Talay, işin peşini bırakmıyor
Kemal İSTEK

Talay, işin peşini bırakmıyor

Bu içerik 618 kez okundu.

Mersin siyasetinde ülke çapında iz bırakmış önemli isimler vardır. Bunlardan birisi de hiç kuşkusuz İstemihan talay ve o hala siyasetteki varlığını gösteren ender siyaset adamlarımızdandır. Talay geçtiğimiz seçimlerden bu yana Mersin Büyükşehir belediye Başkanlığı bağlamında seçim çalışmalarını sürdürüyor, hem de çok büyük azim ve kararlılıkla bunu yapıyor.

Bazıları yaşının ilerlediğini öne sürse de Süleyman Demirel’in “yaşa değil, enerjiye bakın” sözünü hatırlatırcasına seçim sahasında hiç kimseden geri kalmadığını ortaya koyuyor.

Her siyasetçinin yumuşak karnı olduğu gibi güçlü yanları da vardır. Önemli olan yumuşak karnı rakiplerin darbelerine maruz bırakmamak ve güçlü yanını hep göstermektir. Talay’ın handikabı 73 yaşına gelmiş olmasıysa insan ilişkileri, siyasetteki büyük deneyimi ve başarılı siyasi geçmişi güçlü yanlarıdır.

Tabii Talay bir başka özelliği CHP içerisinde olası bölünmeleri önleyebilecek bir konumda olması, bu da CHP’ için başlı başına büyük sorun ifade ediyor. Her kesimden oy almayı başaran ve il genelinde karşılığı olan Talay, CHP’nin Büyükşehir adayı olur ise, seçim sahasında etkili bir isim olacağından hiç kimsenin endişesi olmasın; çünkü oturduğu yerden dörtnala koşuşturan adaylara göre daha etkili olmayı başaracak bir aday olacağına şimdiden bahse girebilirim.

 Peki, Talay başkan olursa bu görevi başarıyla yürüte bilir mi? Buna yaşının engel olacağını söyleyenlere karşın, “Adama taş taşıtmayacağız ki…”diyen taraftarları hiçte haksız sayılmazlar.

Türkiye’nin ismi başarıyla anılan Eskişehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen yine adaylığa yakın bir isim ve yaşı kaç biliyor musunuz? Tam tamına 81, evet Talay, ona göre tıfıl genç sayılır. CHP ve MHP liderleri 70 yaşını devirmiş isimler. Dünyayı yöneten Amerika’nın Başkanı Donald Trump 72 yaşındadır. Bunun daha çok örneği var ama asıl konumuz bu değil, mesele etki tepki meselesidir.

Yani ne demek etki tepki meselesi, buna biraz açıklık getireyim: seçim sahasında etkili olmak için öncelikle bu sahaya fidanlar ekip, ürün alma zamanınızın gelmesi gerekiyor. Talay, ikinci bölge başta olmak üzere Bakanlığı döneminde insana dokunan çok büyük işler yaptı. Bugün onun iyiliklerine bir nebze karşılık vermek için sandığa gidenler ona oyunu verirler. İşte bu bir etkidir. Tepki meselesi ise, hangi partinin adayı ilan edilse, aday yapılmayan aday adaylarının göstereceği tepki yine Talay’ın yanında yer almak olacaktır.

Bakınız, CHP her seçimde ciddi fireler veren bir parti olma özelliğini taşıyor. Hangi ismi aday gösterirse göstersin kırılıp dökülmeler kaçınılmazdır. Geçtiğimiz gün CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay'ın, Mersin Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı olan 12 isimden, atanamamaları durumunda da parti için çalışacaklarına dair imza almak istediği, aday adaylarının bazılarının bu isteğe 'Bizler zaten CHP'liyiz. İmzaya ne gerek var' diyerek itiraz ettiği öğrenilmişti. Bunu sizce nasıl yorumlamamız gerekiyor? Bence bu yakında kopacak kıyametin bir habercisi değil de nedir?

CHP’den kopan oylar nereye gider? Geçtiğimiz yerel seçimlerde en az 50 bin oyun Burhanettin Kocamaz’a gittiğini bugün herkes çok iyi biliyor. CHP adayının birleştirici gücü olmaz ise yine bunlar MHP’ye üstelik Hamit Tuna gibi her kesimden oy alabilme konumuna sahip birine gideceği de aşikâr görünüyor.

Ben, seçim gündemini yorumlarken, olaylara at gözlüğüyle bakan bir gazeteci değilimdir? Her yazdığım yazınında doğru olacağıyla ilgili bir derdim de yok. Bazıları bana kızar bazıları beğenir, bu da pek umurumda olmaz; sadece benim gibilerin demokrasinin gereği olarak kabullenmesini isterim.

Neyse, biz asıl konumuz geri dönelim. Ne diyordum, Talay merkezdeki adam, adaylığa ne kadar yakınlaştı? Bunu bilmiyorum ama dün bir toplantısına katıldım ve Talay, işin peşini bırakmıyor; büyük ilgi, yoğun kalabalık, beklenti aday yapılması; işte bunu bir kez daha gördüm.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mut’ta başıboş sokak köpekleri toplanıyor
Mut’ta başıboş sokak köpekleri toplanıyor
Tarsus'ta nehirde kaybolan şahsın cesedine ulaşıldı
Tarsus'ta nehirde kaybolan şahsın cesedine ulaşıldı