Advert
RÜZGARLI PATİKALAR
Niyazi Ergün PARLAT

RÜZGARLI PATİKALAR

Bu içerik 1105 kez okundu.

En çok dostları yaralar insanı. Acı olsun, tatlı olsun, tüm anılar parçalardan oluşur. Bir bütünü oluşturan bu parçaların bazıları renklerini koruyabilmişken, bazıları solmuştur. Bizim için özel bir yeri olan, içimiz sızlamadan anımsayamayacağımız anılardır solgun olanlar.

Aslında pek de doğal olmayan pek çok insan, çevreyle uyumunu bozmamak, hasta olarak damgalanmamak ve hastaneye götürülmemek için, kendilerini gizliyorlar.

İnsanlar, yeterince güçlü olduklarından kuşku duymuyorlarsa, istedikleri şeyleri ele geçirmek için, önlerine çıkan tüm fırsatları değerlendirmekten geri durmazlar.

Gerçek anlamda hiç kimse adaletin tecelli etmesi için çalışmıyor. İşin iç yüzü,  herkes adaletin yerini bulması için çabaladığını ileri sürerek, rüzgarı arkasına almaya çalışıyor. Kural dışı, etik dışı ve kilo yapıcı tüm yöntemlerle.

                                                           ***

Gururlu insanlar yalnızca kendilerini değil, çevrelerindeki diğer insanları da mutsuz ederler. Bizi birbirimizden ayıran temel özelliğimiz, yüreğimizin temizliği ve güzelliği oysa. Yüreğimizdeki güzellikler, yüzümüze de yansıyacaktır kuşkusuz.

           

Genç insanların düşünceleri, beyinlerinin içinde döner durur durmaksızın. Öyle anlar gelir ki, çıldırmaları işten bile değildir. Geçmişteki mutlu anları anımsamak, onları yerden yere vurur. Mutluluğun bir daha dönmemek üzere yeryüzünden ayrıldığını düşünürler. Dünya yaşanmaya değmez bir zindan oluvermiştir.  Oysa, zamanın dönüştürmediği bir sevgi var mıdır? Kış da ağaçları aynı biçimde değiştirmekte değil midir?

Genç insanlar, “Doğanın bu en güzel renklerini neden hep kirletiyorlar?” diye sorar dururlar. Dünyanın haksızlıklar ve acımasızlıklar üzerine kurulduğuna inanmaya başlarlar, ama tüm bunlara bir anlam veremezler. Onlara göre; tüm bu büyüleyici  güzellikleri kirletenlerin hepsi, kötü insanlardır.

Yaşlılık dönemimizde ise, inanmakta olduğumuz tüm değerlerin parçalanmaya başlaması, kaçınılmaz olarak içine düşeceğimiz bir çöküşün habercisi olabilir mi acaba?

 “Bana göre sonsuz mutluluk, batı rüzgarları eserken ve parlak, bembeyaz bulutlar başımın üzerinden hızla geçerken, bir ağacın hışır hışır sesler çıkaran yemyeşil dallarında sallanmaktı,”  demiş Emily Bronte.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Pele’nin gözyaşları 1’inci oldu
Pele’nin gözyaşları 1’inci oldu
Tarsus'ta şahmeran etkinliği sona erdi
Tarsus'ta şahmeran etkinliği sona erdi