Millet aptal değil; yemez…
Kemal İSTEK

Millet aptal değil; yemez…

Bu içerik 427 kez okundu.

 

Siyasetin gündemi adayların belirlenip sahaya çıkmasıyla birlikte projeler olacaktır. Her ilin, her ilçenin kendisine has sorunları olduğundan adaylarda seçim bölgelerine uygun projelerle seçmenin karşısına çıkacaktır.

Henüz adaylık süreci tamamlanmadığı için projeler de havalarda uçuşmuyor; çünkü proje hırsızlığı her seçimde olduğu gibi bu seçimlerde de dikkat edilmesi gereken hususların başında geliyor. Belki de bu yüzden aday adayları bazıları hariç projelerini ortaya yere dökmekten kaçınıyorlar.

Olsun, biz bekleyebiliriz ama ya aday olamasalar onların bin bir emek vererek hazırladıkları projeler çöpe gitmeyecekler mi? Bana yar olmayan başkasına yar olmasın mantığı burada devreye girecektir.

Başkan Tuna, MHP’nin adayı olduğu için haklı olarak rakiplerinin sahaya çıkmasını bekliyor. İşte o zaman onun projelerini öğreneceğiz. Ben, onun Mersin için hazırladığı projelerin çok ses getireceğine inanıyorum; çünkü işini bilen isimlerin en başında o geliyor. 15 yıllık bir belediye başkanlığı deneyimi ve ciddi bir kadro hareketi içerisinde olan Tuna, Mersin’i geleceğe taşıyacak projeleri çantasından çıkarttığında hiç kuşkusuz beğeni toplayacaktır.

Bunu neden söylüyorum, çünkü Mersin’i tanımak ve sorunlarını bilmek ve bu sorunlara çözüm getirecek projeler üretmek ancak sahayı iyi etüt etmekle sağlanır. Başkan Tuna, bir belediyeci gözüyle Mersin’i yıllarca taradı ve bugün artık hayallerini süsleyen Mersin’i kamuoyuna sunacak konuma geldi.

Şimdi projelerden söz etmişken, en çok neye dikkat etmemiz gerektiğinin de altını çizmek gerekiyor.

Birincisi inandırıcılık olmalıdır, yani bütçe hesaba katılarak hazırlanmayan proje inandırıcılık konusunda sınıfta kalır. İkincisi ise sorunları çözen bir anlayışın odak alınması gerekiyor. Mersin’in sosyoekonomik sorunlarını çözmeyen projeler sınıfta kalır. Üç, geleceğe dönük en azından orta vadede olması gerekiyor ki, Mersin’in nüfus artışı, ekonomik kalkınma hızı hesaba katılması önem arz ediyor.

Tabii, belki de bugün Başkan Kocamaz’ın ortaya koyduğu proje çalışmalarını geçmek en önemlisidir. Özellikle Mersin’de onun gerçeğe dönüştürdüğü projelerin çok ötesinde bir proje sunmak dünü geride bırakmak anlamı taşır ki, işte buna ben adam gibi proje derim.

Bir de işi kolay tutalım, beklentileri yükselterek seçimden sonra kendimizi bağlamayalım düşüncesi var ki, buna geçtiğimiz seçimlerden bir örnek vermek isterim.

Hatırlayalım, Başkan Kocamaz, adaylığı döneminde Nobel Oteli’nde bir kahavtılı basın toplantısı düzenlemişti. Birkaç çakma gazetecinin dışında bu davete gelen olmadığından buradaki konuşması basında yankı bulmamıştı. Fakat ben oradaydım ve muhteşem bir kahvaltı eşliğinde Kocamaz’ın projelerini dinlemiştim Başkan Kocamaz bu arada Macit Özcan’ın Avrupa şehirlerinden kopyala yapıştır cinsinden projelerini de anlattı. Dönemin belediye başkanı Özcan, anketçilerin gazına gelerek proje dahi hazırlamaya gerek duymamıştı. Ben orada Kocamaz’a “Bire beş iddiaya giriyorum, başkan siz olacaksınız” demiştim. Bunu bana söyleten Özcan’ın milletle dalga geçercesine kamuoyuna sunduğu projelerdi.

Kocamaz, aslında o dönemde ayağı yere sağlam basan projeleriyle de dikkat çekmiş ve ipi göğüsleyen aday olmuştu.

Bakınız sayın adaylar, benden size tavsiye; adam gibi projelerle karşımıza çıkınız; millet aptal değil;yemez…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yılmaz, Berat kandilini kutladı
Yılmaz, Berat kandilini kutladı
Jandarmadan çocuklara sürpriz
Jandarmadan çocuklara sürpriz