundu.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz 50 yıldır mücadelesini verdiği MHP’den istifa etti. Dün yoğun katılımla gerçekleştirdiği basın toplantısında onu istifaya götüren sürecin bilinmeyen yönlerini de anlatarak siyasi hayatında yeni bir başlangıç yapmak üzere yola koyuldu.

Evet, söz konusu bu toplantıda hangi partiye geçeceğini söylemedi ama konuşmasının satır aralarına baktığımızda İyi Parti’yi bence işaret etti. Özellikle konuşmasında Atatürk, parti içi demokrasi, tek adamlık gibi vurguları örtülü olarak yeni adresini vermiş oldu. Bir de dikkat çeken başka bir konu da bundan sonra olası olacaklarla ilgili olan kısmıydı.

Peki, bundan sonra ne olacak, İyi Parti- CHP ortak adayı olarak seçim sahasına girdiğinde bunu engelleme çabaları karşında bunlara karşı durabilecek mi? Onun yargı yolu ile engellenmesi noktasında “kumpas” değerlendirmesi çok dikkat çekici oldu. İki partinin gücü ve kendi taraftarları ve hatta yüz bini bulan seçmen kitlesi engellemelere karşın ne kadar etkili olur? Bunun gibi soruların çok olduğu ancak cevapların süreçte saklı durduğu bir ortamda seçimlere gideceğiz.

Başkan Kocamaz, dünkü basın toplantısında istifa gerekçesini şu sözlerle açıklamıştı:  "Daha önce partiden gönderilmeye zorlanan birçok kişiden sonra sıranın bize geldiğini ve bu tür anlayışlarla daha fazla yol yürüyemeyeceğimi gördüğüm ve bize güvenenlerin bugüne kadar gönül ve yol arkadaşlığı yapan arkadaşlarımızın Mersin adına taleplerini yerine getirmesi konusunda özellikle MHP çatısı altında hizmet üretmenin ortadan kalktığı ve adeta çek git denildiği bir dönemde rahmetli Başbuğ'a olan sadakatimi ve ülkücü fikir ve düşüncelerimi saklı tutmak üzere, hayatımın en zor kararını veriyor ve 50 yıllık içinde bulunduğum MHP'den istifa ediyorum"

İşte bu gerekçelerle partisinden istifa eden Başkan Kocamaz için gerçekten de duygusal olduğu kadar çok zor bir karardı bu; fakat insan kalabalığının içerisindeydim ve üzülen, ağlayan, sarsılan insanları da gördüm. Bir de burada MHP’liler dışında hiçbir partinin mensubu oraya gelmemişti ve kuzey kutbunda kopan devasa bir buz kütlesi gibi ayrılışın öyküsü yazıldı.

MHP’nin Mersin bağlamında çok ciddi yarılma gösterdiği artık bir gerçek olarak karşımızda duruyor. Bundan sonra Başkan Kocamaz ve peşinden sürüklediği taraftarları Büyükşehir seçimlerine büyük bir hırs ve arzu ile asılacaklardır. Bunun böyle olacağını ve Kocamaz rüzgârının eseceğini daha önceki yazılarımda belirtmiştim. Şimdi CHP’de bu rüzgâra kayıtsız kalmayacağını söylemek istiyorum. Yani bence, İyi Parti- CHP ittifakı ilk adımı attı.

Bu arada seçim bağlamında taşlar yerine oturmaya başladığını da belirtmek isterim. Ak Parti, İstanbul ve Ankara konusunda oldukça rahatsız görünüyor. Yıllara yayılan deneyim ve halkın içerisindeki gazetecilik yaşamım bana bir gerçeği gösterdi. Ülkede ekonomik kriz var ise, iktidarlar derin yaralar alır ve aşağıya doğru freni patlamış bir kamyon gibi düşüşe geçerler. Bugün için Ak Parti kurmaylarının kriz yok demleri sokakta ki insana pek inandırıcı gelmiyor. Özellikle büyükşehirlerde Ak Parti-MHP ittifakı olmaz ise, ikisi birden onarılmaz yaralar almaları kaçınılmaz olacaktır. MHP lideri Bahçeli'nin bu kez de dediği olacak gibi ama karşı tarafta yeni senaryolara kendisini hazırladı.

Neyse, olan oldu artık, Başkan Kocamaz yakında hangi partiye geçeceğini açıklayacaktır. Mersin bağlamında en başından beri bu yarışın kural koyucusunun Kocamaz olacağını hep söyledim. Onun bu süreçte kendisine yapılan haksızlıkları sinesine çekerek köşesine çekileceğini düşüneler yanıldılar. Burhanettin Kocamaz, bir kenara çekilse dahi binlerce seveni onu rahat bırakmaz, zorla da olsa bu yarışın içerisine sokarlardı.

Her şey bir tarafa, Başkan Kocamaz, 50 yıllık partisine karşı bugün bir mücadele sürecine girdi; kişiliğinden, siyasi kimliğinden ödün vermeden ve hizmetlerine kaldığı yerden devam etmek içgüdüsüyle; onca yapılan haksızlığa karşın bu yaptığına haksız mı? Haklı...hem de sonuna kadar haklı…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yanarak hurdaya dönen araçtan sağ çıktı
Yanarak hurdaya dönen araçtan sağ çıktı
Seçer: Sendikalar ve Odalar demokrasinin en temel unsuru
Seçer: Sendikalar ve Odalar demokrasinin en temel unsuru