Advert
Doğmamış çocuğa don biçmek
Kemal İSTEK

Doğmamış çocuğa don biçmek

Bu içerik 1181 kez okundu.

Seçimlerde en çok takip edilen anket çalışmaları oluyor. Siyasi partilerin adayları kadar anketçiler de bir biriyle yarış içerisindeler. Doğru sonucu tahmin eden anketler bir sonraki seçimlerde en çok inandırıcı olanlardır. Henüz seçim yarışının yeni yeni başladığı bugünlerde pek anketlere kulak asmak doğru olmaz ama biz yine de ortaya atılan anketçilerin görüşlerine biraz bakalım.

ANDY-AR Araştırma Şirketi ve YİNE Ajans Başkanı Faruk Acar, Habertürk'ten Kübra Par'a önemli açıklamalarda bulundu. Cumur İttifakı'nın ortak aday çıkaramaması sonrası AK Parti'nin MHP desteği olmadan bazı büyükşehirleri kaybedebileceğine dikkat çeken Acar, "AK Parti içinde “siyaset zeminimiz açıldı, tekrar özgün bir pozisyon alabiliriz” yorumlarının yapıldığını duyuyorum" ifadelerini kullandı.

İsterseniz bu görüşü biraz daha açalım. Acar, verdiği röportajda şöyle devam ediyor. “AK Parti’nin mutlaka MHP’ye ihtiyaç duyduğu bazı şehirler var. CHP ve İYİ Parti, örtülü de olsa ittifak kurarak bazı şehirlerde ortak adaylar çıkarırsa, AK Parti büyükşehirlerin bazılarını kaybetme potansiyeli taşıyabilir. Çünkü AK Parti’nin, şu anda elinde olan büyükşehirlerin bazılarında MHP olmadan tek başına yeterli oy oranına ulaşmasının pek de mümkün olmadığı görülüyor. Büyükşehir nezdinde konuşursak, 3 büyükşehrin böyle olduğunu söyleyebiliriz. Antalya’da CHP-İYİ Parti adayı üzerinde anlaşılmış, bir ay önce de Antalya halkına deklare edilmiş. Hatta bazı ilçelerde de İYİ Parti’nin ve CHP adayının destekleneceği şeklinde paylaşımlar yapılmış. İYİ Parti Antalya’da yüzde 17, CHP yüzde 30’lar civarında bir değere sahip. Zaten 2014 seçimleri de yüzde 10-15 civarında bir farkla sonuçlanmadığı için Menderes Türel’in veya aday olacak kişinin şimdi çok daha fazla çalışması gerekecek.”

Şimdi Acar, bir gerçeğin altını çizdiğini görüyoruz. O da örtülü ittifaklar. Mersin’de bu olur mu? Olur; çünkü parti tabanlarının büyük bir geçirgenlik olduğunu bundan önceki seçimlerde görmüştük. Burhanettin Kocamaz’a CHP’den en az 30 bin civarında oy geçişi olduğunu bugün herkes kabul ediyor.

Peki, Mersin’de CHP-İyi Parti ittifakı olur da bunu HDP’de alttan desteklerse ortaya çıkan tablo çok açık değil mi?

Geçtiğimiz gün İyi Parti Mersin Milletvekili Behiç Çelik ile konuştum. İyi Parti’nin anahtar konumunda olduğunu ve yerel seçimlerde yapacağı ittifakların sonuç getireceğinin altını çizdi. Ak Parti, MHP’nin bir türlü başaramadığı ittifakı başarabilecekler mi? Bunu da zamana bırakmamız gerekiyor. Çünkü HDP ile ismi anılan CHP ile milliyetçi özellikleri ağır basan İyi Parti’nin bir araya gelmesi zor görünüyor.

Biz yine ulusal ölçekli yorumlara bir bakalım. Burada sonucu belirleyecek kararsızlar konusu da var.

Bir başka siyaset yorumcusu Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, AK Parti tarafından Mart 2019'da yapılacak yerel seçimlere dair yaptırılan anketi değerlendirdi. Kararsızların oranının yüzde 20 arttığına dikkati çeken Selvi, "Seçimlere giderken AK Parti bir yandan muhalefetle, diğer taraftan ekonomiyle mücadele etme durumunda" dedi.

Evet, ekonominin ülkemizde seçimleri belirleyen en büyük etken olduğunu bundan önceki seçimlerde hep görmüştük. Ülkemizde bir ekonomik kriz varsa iktidara oy verme yaklaşımları değişebiliyor. Bugün kriz var mı yok mu tartışmaları dahi yapılacak durumda değil artık.

Şimdi siyasette taşlar henüz oturmuş değil, özellikle adayların belirlenmesi sürecini takip etmemiz gerekiyor. Mersin’de aday belirleme süreci yaşanırken seçimlerde ortaya çıkacak sonucu tahmin etmek doğmamış çocuğa don biçmek olur.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yenişehir’de işyerleri denetleniyor
Yenişehir’de işyerleri denetleniyor
Aratos Dergisi yoluna kitaplar yayınlayarak devam ediyor
Aratos Dergisi yoluna kitaplar yayınlayarak devam ediyor