Bizler Atatürk’e bağlı kaldıkça…
Kemal İSTEK

Bizler Atatürk’e bağlı kaldıkça…

Bu içerik 1301 kez okundu.

Bugünkü yazımda seçim gündemine bir virgül koyup, ulusal gündemi meşgul eden Atatürk’e saygısızlığa ve bu bağlamdaki hedeflenen projelere bakmak istiyorum.

Bir lider ölümünden 80 yıl sonra bile tartışma konusu oluyorsa, onun tarihe bıraktığı izleri çok iyi anlamak lazım. Bir millet ancak kurucu liderine bu kadar sahip çıkar, her 10 Kasım günü bunun canlı örneğini görüyor, minnet ve saygıyla Atatürk’ü anıyoruz.

Fakat bize göre hoş görülmeyen ve nefret duygusu yaşatan olaylar gündemde ki yerini alırken biz de biraz sağduyuyu elden bırakıyoruz galiba. Aslında bu tip tarihsel şahsiyetler üzerinden yürütülen kara propagandaların amacı ve hedefi gayet açık duruyor. Bir 10 Kasım günü yine aynı senaryolar sahneye koyulmaya çalışıldı.

Edirne'de düzenlenen 10 Kasım törenleri sırasında sarf ettiği sözler nedeniyle 'Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret etmek' suçlamasıyla tutuklanan üniversite öğrencisi Emine Şahin'e bu eylemi yaptıran kesimleri derinlemesine araştırma yapmadan öğrenemeyiz. Bunun bir kışkırtma olduğuna dair bir düşünce varken, MAZLUMDER Genel Sekreteri Avukat Kaya Kartal, tutuklu Şahin'i ziyaret ederken cezaevi çıkışında yaptığı açıklamada durumun tamamen düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye’de bir kesim var, Atatürk düşmanlığı üzerinden kendisine yer bulma çabasını sürdürüyor. Tabii, Atatürk onların asırlardır süren bu sömürüsünü yok ettiği için hala dirilime mücadelesi vermektedirler. Burada Atatürk’ten daha çok Atatürkçü düşüncenin hedef alındığının altını çizmek gerekiyor.

Gözlerinden başka hiçbir tarafı görünmeyen kara çarşaflı bu kıza Atatürk’ün kadınlar için yaptıkları devrimleri anlatan olmamış ve ya yanlış anlatılmış olacak ki, hala 10 Kasımda neden insanların ona saygı gösterdiğini bilmiyor. Üstelik okuduğu Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin temelinde yine Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet olduğunu görmekten aciz bir insana daha ne söylemelidir.

Haydi, bu kız doğruyu yanlışı ayırmaktan uzak, beyni yıkanmış birisi diyeceğim ama DİYANET İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın “Keşke Yunan galip gelseydi” sözüyle tepki çeken Kadir Mısıroğlu’nu ziyaretine bir anlam vermek çok zor görünüyor. Söz konusu bu ziyaretle ilgili Diyanet’ten gelen açıklamada bunun insani nedenlerle yapıldığı açıklandı ama bu ziyaretin tarihi konusunda ortaya atılan yorumları da görmemezlikten gelmek çok zordur.

Evet, Atatürk ilah değildir; zaten o yaşarken böyle bir hedef içerisinde de olmamıştır. Onun doğruları vardır, yanlışları da vardır; bir insan gibi…

Her şeyden öte şunu unutmayalım: Atatürk’e padişahlık teklifi yapıldığında tek adam rejiminden daha yeni kurtulduklarını söyleyerek bunu kabul etmemişti. Bugün Atatürk’e gösterilen sevgi, saygı onun yaşamı boyunca Türk Milletine yaptığı hizmetin bir göstergesidir. Bunu çarpıtarak başka yönlere çekenler biliniz ki, dış güçlerin piyonu ve menfaat şebekleridir.

Şuradan bir kez daha ifade edeyim: Dış güçler, iç mihraklar emelinize ulaşamayacaksınız; bizler Atatürk’e bağlı kaldıkça…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mersin’de 8 ayrı suçtan aranan 1 kişi yakalandı
Mersin’de 8 ayrı suçtan aranan 1 kişi yakalandı
Tarsus Doğa Parkı, şehit ve gazi çocuklarını ağırladı
Tarsus Doğa Parkı, şehit ve gazi çocuklarını ağırladı