Masa Ankara’da kurulu...
Kemal İSTEK

Masa Ankara’da kurulu...

Bu içerik 1016 kez okundu.

 

Ak Parti geçtiğimiz gün elektronik ortamda temayül yoklamasını yaptı. Özellikle son dönemde Ak Parti’nin teknolojiyi kullanması dikkat çekiyor. Bu yaklaşım, tepeden inme adayların yerine tabanın istediği adaylarla seçime gireceğinin bir işareti olarak değerlendirilmelidir.

Bundan önce Ak Parti hep genel merkez odaklı belirlenen adaylarla yerel seçimlere girmiş ama bir türlü başarılı olamamıştı. Şimdi bu anlayışın değiştiğini görüyoruz. En azından Mersin bağlamında derslerini almışa benziyorlar.

Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna’nın MHP Büyükşehir belediye Başkan adayı olmasıyla birlikte Toroslar’da Ak Partililerin adaylık yarışı ivme kazandı. Genel seçimler noktasında Toroslarda uzak ara birinci olan Ak Parti, Başkan Tuna’nın çabalarıyla ikinci parti oluyordu. Şimdi Tuna yok ve Torosları ilk kez Ak Parti’nin alma olasılığı doğdu.

Bu yüzden Ak Parti’nin ağır topları Toroslar’dan aday adayı olmuş durumdalar. Mustafa Gültak, Mustafa Demirci, Onur Ünlü, Erhan Çontar, Mehmet Bolat, Ender Turan ve liste uzayıp gidiyor. Fakat adaylık bir tarafa seçim almak yine de burada kolay görünmüyor. MHP yine etkili bir ismi çıkartır ve Başkan Tuna burada fazla mesai yaparsa, hevesler kursaklarda kalır.

Bir de Erdemli var, Ak Partililerin iştahını kabartan ilçe olarak. Bu kez Erdemli belediye Başkanı Tollu’nun işi oldukça zor olacak. Alpaslan Gürgenç geçtiğimiz yerel seçimleri çok az farkla kaybetmişti ve bu ara şimdilerde kapanmışa benziyor. Çünkü sahaya giren İyi Parti, CHP ile ittifaka giderse belki seçimi kazanamaz ama Tollu’ya kaybettirecek bir misyon üstlenebilir.

İlçeleri tek tek analiz etmeyeceğim ama ilçeler bağlamında her türlü sonuca açık bir seçim yaşayacağımızı söyleyebilirim. İyi Parti ve HDP’nin ortaya koyacağı stratejiler seçimlerde belirleyici unsur olacaktır, benden söylemesi.  

Ak Parti’de ilçeler bağlamında çok isim yarışıyor da Mersin Büyükşehir noktasında hala bir sessizlik hâkim görünüyor. Geçtiğimiz gün bunu Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz’e sordum. “Elvan ve Kocamaz dışında bir isim daha var mı?” diye sorduğumda masada daha çok ismin olduğunu söyledi. Peki, o zaman nedir bu sessizlik diyecektim ama parti işine müdahale olur diye sormadım.

Evet, bu yerel seçimler İyi Parti’nin sahaya girmesiyle birlikte bir satranç oyununa benzedi. Bütün parti liderleri hangi hamleyi yapmanın hesabını yaparlarken, rakiplerinin hamlelerini bekliyorlar. Burada acele edenin kaybedeceği çok açık görünüyor. Şu an Ak Parti adayını açıklasa ve CHP- İyi Parti ittifak yapsa, sizce durum ne olur? Bunun cevabı çok açık, sağda bir birini aşağıya çekme, solda bütünleşerek ipi göğüsleme durumu ortaya çıkar ki, sol ittifakının adayı elini kolunu sallayarak seçimi alır.

Bence, MHP en rahat parti konumunda şimdilik; çünkü kazanacağı yerlerden adaylarını belirledi, ittifak ihtimaline karşı bazı ilçeleri sona bıraktı. Ak Parti, MHP Lideri Bahçeli’nin bu stratejisini biliyor ve onlar için birinci öncelik İstanbul, Ankara ve Bursa olduğundan öncelikle burada yaptıkları anketleri değerlendireceklerdir. Özellikle İstanbul ve Ankara tehlikeye girecek olursa, Mersin’de Hamit Tuna ortak aday olur. Yok, Ak Parti buraları alıyor ise, bu kez ders niteliğinde bir hamle yapılır Burhanettin Kocamaz aday yapılır.

Tabii, CHP’de bu hamleleri hesap ediyor. Bu yüzden CHP- İyi Parti ittifakının adayı olarak Başkan Kocamaz hep yedekte tutuluyor. Mersin’deki seçmen kimi aday görmek istiyor, kimi istemiyor, inanın bunların Ankara için hiç önemi yok; çünkü masa Ankara’da kurulu…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Bu takımı yalnız bırakmayın!"
Tarsus’ta 173 kilo kaçak et ele geçirildi
Tarsus’ta 173 kilo kaçak et ele geçirildi