Başkan Kocamaz’ın hamlesi
Kemal İSTEK

Başkan Kocamaz’ın hamlesi

Bu içerik 1000 kez okundu.

 

Hani derler ya, “Siyasette bir gün çok uzundur” diye, ben siyasette bir saatin bile büyük değişimler getireceğine artık inanmaya başladım. Daha dün köşe yazımda İyi Parti’nin CHP ile Başkan Kocamaz’ın üzerinden ittifak yapacağının ipuçlarını vermiştim ama bugün bunun zora girdiğini de yazmak zorundayım. Çünkü İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, partisinin TBMM'de düzenlenen grup toplantısında “İYİ Parti yerel seçimlerde ittifak yapacak. Kiminle yapacak biliyor musunuz? Biz ittifakı, milletimizle yapacağız" diyerek konuya açıklık getirdi.

Bunu neden yaptı dersiniz? Siyasette bir blok oluşursa, karşı blok kendiliğinden ortaya çıkar, siyasetin doğal akışı böyle işliyor. İyi Parti-CHP ittifakı karşısında MHP-Ak Parti İttifakını bulur. İşte o zaman kartlarda yeniden karılmak zorunda kalır.

Tabii, bu siyasi partilerin ittifak konusu daha çok su götüreceğe benziyor, bu yüzden buna nokta değil, virgül atıyor ve seçeneklere bakıyorum.

Partiler arası bir ittifak olmayacaksa, o zaman Başkan Kocamaz’ın önünde yeni seçenekler ortaya çıktı; ya İyi Parti, ya Ak Parti ya da bağımsız olarak seçimlere girme olasılığından söz etmek gerekiyor. Kocamaz, hangisine yakın duruyor, bu sorunun cevabını kendisi dahi bence şimdilik bilmiyordur.

Bilinmezleri bir tarafa bıraktığımızda, şu anda sahada dengeli, istikrarlı ve kararlı giden iki isim olduğunu görüyorum. Birisi MHP adayı Hamit Tuna ise diğeri CHP’li Serdal Kuyucuoğlu’dur. Tuna, parti disiplini bağlamında sarsılmaz bir irade ortaya koyuyor. O, sahada basmadık bir toprak parçası, sıkmadık bir el bırakmadı. Bugünden olası rakiplerine birkaç tur bindirdi bile. Onun sahaya yansıttığı enerji bu seçimlerin belirleyici unsuru olacaktır. Kuyucuoğlu ise bir adayda olması gereken kararlılığı ve çalışkanlığı herkese gösterdi. Geçtiğimiz gün projelerini anlattığı toplantıya katıldım. Konusuna hâkim, arzulu ve etkileyici buldum. Araya başka bir isim girmez ise bu iki isme dikkat derim. Zayıf adayların ortaya çıkması halinde ikisi arasında geçecek bir seçime hazır olun.

Fakat bir gerçek daha var siyasette, her zaman iki kere iki dört etmeye biliyor. İyiler, çalışanlar kazanır diye de bir kural da yoktur. Bu yüzden ucu açık yorumlar yapma zorunluluğu her zaman vardır.

Şimdi kulağım kaşındı,“Kıvırma Kemal İstek” diyenleri duyar gibi oldum.

Aslında bir paragrafta söylediğimi diğer paragrafta inkâr ederek kıvıran birisi değilimdir, ama ne yapayım an ve an değişen süreç bunu zorunlu kılıyor. Bugün bu yazıyı okurken bile ortaya çıkacak yeni gelişmeleri kim öngörebilir? Bakın bir örnek vereyim: Ak Parti-HDP yakınlaşmasından söz edilmeye başlandı. Bu olacak bir şey mi? Tabi ki olacak bir şey, neden olmasın diyoruz ama bunlar düne kadar kanlı bıçaklı düşman partiler değil miydi?

Evet, biliyorum, kendi içinde bile çelişen bir yazı kaleme alıyorum; çünkü bugün için bir sis bulutu ve kaypak bir zemin içerisinde siyaseti yorumlamaya çalışıyorum. Bunu ne kadar başardığım konusunda inanın ben bile emin değilim.

Sözün özü, henüz taşların oturmadığı bir süreç içerisinde yol alıyoruz. Matematikte bir bilinmezi bulmanın birçok formülü var, ama birden fazla bilinmezi olan bu tabloda formül mormül pek işe yaramıyor.

Sonuç olarak; bence bu sürecin en büyük bilinmezi ise Başkan Kocamaz’dır. Onun satranç tahtasında yapacağız son hamle bu yarışın sonucunu belirleyecektir. Bu yüzden net ve daha açık yorumlar yapmak içi Kocamaz’ın hamlesini beklemekten başka çaremiz yok.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Bu takımı yalnız bırakmayın!"
Tarsus’ta 173 kilo kaçak et ele geçirildi
Tarsus’ta 173 kilo kaçak et ele geçirildi