Advert
Necmettin Yıldız beni çok şaşırttı doğrusu
Kemal İSTEK

Necmettin Yıldız beni çok şaşırttı doğrusu

Bu içerik 1564 kez okundu.

Askerlerimizi soğuk vurdu, şehit ateşi Mersin’e düştü

Cumhuriyet Bayramını karşılamaya hazırlanırken Mersin’e yine şehit ateşi düştü, yürekler yandı, kavuruldu. Fakat bu kez hainler değil, şehitlerimizi soğuk hava vurdu. Sarıkamış’ı hatırlatan olayın kafaları karıştıran yönleri var ve birçok soru cevap bekliyor. Yaşanan olayı hatırlayayım: Tunceli İl Jandarma Komutanlığı’na bağlı Jandarma Özel Harekat (JÖH) timlerinin bir süredir Nazimiye ilçesi kırsal alanında başlattığı operasyon kapsamında Sarıyayla köyü kırsalına operasyon düzenlemişti. Öngörülemeyen hava değişimi 5 dereceye kadar düşünce askerlerin aşırı donma tehlikesi yaşamaları nedeniyle bölgeye kurtarma ekipleri sevk edilir Jandarma Uzman Çavuş Ferruh Dikmen ile Jandarma Uzman Çavuş Asım Türkel Tunceli Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak, tedaviye alındır fakat ikisi de şehit oldur.

Geçtiğimiz gün şehitlerimiz Mersin’de toprağa verildi. Teknolojinin bu denli gelişmiş olduğu çağımızda soğuğa karşı gerekli tedbirler alınmamış mıydı? Şehit olan askerlerin üstlerinde dağcıların da giydiği dondurucu havaya karşı termal giysilerin olup olmamasından, olası ‘hipotermi’ye karşın ilaç bulunup bulunmamasına kadar birçok soru da henüz yanıt bulamadı. Bu konuyla ilgili soruşturmalar devam ediyor, etmesine ama yine ateş düştüğü yeri yaktı.

Ak Parti-MHP cephesinde hassas dengeler

Ak Parti ile MHP’nin ittifak arayışları sonuçsuz kalında sepet koluna herkes yoluna tarzından ayrılık doğdu. Buna rağmen tabanda birlikteliği sağlayacak stratejik hamlelerin ortaya konduğunu görüyoruz. Türkiye Gazetesi'nden Damla Peker'in haberine göre Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nın basına kapalı bölümünde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, yerel seçimlerde ittifak yapmama kararı alınmasına rağmen MHP ile milli meselelerde Cumhur İttifakının devam ettiğinin altını çizerek; ayrı fikir ve düşünceler olsa da ulusal meselelerde devletin bekası adına milli birliğin varlığına dikkat edilmesi gerektiğini belirttiği öğrenildi. Bunu seçim sürecinde eleştirilere dikkat edilsin şeklinde okumak gerekiyor. Ak Parti ve MHP arasındaki rekabette tabanda ittifak kaçınılmaz olacak; çünkü CHP-HDP birlikteliği pek uzak değil.

Ve HDP’de ittifak için sinyal veriyor

HDP’nin ‘Yerel Yönetimler Çalıştayı’ Diyarbakır İl Binası Vedat Aydın Konferans Salonu’nda düzenlendi. Seçimlerde ittifak konusunu önemsediklerini aktaran Buldan, genel seçimlerde özellikle kısmi ittifaklar gerçekleştirdiklerini, bunun yeterli olmadığını dile getirerek, şöyle dedi: “Bu seçimde daha geniş ve kapsayıcı bir ittifak geliştirmeyi son derece önemsediğimizi belirtmek istiyorum. Tüm Kürt partilerinin güç birliği yaparak bu seçimlere birlikte hazırlanması, kazanması ve başarmasını elzem olarak görüyoruz. Belediyeleri kazandığımızda aynı zamanda doğayı, ağaçları, suları, ormanları ve toprağı da kazanacağız.”

Bu mesajın içeriğinde CHP ile örtülü bir mesajın olup olmaması artık okurdan okura değişir sanırım. Konu Mersin olunca, gelişmeleri yakından takip etme gereği doğuyor. Daha önce ne demiştim; etki tepkiyi doğurur…

Necmettin Yıldız beni çok şaşırttı doğrusu

Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna’nın ‘üreten belediye’ modelini artık bilmeyen yok gibi. Ben daha önce de bu modelin belediye başkanları için bir ders niteliğinde olduğunu ifade etmiştim. Bugün Toroslar’da dar bütçeye rağmen dev hizmetler yapılıyorsa bunda bu sistemin ve Toroslar Belediyesi’nin atom karıncası Necmettin Yıldız’ın payı çok büyüktür. Toroslar Belediye Başkan Yardımcısı Necmettin Yıldız bugünler MHP’den belediye başkan adaylığı için bir yarışın içerisinde görüyoruz. Geçtiğimiz gün onun seçim çalışmalarına katıldım. Tabii MHP’nin doğal oy depoları olan yerleri es geçerek, özellikle Kürt seçmenin yoğun olduğu mahalleleri gezdik. Klasik HDP seçmenlerinin onu çok samimi duygularla karşılamaları ve açık açık destek vermeleri beni çok şaşırttı. Bu adamlar ve muhtarlar çıldırmış olmalılar diye düşündüm. “MHP’nin adayı Yıldız olsun, oyumuzu alsın” demeleri önemli bir cesaret örneğidir. Tamam, Necmettin Yıldız HDP’ye gidecek oyları MHP’ye kanlize edecek güce sahip, ya peki aleviler? Oradan Toroslar Alevi Derneği’ne gittik ve aynı manzara orada da yaşanınca Yıldız’ın MHP adına en güçlü aday olacağı hiçbir yanılgıya yer olmayacak şekilde ortaya çıktı. Bakın buradan açık açık söylüyorum: MHP, Toroslar’da ancak Necmettin Yıldız ile seçimi kazanabilir; yanlış aday sahaya sürülürse, MHP’nin Büyükşehir Adayı Başkan Tuna’ya rağmen eldeki kuş uçabilir!    

 

 

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Üreten bir Akdeniz hedefliyoruz”
“Üreten bir Akdeniz hedefliyoruz”
Kızılay 2019 yılında 75 bin ünite kan aldı
Kızılay 2019 yılında 75 bin ünite kan aldı