İttifaklar olacak ama
Kemal İSTEK

İttifaklar olacak ama

Bu içerik 1172 kez okundu.

Benim her zaman altını çizdiğim husus, adaylar belli olmadan sağlıklı bir tahmin yapmanın zor olduğudur. Bugün gelinen noktada kimin aday olacağıyla ilgili fal bakıyoruz. Ankara merkezli bir işi buradan bilmenin imkânı yok; çünkü kriterler söz konusu olduğunda kimin neden aday gösterileceği sadece genel başkanın kafasında yatıyor.

Genel başkanlar adaylardan ne ister? Bence öncelikleri akıllı çocuk olmalarıdır, yani sadakat birinci, kriter olursa, ikincisi görev yapılabilirliğidir. Milletvekili olmak kolay, el kaldır, el indir ama belediye başkanlığı için çok şey olması gerekiyor; en azından başkanlığa yatkın bir geçmiş ve ya meslek sahibi olunması şarttır.

Tamda bu noktaya gelmişken konunun uzmanı parti yani Ak Parti’ye bir bakalım isterseniz. Geçtiğimiz gün bir haberde AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, insanların belediyelerden beklentilerine cevap verecek bir yerel seçim manifestosu hazırladıklarını belirtmişti. Yerel seçimlerde şaşırtıcı isimlerin de partilerinden aday gösterileceğini açıklayan Özhaseki, ''Büyükşehirlerimize kim daha iyi hizmet eder, bu işe kim liyakatli, bunları bulmaya çalışıyoruz. Biz en çok oy alacak adayı aramıyoruz. Bizim kalıcı olabilmek için en doğru ve liyakatli adayı bulmamız lazım'' demişti.

Bunun Türkçesi, adaylar söz dinleyen çocuklardan olması gerekiyor. İsterseniz devam edelim ve yöntem konusunda Özhaseki, bakın neler söylüyor: ''Bir taraftan anketler yapıyoruz. Bu anketleri de tam doğruyu elde edebilmek adına değişik şekillerde yapıyoruz. Kimi zaman arazide, kimi zaman SMS anketinde, kimi zaman da telefonla yapıyoruz. Bütün bunlar örtüşüyorsa bir anlam ifade ediyor. Manipüle edilmemiş anket önemli. İkincisi, tüm teşkilatlarımızın görüşünü alıyoruz. Temayüller yapacağız. Üçüncüsü, milletvekillerimizin ve MKYK üyelerimizin görüşlerini alıyoruz. Teşkilatın seçilmişlerinin özellikle bizim yönetimlerin şehirlerdeki taramaları var. Onları dikkate alıyoruz. Bütün bunlar neticesinde büyükşehirlerimize kim daha iyi hizmet eder, bu işe kim liyakatli bunları bulmaya çalışıyoruz. Burada en önemli özellik şu; Biz en çok oy alacak adayı aramıyoruz. Elbette partiler en çok oy alacak adayı arayabilirler ama biz iktidar partisiyiz. Gelecek seçimde yine insanların içine çıkacağız. Yine insanların yüzüne bakacağız. Bizim kalıcı olabilmek için en doğru ve liyakatli adayı bulmamız lazım. Burada tabii bazı vasıflar sayıyoruz, yüzü gülecek, gönlü açık olacak, sofrası, kapısı açık olacak diyoruz. Bizim için önemli olan o şehri alıp geleceğe taşıyacak adayların bulunmasıdır. Bu anlamda birçok isim belirledik. Önümüzdeki günlerde komisyonlarda bu isimleri bir kez daha Sayın Cumhurbaşkanımıza arz edeceğiz. Bizim için önemli olan şu; Partimizin bünyesinde tabii ki görev alan arkadaşlarımızın yaptığı işlerin hepsini önemsiyoruz ve takdir ediyoruz. Fedakârca gelip gayret ediyorlar. Takdir gören arkadaşlarımız oradan olursa hiç şüphesizce o arkadaşlarımızı koyarız. Bizim parti bünyesi dışında o kadar çok bizimle aynı şekilde düşünen, muhafazakâr, demokrat kimliğini koruyan insan var ki işte onlara da açılmamız lazım. O isimlerden epeycesini de bu seçimlerde aday olarak görebilirsiniz. Onların da hepsine zaten teklif götürüyoruz. Şaşıracağınız isimleri de aday göreceksiniz. Onların birçoğu kendi işinde başarılı insanlar. Türkiye'de kabul görmüş isimler. Bunları biz davet etmezsek kolay kolay gelmezler. İşte o insanları da biz davet ediyoruz. O isimlerin hepsi bizde gizli olarak duruyor. Önümüzdeki günlerde inşallah bunların açığa çıkacağı bir dönem yaşayacağız."

Evet, aday belirlemede merkezci zihniyetin ön planda olduğunu satır aralarından çekip çıkartabiliriz. Ak Parti Mersin bağlamında kimi aday göstereceğiyle ilgili bir emare hala orta da yok. Ak Parti’nin adayı belli olmadan da olası sonuçları değerlendirmek yanlış olacaktır.

Bir de ittifaklar konusu var ki, bunun artık bir bilmeceye döndüğü çok açık. Buradan söylüyorum, ittifaklar olacak ama tavanda mı, tabanda mı? Bunu seçimler de göreceğiz.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yenişehir’de işyerleri denetleniyor
Yenişehir’de işyerleri denetleniyor
Aratos Dergisi yoluna kitaplar yayınlayarak devam ediyor
Aratos Dergisi yoluna kitaplar yayınlayarak devam ediyor