​Güzel şeyler oluyor
Zeliha ÖZİPEK

​Güzel şeyler oluyor

Bu içerik 1222 kez okundu.

Mersin'de senelerdir yerel basın olsun, ulusal basın olsun hep Mersin'in kötü yönlerini göstermekle eleştirilir, Mersin ile ilgili olumsuz bir haber oldu mu yerel yöneticiler ve kanaat önderleri hemen isyan ederler.

'Mersin'de güzel şeyler olmuyor mu? Hep kötü şeyler gösteriyorsunuz' derler.

Elbette basının görevi haber vermek ve haberleri verirken bu kent için olumlu mudur, olumsuz mudur diye bakamaz, ayrım yapamaz.

Ama sadece kötü şeyleri verirken güzel şeyleri vermezse de orada bir sıkıntı, bir sorun var demektir ve bence bunun aşılması hem basın için, hem kentimiz için iyi olacaktır.

***

Bu güzel pazartesi gününde ben sizlere Mersin'de olan güzel şeylerden söz etmek, biraz onlardan bilgi ve haber vermek istiyorum.

Tanık olduğum ilk güzel şeylerden biri Tarsus'ta yapılan Gastronomi Günleri.

Bence Mersin'in tanıtımı açısından eşsiz bir etkinlik yapılıyor. Tarsus'un tarihi mekanlarında, Tarsus'a özgü yiyecekler gurmelere sunuluyor.

Daha da güzel olan bu etkinlikte sadece profesyonel aşçıların değil kendince yemek yapan insanların da yemeklerini sergileyebilmesi. Hatta seyyar satıcılık yapan kadınlar bile var ve özgün tatları sunuyorlar.

Onlardan biri olan Serpil Demir, “Ben yıllardır kaynar yaparak Kırkkaşık Bedesteni’nde satışını yapıyorum. Kaynar doğum şerbetidir. Tarsus’ta bir eve girdiğiniz zaman tarçın kokusu varsa bilirsiniz ki o evde bebek vardır. 7 çeşit baharattan yapıyoruz. Aşure tadında, bağışıklık sistemini güçlendiren bir çay.  İçtiğiniz zaman sizi gripten korur. Ben kaynar yapımı konusunda iddialıyım. Çünkü kaynarı markalaştırıyorum. Tarsus kaynarını tanıtmak için birçok şehirde fuarlara katıldım" demiş.

Bir kadın olarak  bununla gurur duydum.

İnsanımızın fırsat verildiğinde neler yapabileceğini bir kez daha, canlı, yakın bir örnek üzerinden görmüş olduk. Bu örnekleri çoğaltmak gerek diye düşünüyorum.

***

Şehrimizde olan bir diğer güzel şey de Mezitli Belediyesi'nin açtığı Hobi Bahçeleri. Bu bahçeleri gördüm. Küçük bir kulübe var ve insanlar bu kulübenin etrafındaki toprağı ekip biçiyor. Ufak çapta sebze meyve yetiştiriyor.

Her tarafımızın betonla dolduğu bir dönemde bence çok güzel, çok faydalı, çok özgün bir proje. Keşke olanak olsa da her belediye bunlardan yapsa.

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, hobi bahçeleriyle ilgili şunları söylemiş: "İnsanlarımız alışmaya başladı. Biz insanımızı daha çok şehrin karmaşasından ve stresinden uzaklaştırarak toprakla uğraşmalarını istiyoruz. Buradaki amacımız, domates, biber, patlıcan, salatalık ve fasulye gibi birçok ürünü yetiştirme fırsatı bulan vatandaşlarımızın doğa ile iç içe bir yaşam sürdürmesidir. Burası çok huzurlu bir yer. İnsanlar bitkilerle uğraşmanın yanı sıra kendi yetiştirdiği ürünleri de tüketme fırsatı buluyor. Stres ve şehrin gürültüsünden uzakta adeta toprakla bütünleşiyor. Proje, yoğun ilgi görüp, talep de artınca yeni Hobi Bahçeleri oluşturmaya devam ediyoruz."

Bu hobi bahçeleri için kuraya katılan, kurada adı çıkmayınca çok üzülen insanlar da gördüm. Adı kurada çıkınca çocuklar gibi sevinen insanlar da gördüm.

İnsanlarımız için ne kadar güzel bir keyif. Mersin'de çok sayıda emekli olduğunu düşünürsek bence çok faydalı bir proje.

***

Bugün sizlere anlatmak istediğim üçüncü güzel şey Narenciye Festivali.

Evet, festivalimizi özlemiştik.

Bir süre ara verilmişti ama Narenciye Festivali bu yıl yeniden Mersinlilerle buluşacak, hoşça vakit geçireceğiz.

Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir bu festival için çok emek vermişti. Emeğinin karşılığını bu yıl güzel bir festivalle alacak bence.

Edindiğim bilgilere göre festivalde bu yıl süslemeler için 500 bin adetten fazla narenciye ürünü kullanılacak.

Bu ürünlerle süslenen 30 figür festival kortejinde yer alacak.

Yerli ve yabancı 2 bin 500 gösterici katılacak ve 30 ülke temsil edilecek.

Festivalde narenciye temalı özel tasarım kıyafetleri defilesi, aşçılık bölümlerinde okuyan öğrencilerin, restoran ve otellerdeki şefler ile kendine güvenen vatandaşların katılımıyla gerçekleştirilecek olan Narenciye Lezzetleri Yarışması ve Gastro Show, Halk Eğitim Merkezi’nde eğitim gören kadınların ellerinden çıkan el işleri sergisi, satranç turnuvası, ödüllü Foto Maraton Yarışması, denizde yelken ve flyboard gösterileri gerçekleştirilecek.

Bence çok güzel, çok renkli bir festival izleyeceğiz.

Herkese iyi haftalar diliyorum.

 

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yenişehir’den Büyükşehir’e kalite ziyareti
Yenişehir’den Büyükşehir’e kalite ziyareti
Şimşek'ten bekçi Özer'in ailesine taziye ziyareti
Şimşek'ten bekçi Özer'in ailesine taziye ziyareti